Preskočiť na hlavný obsah

Čiperní dôchodcovia / Zločinecký gang penzistov


Zločinecký gang penzistov pôsobí ako humorná kniha z pera švédskej spisovateľky Cathariny Ingelman-Sundbergovej. Svojim vzhľadom a anotáciou sa trocha podobá ma zmámu knihu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Pre moje šťastie Zločinecký gang penzistov je kniha o niečom inom.  

Bizarný a vtipný príbeh, v ktorom sa odvážni dôchodcovia rozhodnú porušiť všetky pravidlá, aby uskutočnili svoje sny
Sedemdesiatdeväťročná Martha Anderssonová sníva o úteku z domova dôchodcov a o bankovej lúpeži. Zvyšok svojho života nemieni stráviť v kresle a je rozhodnutá získať financie, ktoré jej dovolia viesť luxusnejší život. Spolu so svojimi štyrmi starými priateľmi, známymi ako Liga penzistov, sa rozhodne vzbúriť sa proti všetkým pravidlám. Bojkotovaním skorej večierky a mrazených jedál spôsobia chaos. 
Postupne sú čoraz odvážnejší a naplánujú útek z pochmúrneho domova dôchodcov. Neskôr sa presunú do oveľa atraktívnejšieho obydlia v Štokholme. Pomocou chodúľok a odhodlania obraňovať všetkých penzistov sa stanú novodobými Robinmi Hoodmi. A práve vtedy sa začne to pravé dobrodružstvo...


Zločinecký gang penzistov na mňa na prvý pohľad zapôsobil ako kniha plná humoru. 
Pätica vytálnych dôchodcov sa vzoprie vedeniu v domove dôchodcov a začínajú si plnohodnotne užívať dôchodok. Zopár krádeží ( jedna z najväčších v krajine ), pobudnutie vo väznici a nakoniec únos peňazí. Martha Anderssonová mala na svoj vek hlavu plnú nápadov a keď nepomáhali tie, vždy sa zjavilo šťastie. Polícia, detektívi boli úplne bezradní. Veď kto by za jednu z najväčších lúpeží, ak nie najväčšiu podozrieval penzistov s chodúlmi? 

Na knihu som si nerobila veľké očakávanie a zrejme som asi spravila aj dobre. I keď nápad a spracovanie pôsobia humorne, v knihe to tak ružovo nevyzeralo. Už ma nebavilo čítať, ako sa im všetko darí, ako ich každý ľutuje a dokonca ani do väzenia ich najprv nechceli dať...a to sa boli dobrovoľne priznať. Z policajtov a detektívov autorka spravila úplných ťuťlákov, ktorí neboli nič schopní vypátrať a zločinecký gang sa im smial poza chrbát. Postavy za celú knihu nijako nemenia, jediné čo pribúda sú nápady na krádeže a bližšie vzťahy. Veď prečo by mali byť starí ľudia bez partnera. Čitateľ sa čo to dozvie aj o minulosti hlavných hrdinov, no len okrajovo. Vedľajšie postavy sa objavia občas a dlho nepobudnú. Celá kniha by mohla byť vtipná, keby to nie je prehnané s dokonalosťou Marthy. Nepatrím k čitateľom, ktorí by obľubovali perfektnú hlavnú hrdinku. 

Na druhej strane pre nenáročného čitateľa to môže byť príjemná oddychová kniha. A aj ja som ju tak začala brať, keď som zistila, že to nebol najlepší výber. Najlepšie by sa dalo povedať, že nie je najhoršia, no určite je aj mnoho lepších. 

Tiež sa môže dať niekomu povedaná s knihou Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Pôvodne tohto som sa ja zľakla, keďže starček patrí medzi najhoršie čítania, ktoré som mala. Keď však patríte k jeho obdivovateľom, nečakajte nič podobné. Pre mňa bol Zločinecký gang...lepší. 


Názov: Zločinecký gang penzistov, Originál. názov: The Little Old Lady Who Broke All the Rules, Autor: Catharina Ingelman-Sundberg, Vydavateľstvo: Fortuna Libri, Žáner:Humor

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …