Preskočiť na hlavný obsah

Na západe nič nové vo filme


Na západe nič nové. Každému zrejme napadne o čo sa jedná. Ide o Remarqueovo knižné dielo o prvej svetovej vojne. Viac o samotnej vojne sa tam rozoberajú ľudské vzťahy a človečnosť. Kniha patrí medzi povinnú literatúru na školách a nachádza sa na maturitách. Ja som ju čítala ešte po druhom ročníku cez prázdniny a v treťom sme ju preberali. Patrím k tým ľuďom, ktorý túto knihu chvália a úprimne sa mi veľmi páčila, aj keď ide o pochmúrnu tému. Keby je dotlač, určite by som si knihu kúpila. 

Teraz som však bola zvedavá na jej filmovú podobu. Niektorí majú taký odpor k tomu filmu, pretože je tam zabíjanie, týranie. Podľa mňa by to však ľudia mali vidieť práve preto, aby sa nič také už neopakovalo. Je to naša ľudská história a varovanie. Keby si mám porovnať knihu a film, myslím si, že kniha bola "hnusnejšia" a bolo to tam viac podrobne opisované. Vo filme sa tie myšlienky nedajú ukázať a sú tam aj nejaké scény vynechané. No i napriek tomu, ma film zaujal a je asi blbé povedať, že sa mi páčil, no naozaj bol dobre spracovaný a bolo vidieť, ako tí mladí vojaci sa báli a ako to všetko vplývalo na ich psychiku. 

Ja som tie scény, kde všetko vybuchovalo a navzájom sa tí chudáci strielali, možno aj vnímala kľudnejšie. Pretože môj brat a ocino pravidelne pozerávajú rôzny dokumenty o prvej aj druhej svetovej vojne, ale aj o inakších historických udalostiach, tak som na to "zvyknutá". Na niekoho iného to zasa môže vplývať úplne inak a bude mu to nechutné. Fakt neviem. Každý sme iný a každý máme odpor k niečomu inému. No i napriek tomu si myslím, že by si to človek mal pozrieť, ak nerád číta. A ak rád číta, tak uprednostiť knihu. Komentáre

 1. Knihu som nečítala, čo ma mrzí, ale raz to napravím. Od Remarqua som čítala len Cestu späť, čo je - ak mám správne informácie - akési voľné pokračovanie Na západe nič nové, ako sa vojaci vracajú domov. Veľmi sa mi to páčilo a stačilo toto jedno dielo, aby som si Remarqua a jeho štýl písania zamilovala. Žiaľ odvtedy som akosi nemala čas na ďalšie jeho diela, aj keď mám doma Víťazný oblúk, Nebo nepozná obľúbencov, Noc v Lisabone a Tiene v raji - nečítala si náhodu niečo z toho (alebo ešte niečo iné od tohto autora), aby si mi prípadne mohla odporučiť, do čoho sa mám skôr pustiť?
  Neviem, či si film chcem pozrieť. Určite si ho nepozriem pred prečítaním knihy a po prečítaní - vážne neviem. Ja tak vo všeobecnosti nemám žalúdok na takéto filmy, hoci dokumenty mi zase problém nerobia.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nečítala som nič iné, len by som chcela. No ty ich máš aspoň doma, tak sa na ne môžeš kedykoľvek vrhnúť. Myslela som si, že všade to je ako povinné čítanie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to povinné čítanie, lenže u nás sme mali systém taký, že každý mal pridelenú jednu knihu, ktorú prečítal a podrobne ju zreferoval ostatným, lebo u nás toho bolo fakt dosť veľa. dobrovoľne som sa snažila čítať aspoň väčšinu z povinného čítania, ale jednoducho som ani zďaleka nestihla všetko :)

   Odstrániť
  2. jaaaj. Taký spôsob sa mi páči viac ako ten náš.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…