Preskočiť na hlavný obsah

Čo ak východ neexistuje? / Labyrint: Útek


Labyrint, Útek patrí medzi veľmi populárne a momentálne aj veľmi čítané knihy. Recenzie na túto knihu od Jamesa Dashera sa objavili už na viacerých blogoch a nikomu nemohla uniknúť chvála, ktorá sa na túto knihu valí. James Dasher je americkým autorom, ktorý sa venuje písaniu žánru young adults.

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...

Ku mne sa táto kniha dostala vďaka bratovej kamarátke, ktorá nám ju ochotne požičala. Na to ako je kniha chválená, som sa do nej dostávala dosť pomaly. Najprv ma to úplne nenadchlo, no pri konci som už knihu hltala. Autor v knihe využil svoju obrovitánsku fantáziu i slovník. Povymýšľal slangovú reč pre chalanov, ktorí boli uväznení v labyrinte. Nič by mi na tom nevadilo, keby tam nie je už miliónkrát použité slovo podělaný...to už trocha liezlo na nervy. 

Medzi postavami si bolo veľmi jednoduché nájsť obľúbencov a na druhej strane i tých, ktorí prekážali a neboli mi veľmi sympatickí. Z pôvodnej zostavy postáv však nečakajte, že všetci prežijú!! Záver knihy dostal riadnu bombu andrenalínu a rýchlej smrti. 


Nikomu nemohla ujsť informácia o filmovej podobe knihy, no na to, že je to inšpirované knihou, nemusíte sa báť, že vám to prezradí záver. Ja som film videla, keď som nemala ani 100 strán za sebou a úplne ma odrovnalo, aké zmeny spravili filmári. Nechápem načo vôbec robia film podľa knihy, keď ešte aj záver si spravia podľa seba..

Kniha vo mne zanechala veľmi dobrý dojem a kvalitu pána spisovateľa. Páčil sa mi celý priestor, kde sa labyrint nachádzal aj samotná fantázia, ktorá bola do deja vložená. Bolo vidno, že to nie je len tak napísaní, ale že za tým je aj čas premýšľania a vymýšľania skutočne originálneho príbehu. 
Ako každá kniha na pokračovanie, aj táto vo mne zachovala zvedavosť po pokračovaní. 

Ak máte možnosť prečítať si túto fantasy knihu, určite neváhajte a ak sa vám nechce čítať, tak aspoň film kuknite :). 
Názov: Labyrint: Útek, Original. názov: The Maze Runner, Autor: James Dashner, Vydavateľstvo: Yoli CZ, Žáner: Fantasy

Komentáre

 1. Super ! Nedávno jsem byla v knihkupectví a tam měly labyrint 2. :) Ani jsem nevěděla , že je dvojka. Jinak super recenze. A máš pravdu ,že ten film byl tak "trochu jiný :) .

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelá recenzia! :) Knihu si plánujem určite kúpiť a prečítať, ale až keď vyjde aj u nás. :)
  Dovtedy sa budem kochať iba filmom. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. aj v češtine sa to v pohode číta, ak ťa to odrádza

   Odstrániť
 3. Pekná recenzia 8)
  Ja som videla film, ktorý ma odrovnal 8D takže ak je kniha ešte lepšia, tak si ju určite zoženiem 8)

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť