Preskočiť na hlavný obsah

Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala


Mojou druhou prečítanou knihou od známeho spisovateľa Paula Coelha je Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala. Na Slovensku bola vydaná v roku 2011 a preložila ju pani Miroslava Petrovská. 

Ukážka z knihy: 
Každý deň nám Boh dáva spolu so slnkom okamih, v ktorom môžeme zmeniť všetko, čo nás robí nešťastnými. Každý deň sa tvárime, že ten okamih nevieme rozoznať, že neexistuje, že dnešok je podobný včerajšku a taký istý bude i zajtrajšok. Tí, čo venujú pozornosť všedným dňom, objavia v nich magické okamihy. Môžu sa skrývať v okamihu, keď ráno strkáme kľúč do zámky, vo chvíli ticha po večeri, v tisíc a jednej maličkosti, čo sa nám zdajú všedné a stále rovnaké. Takéto okamihy existujú: sú to okamihy, keď nami prechádza všetka sila hviezd a umožňuje nám konať zázraky.
Kniha hovorí príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa poznali odmalička, no ich cesty sa rozišli a za niekoľko rokov sa opäť stretli. Čitateľ spoznáva ich spomienky a skúsenosti. Pozoruje ako sa hlavná hrdinka mení a premýšľa nad svojim životom. Vyskytuje sa tam aj veľa myšlienok, čo sa týka náboženstva a postavy panny Márie. Celá kniha obsahuje nenormálne množstvo myšlienok a rád. 
Pre mňa bolo čítať túto knihu dosť náročné. Keď nad tým rozmýšľam, zdá sa mi, že to bola tá najťažšia kniha s akou som sa doteraz stretla. Hlavným dôvodom bolo to množstvo myšlienok autora. Stalo sa mi, že som sa v tom texte stratila a musela som nejaké časti prečítať aj dvakrát. Druhý dôvod prečo sa mi kniha čítala ťažšie bol, že som sa niekedy aj nudila. Po Piatej hore som čakala niečo lepšie. Hlavné postavy ma nijako nenadchli a ich dialógy boli suché. Táto knižka ma mierne sklamala. Som si však istá, že si našla množstvo svojich nadšencov. 
Tí, čo však nemajú radi náboženské knihy, táto kniha im asi nesadne, lebo  myšlienky ohľadne lásky sú síce aj o partnerskej láske, no veľa aj k láske k Bohu a panne Márii. Ale môžem sa aj mýliť. 
Aj keď táto kniha mi úplne nesadla, chystám sa aj na ďalšie od tohto spisovateľa. 


Názov: Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala, Autor: Paulo Coelho, Origin. názov: Na margem de rio Piedra eu sentei e chorei, Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: Spoločenské a filozofické romány. 

Komentáre

  1. Mně taky nesedla, nějak mě vůbec nebavila, docela mě stálo úsilí ji dočíst.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja ju zase radím k tomu lepšiemu od Coelha. Ale za najlepšie knihy od neho pokladám Jedenásť minút, Veronika sa rozhodla zomrieť a Čarodejnica z Portobella :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…