Preskočiť na hlavný obsah

Povesti spod Tatier


Ak máte chuť na niečo rozprávkové, tajomné a domáce, Povesti spod Tatier je určite dobrá voľba. Alfréd Grosz bol profesor, prírodovedec, spisovateľ a hlavne človek milujúci prírodu a Tatry. Pre mňa, i keď už tento pán nežije, pôsobí veľmi sympaticky.

Naposledy som povesť čítala ešte niekedy na základnej škole. Myslím že sa to volalo Štiavnické jašteričky a i keď si už nepamätám o čom to bolo, viem že vtedy sa mi to páčilo. Celkovo som k povestiam mala blízko, lebo sa mi páčilo, že i keď to bolo na rozprávkový motív , vždy tam bola aj skutočnosť a pekné opisy prírody.

Pôvodne som si myslela, že táto kniha bude zbierkou viacerých povestí. Preto ma aj dosť prekvapilo, keď tam bolo množstvo vecí okolo miest, čarodejných bytostí, dátumov a mien. Mne osobne to trošku prekážalo. Inému človeku to však môže byť ako plus. Vždy sa tam však našlo miesto aj na veľa povestí, ktoré boli oživené krásnymi obrázkami. Čítať o Tatrách a prírode bolo pre mňa niečo úžasné. Pre človeka, ktorý žije v nížine je to ako taký darček ísť do pohorí. Tí, ktorí tam bývajú si to možno ani tak neuvedomujú. Bolo mi ľúto, že i keď tam boli presne nazvané pohoria, oká alebo žľaby, nevedela som kde to presne je, lebo nepoznám tak Tatry. Veľakrát som si predstavila, že aké by to bolo, keby to čítam v tých Tatrách a možno aj na tom presnom mieste. 

Čítanie tejto knihy išlo rýchlo, aj vďaka ilustráciám, ktoré sa nachádza na skoro každej strane. Je to jedna z najkrajších graficky spracovaných kníh, aké som videla. 
Pre mňa to bolo pútavé čítanie a veľmi sa teším, že knižku mám. Nie je vekovo nijak obmedzená a môže si ju čítať ktorákoľvek generácia. Tiež čitateľovi ukazuje krásy domoviny a je to aj taký oddych od zhonu, výfukov áut a mestského života. 
Rozprávkové čítanie.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT. 

Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť TU

Názov: Povesti spod Tatier, Autor: Alfréd Grosz, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: povesti

Komentáre

  1. Mám rada povesti a legendy. A tie ilustrácie sú krásne. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …