Preskočiť na hlavný obsah

Vražda je zvyk


Agatha Christie je pani spisovateľka, ktorú ani netreba predstavovať. Napísala neuveriteľné množstvo detektívok, v ktorých väčšinou vystupuje tiež veľmi známa postava Hercule Poirot. Nie však všetky jej knihy sa točia okolo neho. Cez leto som si kúpila jej román Vražda je zvyk, ktorý bol v zľave, inak neviem, či by som po nej siahla. Mala som nutkanie, aby som si už konečne aj od tejto slávnej spisovateľky niečo prečítala, no vždy som buď na ňu zabudla alebo som našla niečo iné. Pri tejto knihe mi bolo ľúto, že dej sa neodohráva v Anglicku. 

Dej rozpráva mladá sestrička, ktorá je zavolaná, aby sa postarala o pani Leidnerovú. Jej služba zdravotnej sestry netrvá veľmi dlho. V archeologickej oblasti sa totižto stane vražda a je povolaný Poirot. No bude to aj posledná vražda? Každý je podozrivý, no len jeden vrah

Túto knihu som začala čítať včera večer a už dneska som ju dočítala. Je pravda, že kniha má necelých 200 strán, no nebolo to rýchle čítanie len vďaka tomu. Dej, opisy, postavy všetko je napísané a opísané veľmi dobre a ani raz som sa pri čítaní nenudila. Nie je to nič hororové a krvilačné, no mne sa to takto páčilo veľmi!! Úplne som si čítanie užila a oddýchla som si pri tom. Mužskému publiku by možno toto práve mohlo vadiť, že to nie je akčnejšie. Ja som si však nevytvorila žiadne predčasné očakávania tak ma čakalo veľmi milé prekvapenie. 

V poslednom čase som sa do čítania musela nútiť, no toto išlo ako po masle. Nečudujem sa, že autorka je populárne ešte aj v dnešnej dobe. Určite sa niekto nájde, koho by to tak neohúrilo, veď sto ľudí - sto chutí. Mne sa však páčilo aj moje hádanie, že kto je vrah. To k detektívke úplne patrí, bez toho by to nebola detektívka. Príde mi to až také smiešne, keď skoro každý mi už bol podozrivým. Jediné, čo bolo pre mňa ťažšie bolo zapamätať kto je kto. Trocha sa mi miešali mená a to sťažovalo čítanie. Možno by bolo dobré keby na začiatku alebo na konci je menoslov postáv. V poslednom čase sú v skoro každej novej knihy nekonečné ďakovania, ktoré sú aj na niekoľkých stranách, čo mne osobne dosť prekáža. Som veľmi vďačná, že v minulosti autori nemali takúto potrebu.. 

Fanúšikovia tejto anglickej spisovateľky budú určite so mnou súhlasiť, že autorka má dobrý štýl písania a napína až do konca. Je mi až ľúto, že som po jej knihách nesiahla skorej, ale v budúcnosti to chcem napraviť. Filmové verzie ma nelákajú, no po knihe určite ešte siahnem. V takýchto prípadoch platí, že aj staré je dobré. ( a veľakrát lepšie jak súčasné ). 

Kto má rád vyšetrovanie a zápletky, riešenie vrážd a takú klasiku, určite mu túto knihu odporúčam. 


Názov : Vražda je zvyk, Originálny názov: Murder in Mesapotamia, Autor: Agatha Christie, Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ, Žáner: detektívka

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …