Preskočiť na hlavný obsah

Keď neviem, čo napísať / Preč! Preč!

Preč! Preč! je mojou prvou knihou, ktorú som prečítala od spisovateľky Jany Beňovej. Pani autorka sa literatúre venuje už dlhý čas. Vydala tri zbierky poézie : Lenochod, Nehota a Svetloplachý. Ako prozaička prerazila dielami: Parker, Dvanásť poviedok a Ján Med, Plán odprevádzania - Café Hyena

Dvojdielny román o tom, že základom tvorivého života je blicovanie a dobrodružstvo. Rosa, dieťa od Hlavnej stanice má štyridsať rokov a bližšie k vlakom ako k mestskej doprave. Stačí sa rozbehnúť: áááá/naskočiť. Najmä v čase keď január trvá dvanásť mesiacov v roku. Na úteku od práce a muža stretáva muža, s očami šarlatánsky modrými a vlastníka bábkového divadla, ktorý túži svoje predstavenie Snehovej kráľovnej ukázať svetu. Všetky cesty nezadržateľne smerujú na sever. Stále na sever. Juh je už všetkým po tridsiatke podozrivý. A more? Nemajú ale ani nechcú.

Kniha Preč! Preč! mi prišla ako zmes poézie a prózy. I keď je kniha krátka a má obrovitánsky veľké medzery medzi odstavcami, autorka ju sťažila so svojimi prirovnaniami. Celá kniha je napísaná zvláštnym spôsobom a štýlom..Je trochu náročnejšie, si naň hneď zvyknúť. Nemá nejaký pevný dej, nenachádza sa v nej veľké dobrodružstvo a záplatka. Taktiež sa v nej nevyskytujú dialógy. Ide skôr o prerozprávanie myšlienok, názorov, ideí..Aj keď je kniha skôr opisná, nestráca sa tam dynamika. Život hlavnej hrdinky je rýchly a "pulzujúci". 

Priznávam, že neviem, aké pocity vo mne zachovala. Bol to skôr veľký zmätok. Prečítala som si ju ešte dávnejšie a dúfala som, že časom sa mi v hlave utvorí nejaký názor. Prešiel však týždeň ( plus nejaké dni )a stále nič. Je to pre mňa prvá kniha, ku ktorej si neviem presne povedať, čo vo mne zachovala, že či sa mi páčila, alebo, či to bola totálna katastrofa. Celé mi to prišlo chaotické a nie úplne môj dúšok kávy...Na druhej strane, to však nebolo zlé čítanie. Bolo celkom zaujímavé čítať niečo, čo má takýto štýl písania, hlavne to, že veľa vecí bolo skôr riešených opisom a čitateľ nad tým musel popremýšľať. 

Neviem si však predstaviť, keby mám niečo takéto čítať a malo by to 300 strán. To by sa mi zrejme už nepáčilo. Táto kniha mala 130 strán a toľko plytvania voľného miesta, že keby je to písané normálne zaberie možno 90.. Preto tie strany prebiehali dosť rýchlo a bolo to príjemným čítaním. Stále tam však bolo veľa vecí, čo mi nesedelo. Ach to mám ale v hlave guláš.. 

Od Jany Beňovej mám ešte jednu knihu a to Café Hyena. Zatiaľ som na ňu skôr počula negatívne ohlasy, nechcem si však robiť predčasné závery...

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT .


Názov: Preč!Preč!, Autor: Jana Beňová, Vydavateľstvo : Marenčin PT, Žáner: ? 

Komentáre

  1. Páči sa mi tvoj článok veľmi. Knižka mi tiež príde zaujímavá aj si to pekne popísala. Pekné.

    http://msfashionsusan.blogspot.sk/

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …