Preskočiť na hlavný obsah

Nový dievčenský román / Dievča s maskou


Jana Šulková je nová spisovateľka na slovenskom trhu. Ak ste niekde postrehli jej meno, tak to mohlo byť na webe onavie.sk, kde píše recenzie na knihy. Jej prvotinou je Dievča s maskou a jak názov napovedá, maska bude zohrávať hlavnú úlohu v deji. 

Motýľ chrlí jednu novinku za druhou a tiež sa rozbehol vo vydávaní dievčenských románov. Tie na našom trhu dosť zaostávali a väčšinou vychádzali len od zahraničných spisovateľov. Okrem Zuzky Šulajovej a Martiny Solčanskej by mi nenapadol žiaden iný slovenský autor. Dnes je to už však inak vďaka Motýľu. Stačí pripomenúť Adonis v tričku, Pod talianskymi hviezdami alebo Stretla som ťa v Paríži...no a k nim sa pridáva aj Dievča s maskou. 

Príbeh hovorí o stredoškoláčke Mime, ktorá dennodenne ukazuje svoju falošnú tvár. Musí sa pretvarovať aby zapadla medzi úspešnú elitu na prestížnej škole. No vnútri sa cíti inak. Preto veľa času trávi v antikvariáte, kde si vyzuje vysoké štekle, prezlečie minisukňu a nasadí okuliare. Stretne úžasného chalana, ktorý jej rozumie, je pozorný a dokonale vyzerá. Má to jeden háčik. ON je štipendista. A elita sa so štipendistami nemôže baviť, nie to ešte tvoriť pár...

Zaľúbený román, niekedy až veľmi presladený, ktorý však je zas niečim odlišný od iných románov. Bohužiaľ, keď som bola v polovici knihy, podarilo sa mi prečítať jeden spoiler od konca a tak som už vedela ako sa skončí.Aj keď sa kniha marí ako presladený cukor poliaty karamelom, koniec nie je taký ako sa môže zdať. A úprimne som za to rada. Keby sa to skončí tak, ako každý očakáva, bolo by to až priveľa idealistické a pozitívne a ani rozprávky by nekončili tak šťastne ako toto. Podľa tohto, čo som napísala je jasné, že hneď prvou vecou, ktorá mi prekážala bola tá sladkosť a naivita. 

Veľakrát som rozmýšľala, že pre koľko ročných to autorka písala. Pre 12,13?? Tým by som to nedávala..16-18 podľa témy by to mohlo pasovať, ale veď tak naivný čitateľ nemôže byť..
To bola prvá chybička na tejto knihe a našla som ešte jednu. Je pekné, že hlavná hrdinka má všetko, čo si zažiada, všetko sa jej vybaví a prejde, ale prečo dokola autorka opisovala jej autíčko..ako keď už desiatykrát tam bolo spomenuté BMV, tak to liezlo na nervy. 

Ale nechcem byť zlá. Okrem týchto mínusov, mala kniha i plusy. Ako prvý by som uviedla, že kniha sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Nezadrhávala som sa pri nej a mala som ju dosť rýchlo prečítanú. Tiež som si obľúbila postavy a pevne som dúfala, že sa zmení i kamarátka hlavnej hrdinky. 
Ďalším plusom bol pre mňa koniec. I keď mi tam bolo aj niečoho ľúto. Autorka vie zaujať čitateľa a táto kniha by mohla zaujať viacero dievčat. Lebo nie je dôležité do akej skupiny patríme, koľko máme peňazí a ako vyzeráme, ale či máme niekoho pri sebe, keď to potrebujeme a či vieme byť šťastný. 


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ. Knihu si môžete kúpiť v ich internetovom obchode.Názov: Dievča s maskou, Autor: Jana Šulková, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: dievčenský román 

Komentáre

 1. Nedávno mi prišla domov a celkom sa na ňu teším. :) Som rada, že slovensko má vydavateľstvo Motýľ.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mne to prišlo ako dosť katastrofa :D Nič v zlom ale celkovo ako to bolo (ne)premyslené, postavy o ničom a celé také divné (nehovoriac o konci - čo bolo dosť blbé) a tak...pre mňa dosť sklamanie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A aký si chcela koniec? Žili šťastne až nepomreli? :P To by podla mňa bolo už priveľa.Jasne každý máme rôzne názory. Ja to beriem, že v pohode, ale ani zázrak. Čítalo sa to rýchlo a autorka sa môže ešte vylepšovať. Ja beriem ako katastrofy také knihy, ktoré ledva dočítam.

   Odstrániť
  2. Mne by bolo jedno keby to skončilo tak ako to skončilo, lenže ako tam bolo spomenuté TFIOS tak to bolo jasné ako to skončí...A akože, bolo to dosť odfláknuté...a neviem, určite sa dal nájsť aj iný dôvod ako to mohla tá autorka napísať a bolo by to lepšie (keď sa už pre taký koniec rozhodla) ale budiš :) Chápem, že nie každému to tak môže pripadať

   Odstrániť
  3. Nemyslím že to bolo až tak odfláknuté. ja napríklad nechápem prečo majú Enju Rúčkovú tak radi. Mne jej knihy vôbec nesedia napr a tie skôr beriem ako katastrofu :) ale súhlasím že dej sa dal ľahko predvídať

   Odstrániť
 3. Moc hezky napsaná recenze, obdivuji všechny ty, kteří dokáží popsat knihu bez toho aby oznámili děj a pod. :) Budu se sem ráda vracet :)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…