Preskočiť na hlavný obsah

Skutočný príbeh z obdobia druhej svetovej vojny / Tanec s nepriateľom

 Tanec s nepriateľom je jedna z nových kníh, ktoré vydalo vydavateľstvo Motýľ. Radí sa do skupinky skutočných príbehov, ktoré toto vydavateľstvo vydáva. Táto kniha bola pre mňa tretí skutočný príbeh a všetky, čo som prečítala boli o niečom inom. Už podľa obálky je jasné, že ide o tú nepríjemnú časť dejín a to 2. svetovú vojnu a holokaust. Paul Glaser sa o svojej rodine a minulosti dozvedel náhodou a začal bádať a skúmať, až nakoniec z toho vznikla táto kniha. Paulova teta Roosje bola Židovka, no nijako vieru nepraktizovala. Bola to veľmi temperamentná žena s veľkými plánmi do budúcnosti. Milovala tanec a slobodu. Mala veľké množstvo priateľov a obdivovateľov, ktorí jej pomáhali, no aj neprajníkov a zradcov. Medzi tú druhú skupinu sa zaradili jej bývalý manžel, ktorý písal na ňu pre SS a tiež milenec, ktorý ju udal a zapríčinil, že sa ocitla so svojimi rodičmi v prvom koncentračnom tábore. Od začiatku knihy som mala pocit, že i keď mala takú smolu ako v tom čase všetci Židia, mala aj obrovské šťastie. Zo všetkého sa svojou húževnatosťou dostala. Čo si zaumienila, to aj dosiahla. Veľkú smolu však mala práve s chlapmi, ktorých prestriedala veľké množstvo, no i napriek tomu stále verila na lásku a neuzatvárala sa do seba. I keď bola veselýma tvrdohlavým človekom, vedela sa aj nahnevať ( a to poriadne ), tiež ma tam zarazilo, že raz sa modlila k Bohu a inokedy na neho "kydala". Nech už bola pani Roosje akákoľvek táto kniha ukazuje jej denník, v ktorom uvidíte jej básničky, myšlienky, minulosť, krutosť, závisť a život človeka, ktorému zobrali slobodu a blízkych. 

Kniha je rozdelená na dve časti, prvá hovorí o tom ako sa autor dostal k informáciám, spoznával svoju rodinu a snažil sa prísť na to, kto boli jeho predkovia. Druhá časť je už samotný denník, ktorý obsahuje údaje o Roosje, o jej živote, jej tvorbu a fotografie. Niektoré tie časti si ja ani neviem predstaviť, ako to všetko mohlo vyzerať. Úplne ma dostalo, keď tam bolo opisované, ako vynášala telá z plynových komôr, alebo keď v zime utekali z Osvienčimu a slabí umierali rovno pri behu, poprípade, kto nevládal, toho zastrelili. Alebo ďalší príklad, keď v Osvienčime robili na ženách pokusy. Veľmi kruté. 


I keď je to ťažká téma a bolestivejšia, je to dobré čítanie a vie to čitateľa zaujať. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ. Knihu si môžete zakúpiť v ich internetovom obchode.

ukážka: 

„Pokusy boli čoraz radikálnejšie a niekoľko žien na ich následky dokonca zomrelo v príšerných bolestiach. Na rad prídem aj ja. Okamžite sa musím vyzliecť a ľahnúť si na sedadlo s kolenným operadlom, ktoré mi drží nohy od seba. Okolo mňa stoja tri sestričky, nepovedia ani slovo, oslepuje ma žiara lámp a len čo si opriem hlavu, doktor mi do maternice vstrekne sirupovitú tekutinu. Nato vypnú svetlo, na brucho mi priložia kovovú dosku a odfotia ma. Začínam pociťovať prudké bolesti, ktoré neprestávajú. Je po zákroku a musím zostúpiť z nosidiel. Dozviem sa, že ma sterilizovali. Prejdú celé dni, kým bolesť úplne prestane a môžem zase normálne chodiť.“


Názov: Tanec s nepriateľom. Origin. Názov: Tante Roosje - het oorlogsgeheim van mijn familie, Autor: Paul Glaser, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: skutočné príbehy, historické 

Komentáre

  1. Tuto knihu si budu chtít na 100% přečíst :)
    Pěkná recenze.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Táto kniha ma teraz zaujíma ešte väčšmi...musím si ju prečítať.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …