Preskočiť na hlavný obsah

Juvenílie


Juvenílie je mojou 4. prečítanou knihou od autorky Jane Austenovej. Jane Austenová bola anglická spisovateľka, ktorá sa zameriavala na rodinné romány. Jej romány riešia vzťahy medzi ľuďmi, medzi jednotlivými majetkovými vrstvami. V jej knihách vystupujú mladé, inteligentné ženy, ktoré prekvapujú svojou múdrosťou v dobe, keď ženy boli "pod mužmi". Ja som ešte od autorky čítala: Pýchu a predsudok, Emmu a Opátstvo Northanger. 

Čítať Jane Austenovú nie je pre každého. Našlo by sa veľa ľudí, ktorý by možno tieto knihy považovali za nudné. Ja som však jej verná fanúšička!! A môj pohľad na ňu a jej diela sa nezmenil ani po tejto knihe. Mám pocit akoby som viac poznala autorku aj vďaka tomuto dielu. 

Juvenílie je zbierka, ktorá obsahuje básne, modlitby, nedokončené práce, texty a aj úplné začiatky autorky. Je to niečo iné, ako ostatné knihy, čo som od nej čítala. Nejde totižto o jeden príbeh, no rozkúskované časti. Najprv som sa trochu zľakla, no postupne som si zvykla. Pri nedokončených príbehoch mi bolo aj dosť ľúto, že to nemá pokračovanie. 
Autorka ma prekvapila aj svojimi básňami, modlitbami a dejinami Anglicka. Pri čítaní dejín Anglicka som zažila aj rozčúlenie Austenovej a pri tom som mala ten pocit, že spoznávam autorku v novom obraze. 
Pri príbehoch to bol ten istý štýl ako napríklad pri Emme, Pýche a predsudku...Rodinný a romantický román, kde bol hlavnými hrdinkami ženy. Ja mám tieto knihy rada hlavne preto, lebo mi to ukazuje históriu, zmýšľanie a správanie ľudí v 18./19. storočí v Anglicku. V tomto prípade to bolo trochu iné, pretože tie príbehy boli dosť krátke a nemala som z tých príbehov takú radosť lebo to veľmi rýchlo prebehlo a hneď bol ďalší príbeh. Teraz by som si ani nevedela vybaviť žiadne meno, ktoré v knihe bolo spomenuté. 
Aj pohľad na lásku a hranice lásky sú tu inakšie ako v dnešných románoch...takže žiadna eroťárna... Niekedy to síce vyzerá tak naivne a neuveriteľne, občas aj presladene, preto je aj prekvapujúce, že sa mi to páči, lebo nie som veľmi na takúto romantiku...Je to však niečo iné, inak napísané a dobrá klasika.

I keď sa v knihe našlo pár vecí, čo sa mi až tak nepáčili, myslím si , že kto má rád takýto štýl písania a historické romány a samozrejme Jane Austenovú, mal by po knihe siahnuť. Ja mám doma ešte Rozum a cit, ku ktorému sa slimačími krokmi približujem a hádam ju niekedy aj začnem čítať, nie len sa na ňu pozerať :D . 
Názov: Juvenílie, Originál názov: Catherine and Other Writings, Autor: Jane Austenová, Vydavateľstvo: Slovart, Žáner: spoločenský, historický, romantický román

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…