Preskočiť na hlavný obsah

Nový dievčenský román / Dievča s maskou


Jana Šulková je nová spisovateľka na slovenskom trhu. Ak ste niekde postrehli jej meno, tak to mohlo byť na webe onavie.sk, kde píše recenzie na knihy. Jej prvotinou je Dievča s maskou a jak názov napovedá, maska bude zohrávať hlavnú úlohu v deji. 

Motýľ chrlí jednu novinku za druhou a tiež sa rozbehol vo vydávaní dievčenských románov. Tie na našom trhu dosť zaostávali a väčšinou vychádzali len od zahraničných spisovateľov. Okrem Zuzky Šulajovej a Martiny Solčanskej by mi nenapadol žiaden iný slovenský autor. Dnes je to už však inak vďaka Motýľu. Stačí pripomenúť Adonis v tričku, Pod talianskymi hviezdami alebo Stretla som ťa v Paríži...no a k nim sa pridáva aj Dievča s maskou. 

Príbeh hovorí o stredoškoláčke Mime, ktorá dennodenne ukazuje svoju falošnú tvár. Musí sa pretvarovať aby zapadla medzi úspešnú elitu na prestížnej škole. No vnútri sa cíti inak. Preto veľa času trávi v antikvariáte, kde si vyzuje vysoké štekle, prezlečie minisukňu a nasadí okuliare. Stretne úžasného chalana, ktorý jej rozumie, je pozorný a dokonale vyzerá. Má to jeden háčik. ON je štipendista. A elita sa so štipendistami nemôže baviť, nie to ešte tvoriť pár...

Zaľúbený román, niekedy až veľmi presladený, ktorý však je zas niečim odlišný od iných románov. Bohužiaľ, keď som bola v polovici knihy, podarilo sa mi prečítať jeden spoiler od konca a tak som už vedela ako sa skončí.Aj keď sa kniha marí ako presladený cukor poliaty karamelom, koniec nie je taký ako sa môže zdať. A úprimne som za to rada. Keby sa to skončí tak, ako každý očakáva, bolo by to až priveľa idealistické a pozitívne a ani rozprávky by nekončili tak šťastne ako toto. Podľa tohto, čo som napísala je jasné, že hneď prvou vecou, ktorá mi prekážala bola tá sladkosť a naivita. 

Veľakrát som rozmýšľala, že pre koľko ročných to autorka písala. Pre 12,13?? Tým by som to nedávala..16-18 podľa témy by to mohlo pasovať, ale veď tak naivný čitateľ nemôže byť..
To bola prvá chybička na tejto knihe a našla som ešte jednu. Je pekné, že hlavná hrdinka má všetko, čo si zažiada, všetko sa jej vybaví a prejde, ale prečo dokola autorka opisovala jej autíčko..ako keď už desiatykrát tam bolo spomenuté BMV, tak to liezlo na nervy. 

Ale nechcem byť zlá. Okrem týchto mínusov, mala kniha i plusy. Ako prvý by som uviedla, že kniha sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Nezadrhávala som sa pri nej a mala som ju dosť rýchlo prečítanú. Tiež som si obľúbila postavy a pevne som dúfala, že sa zmení i kamarátka hlavnej hrdinky. 
Ďalším plusom bol pre mňa koniec. I keď mi tam bolo aj niečoho ľúto. Autorka vie zaujať čitateľa a táto kniha by mohla zaujať viacero dievčat. Lebo nie je dôležité do akej skupiny patríme, koľko máme peňazí a ako vyzeráme, ale či máme niekoho pri sebe, keď to potrebujeme a či vieme byť šťastný. 


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ. Knihu si môžete kúpiť v ich internetovom obchode.Názov: Dievča s maskou, Autor: Jana Šulková, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: dievčenský román 

Komentáre

 1. Nedávno mi prišla domov a celkom sa na ňu teším. :) Som rada, že slovensko má vydavateľstvo Motýľ.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mne to prišlo ako dosť katastrofa :D Nič v zlom ale celkovo ako to bolo (ne)premyslené, postavy o ničom a celé také divné (nehovoriac o konci - čo bolo dosť blbé) a tak...pre mňa dosť sklamanie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A aký si chcela koniec? Žili šťastne až nepomreli? :P To by podla mňa bolo už priveľa.Jasne každý máme rôzne názory. Ja to beriem, že v pohode, ale ani zázrak. Čítalo sa to rýchlo a autorka sa môže ešte vylepšovať. Ja beriem ako katastrofy také knihy, ktoré ledva dočítam.

   Odstrániť
  2. Mne by bolo jedno keby to skončilo tak ako to skončilo, lenže ako tam bolo spomenuté TFIOS tak to bolo jasné ako to skončí...A akože, bolo to dosť odfláknuté...a neviem, určite sa dal nájsť aj iný dôvod ako to mohla tá autorka napísať a bolo by to lepšie (keď sa už pre taký koniec rozhodla) ale budiš :) Chápem, že nie každému to tak môže pripadať

   Odstrániť
  3. Nemyslím že to bolo až tak odfláknuté. ja napríklad nechápem prečo majú Enju Rúčkovú tak radi. Mne jej knihy vôbec nesedia napr a tie skôr beriem ako katastrofu :) ale súhlasím že dej sa dal ľahko predvídať

   Odstrániť
 3. Moc hezky napsaná recenze, obdivuji všechny ty, kteří dokáží popsat knihu bez toho aby oznámili děj a pod. :) Budu se sem ráda vracet :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ