Preskočiť na hlavný obsah

Severský triler - Záhrada smrti


Môj prvý severský triler je od veľmi známeho autora a volá sa Záhrada smrti. Henning Mankell je vo svete najčítanejším švédskym spisovateľom. Žije striedavo v Švédsku a v Mozambiku.

Jedného jesenného dňa sa komisárovi Wallanderovi naskytne príležitosť splniť si dlhoročný sen a presťahovať sa na vidiek. Ten sa však veľmi rýchlo zmení na nočnú moru. V záhrade vytúženého domu nájde dve mŕtvoly, päťdesiat rokov zakopané v zemi. O koho ide? Ako je možné, že nikomu nechýbajú? Wallander musí načrieť do minulosti, aby toto tajomstvo rozlúštil. Stopy ho privedú k tragédii, kde nevedno určiť, kto je obeť a kto páchateľ.

Už som si viackrát vravela, že by som mala čítať viac detektívok, lebo sa mi vážne páčia, no nejako som s tým neviem pohnúť. Aj keď je Záhrada smrti celkom krátka kniha ( mala som ju prečítanú za hodinu a pol ) celkom ma nadchol štýl písania Henninga Mankella. 
Píše veľmi jednoducho a vie vtiahnuť čitateľa do deja. 

Bolo tiež zaujímavé čítať o prípade, ktorý bol už starší a stal sa v ďalekej minulosti. Čo mi na tom chýbalo, bolo viac podozrivých. Jediným podozrivým sa stal až konečný vrah. Na druhú stranu bolo viac hádania v ohľade totožnosti tiel. 

Chyba tejto knihy je, že je krátka a celý ten dej prebehne strašne rýchlo. Čítala som to a ani som si neuvedomovala ako rýchlo to ide. Nie sú tam viac podrobne opísané vyšetrovania a je to všetko len tak zľahka brané. Ostatné knihy Mankella sú oveľa (fakt oveľa) hrubšie, takže si myslím, že túto chybu nebudú obsahovať. Čo sa týka hlavných postáv, boli v pohode, nebol tam nikto, kto by mi nejako extra prekážal, ale zas z tých opisov som sa o nich až tak veľa nedozvedela. To mi tiež trocha chýbalo, lebo som si k nim nevedela vybudovať čitateľský vzťah. 

Knihu však hodnotím pozitívne. Bolo to príjemné a relaxačné čítanie, aj keď ide o kriminálku...Nebolo to top, ale ani zlé. A myslím si, že autor ma viac poteší, niečim hrubším a viac zamotaným. Teraz už však môžem povedať, že sa na jeho knihy teším. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT


Názov: Záhrada smrti, Originál názov: Handen, Autor: Henning Mankell, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: detektívka

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …