Preskočiť na hlavný obsah

Ďalší prípad pána Poirota / Smrť v oblakoch


Ďalšia z kníh mojej obľúbenej spisovateľky Agathy Christie, kde sa vražda tentokrát stane v lietadle plnom cestujúcich a dokonca pod zrakom samotného úžasného vyšetrovateľa pána Poirota. Kráľovná anglických detektívok nenechala nič na náhodu a Smrť v oblakoch pokrúti hlavy čitateľom.

Ďalší skvelý detektívny rébus z pera slávnej spisovateľky. Počas letu z Paríža do Croydonu Hercula Poirota premôžu driemoty, a keď sa tesne pred pristátím preberie, vysvitne, že jedna z cestujúcich, istá madame Giselle, je mŕtva. Vyzerá to, že zomrela na srdcový záchvat alebo na uštipnutie osou, ktorá počas letu obťažovala viacerých pasažierov, no Poirot objaví skutočnú príčinu jej smrti: malý šíp s jedovatým hrotom, vystrelený z nejakej trubice či fúkačky, akú používajú domorodé kmene. Niet pochýb, že madame Giselle zavraždili...

Agatha Christie vedela písať úžasné knihy z dvoch dôvodov. Prvý bol, že jej romány sú prepracované, nadchnú čitateľa a donútia ho premýšľať nad prípadom. Je potom veľmi ťažké odtrhnúť sa od knihy. 

Druhým dôvodom je, že jej knihy nie sú nekonečne dlhé, no ani krátke. Taký zlatý stred. Preto si nemôže nikto povedať, že kniha bola strašne nudná, lebo nikde nebolo vidieť jej koniec, no ani, že kniha prebehla tak rýchlo, že nezachytil o čo sa jedná. 

Je vidno, že ani vo fantázii nemala medzery. Keď už je veľa vrážd na zemi, prečo by sa nemohla nejaká stať vo vzduchu? Berte do úvahy, kedy bola kniha napísaná. 


Na mňa kniha opäť dýchala kúskom histórie, záhadou a dokonalou zápletkou. Na detektívkach je to úžasné, že akokoľvek čitateľ háda páchateľa, pri tých kvalitných, ho neuhádne. V tomto prípade som bola dosť v šoku. Ako mohol vraždiť človek, ktorý bol takým sympaťákom?? No o tom je detektívka...naťahovať až do konca a potom prekvapiť. 

Poirot patrí medzi obľúbené postavy i keď je to ťuťko a nikto by nečakal, že je schopný niečo vyriešiť. Myslím si, že v jeho popularite pomohlo aj seriálovo-filmové spracovanie. On sa nemení, no prekvapuje svojou šikovnosťou a zvláštnym spôsobom vyšetrenia všetkých prípadoch. Keď nik na nič neprichádza, on to zrazu všetko vyrieši. :D :D 

Nepoviem, že kniha na mňa zapôsobila úplne dokonale. Boli tam drobnosti, ktoré tomu zabránili. No i napriek tomu, knihu hodnotím veľmi kladne a chystám sa kúpiť ďalšie knihy od tejto známej spisovateľky. 

Názov: Smrť v oblakoch, Originál názov: Death in the Clouds, Autor: Agatha Christie, Žáner: detektívka, Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľKomentáre

  1. Tohle je zrovna jedna z mála knih, které mě tolik nebavily od Agathy. Doporučuji Pět malých prasátek :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…