Preskočiť na hlavný obsah

Kniha, ktorá ma uspala / Láska v Casa Bonita


Dominika Dinušová je mladá spisovateĺka, ktorá žije v Bratislave a učí španielsky jazyk. Láska v Casa Bonita je jej jedinou knihou. 

Je život taký, aký si ho predstavovala? Čo sa stalo, že zrazu jediným vzrušením je pečenie koláča? Kedy prišlo k tejto zmene? Kedy sa vzdala? Kedy sa život scvrkol na denné rituály v kuchyni? Tieto a mnohé ďalšie otázky víria v hlave Eve – mladej vydatej žene na materskej dovolenke. Pocit vykorenenosti prameniaci z neporozumenia svetu a jeho očakávaní ju núti vrátiť sa do čias dospievania, kedy trávila nechcené prázdniny v dome svojej tety v Granade. V jej spomienkach na tetu Martu, strýka Rodriga a najmä na Maríu ožíva Evina prítomnosť, ktorú sa snaží pochopiť. Evine myšlienky a spomienky vytvárajú príbeh o absurdnom stretnutí dvoch odlišných žien v odlišných úsekoch svojich životov, ktoré spája vzájomné neporozumenie a ešte čosi viac.

Láska v Casa Bonita je jednohubka a prečíta sa veľmi rýchlo. Na internetových obchodoch sa na ňu nachádzajú samé kladné recenzie..Môj názor je však odlišný. 

Hneď ako prvé, čo mi nesadlo je štýl písania spisovateľky. Minimum rozhovorov medzi postavami a keď už bolo niečo v priamej reči, boli to max dvojslovné vety. Všetko je opisované z pohľadu hlavnej postavy, ženy, ktorej sa nepáči jej život a frfle naň..Vracia sa do minulosti, kedy išla ku svojej tete a zažila si románik s neznámou ženou. Hm a mala 15 rokov. Už len to, že to bolo celé len o opisoch jej myšlienok a udalostí, ktoré sa striedali so súčasnosťou, kedy pečie koláč, boli pre mňa úplne nezáživné a ledva som pri tom mala otvorené oči..

Mala som ju ľutovať? O to šlo autorke? Fakt neviem. Skôr som ju nenávidela. Nebola mi sympatická a jej sťažovanie na celý svet a jej život to nijako nevylepšili. Však, keď sa nepáči, nech s ním niečo robí. Je pravda, že knihu som čítala večer, no žiadna kniha ma ešte neuspávala tak ako táto. 

Zrejme som nepochopila, čo je cieľom tejto knihy...Lebo ja som žiadny význam nenašla. Žeby rutinný život hlavnej postavy? Keby aspoň tej dej je niečim zaujímavým..no čítať o tom jak je niekde na prázdninách, spozná sa tam s nejakou ženou, začne si s ňou a potom zistí, že má manžela a dieťa..mňa to teda vôbec nenadchlo. Tiež som nevedela, či sa mám na autorke smiať alebo ľutovať, keď ani sama nevie hlavnú príčinu, prečo niekto vstúpi do kláštora a ešte ich začne ľutovať. 

Po prečítaní som tiež zažila, že mi dosť zhoršila náladu a zobrala chuť do ďalšieho čítania. No je jasné, že mne kniha vôbec nesadla, nepáčila sa mi a som rada, že je krátka, inak by som sa asi pri nej zbláznila..

Na strane 144 je táto veta o príbehu : Veď je nudný, monotónny, je klišé...To si opísala vlastnú knihu? :P 

Ajtak však ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT za poskytnutie recenzného výtlačku. Názov: Láska v Casa Bonita, Autor: Dominika Dinušová, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: spoločenské, filozofické

Komentáre

  1. Tak to nie je nič pre mňa-nemám rada knihy,kde väčšina deja je len opísaná z pohľadu hrdinky a bez konverzácií...tiež by ma to unudilo :) Mňa by odradila už samotná anotácia...a ten stav,ked prečítaš knihu a si z nej znechutená,otrávené a odoberá ti to chuť čítať dalšie knihy veľmi dobre poznám :D Trvá to vždy vyše týždňa a jediným liekom proti tejto "knižnej depresii"je natrafenie na fakt kvalitnú knihu :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť