Preskočiť na hlavný obsah

Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala


Mojou druhou prečítanou knihou od známeho spisovateľa Paula Coelha je Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala. Na Slovensku bola vydaná v roku 2011 a preložila ju pani Miroslava Petrovská. 

Ukážka z knihy: 
Každý deň nám Boh dáva spolu so slnkom okamih, v ktorom môžeme zmeniť všetko, čo nás robí nešťastnými. Každý deň sa tvárime, že ten okamih nevieme rozoznať, že neexistuje, že dnešok je podobný včerajšku a taký istý bude i zajtrajšok. Tí, čo venujú pozornosť všedným dňom, objavia v nich magické okamihy. Môžu sa skrývať v okamihu, keď ráno strkáme kľúč do zámky, vo chvíli ticha po večeri, v tisíc a jednej maličkosti, čo sa nám zdajú všedné a stále rovnaké. Takéto okamihy existujú: sú to okamihy, keď nami prechádza všetka sila hviezd a umožňuje nám konať zázraky.
Kniha hovorí príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa poznali odmalička, no ich cesty sa rozišli a za niekoľko rokov sa opäť stretli. Čitateľ spoznáva ich spomienky a skúsenosti. Pozoruje ako sa hlavná hrdinka mení a premýšľa nad svojim životom. Vyskytuje sa tam aj veľa myšlienok, čo sa týka náboženstva a postavy panny Márie. Celá kniha obsahuje nenormálne množstvo myšlienok a rád. 
Pre mňa bolo čítať túto knihu dosť náročné. Keď nad tým rozmýšľam, zdá sa mi, že to bola tá najťažšia kniha s akou som sa doteraz stretla. Hlavným dôvodom bolo to množstvo myšlienok autora. Stalo sa mi, že som sa v tom texte stratila a musela som nejaké časti prečítať aj dvakrát. Druhý dôvod prečo sa mi kniha čítala ťažšie bol, že som sa niekedy aj nudila. Po Piatej hore som čakala niečo lepšie. Hlavné postavy ma nijako nenadchli a ich dialógy boli suché. Táto knižka ma mierne sklamala. Som si však istá, že si našla množstvo svojich nadšencov. 
Tí, čo však nemajú radi náboženské knihy, táto kniha im asi nesadne, lebo  myšlienky ohľadne lásky sú síce aj o partnerskej láske, no veľa aj k láske k Bohu a panne Márii. Ale môžem sa aj mýliť. 
Aj keď táto kniha mi úplne nesadla, chystám sa aj na ďalšie od tohto spisovateľa. 


Názov: Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala, Autor: Paulo Coelho, Origin. názov: Na margem de rio Piedra eu sentei e chorei, Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: Spoločenské a filozofické romány. 

Komentáre

  1. Mně taky nesedla, nějak mě vůbec nebavila, docela mě stálo úsilí ji dočíst.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja ju zase radím k tomu lepšiemu od Coelha. Ale za najlepšie knihy od neho pokladám Jedenásť minút, Veronika sa rozhodla zomrieť a Čarodejnica z Portobella :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …