Preskočiť na hlavný obsah

Skok do histórie/ Sarajevský atentát


Sarajevský atentát bola jedna z kníh, ktoré ma zaujali na prvý pohľad. Podľa mňa má veľmi dobre zvolenú aj obálku, ide totižto o dobovú kreslu atentátu 28. júna 1914. Ferdinand Vrábel napísal knihu pútavo i keď ide o odbornejšie dielo. Okrem prvej svetovej vojny sa autor zaujíma aj  najnovšími dejinami, slovenským národným obrodením, československými légiami, prvou Československou republikou, vzťahmi Čechov a Slovákov a postavením národností v ČSR. Ten musí mať históriu v malíčku!!

Vopred musím povedať, že ja a dejiny sme sa videli dávnejšie, pretože na strednej škole máme dejepis len dva roky a úprimne za veľa nestál. Nič podrobnejšie sme nebrali a naozaj to boli len základy, čo by mal každý človek vedieť. Preto som ani nevedela, že čo presne prebiehalo pred prvou svetovou vojnou a ako sa k tomu postavili Slováci..
Táto kniha je literatúra faktu, preto nemožno očakávať beletrizovaný príbeh a nejaký neočakávaný dej. Možno to prirovnať k životopisu. Prebiehala som si i recenzie, kde som sa dozvedela, že občas sa v knihe naskytla nejaká tá chybička, zle napísané meno. Je to škoda, pretože sa mi kniha ozaj páčila, no toto jej dalo mínus, i keď ja som si tie mená tak či tak nezapamätala :D. 

Ja osobne som sa z knihy dozvedela veľa nových vecí, o ktorých som nemala ani tušenie. A beriem to ako veľký prínos pre mňa. Budem sa môcť hrať na múdrejšiu.  Kniha je celkom krátka, má len cca 165 strán, preto aj keď je tam veľa o dátumoch a menách, nezunuje sa. Prínosom pre knihu sú aj dobové fotografie a správy z vtedajších novín. 

Niekomu sa možno bude zdať, že kniha nemá toľko informácií, no pre mňa to bolo postačujúce a keby neprídem na to, že sa tam vyskytujú tie chybičky, bola by pre mňa na čerpanie múdrosti perfektná. Sú veci, ktoré nás v škole nenaučia...

Za poskytnutý recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT. Knihu si môžete zakúpiť TU.Názov: Sarajevský atentát, Následnícky pár a Slovensko, Autor: Ferdinand Vrábel, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: Literatúra faktu, história

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …