Preskočiť na hlavný obsah

Druhý pokus / Café Hyena, Plán odprevádzania

Od Jany Beňovej som čítala knihu Preč ! Preč !, vtedy som povedala, že vo mne zachovala myšlienkový guláš a nevedela som, čo vo mne vôbec tá kniha zanechala. Nechcem nijako zaniesť za prah dverí autorov hneď po prvej knihe, ktorá sa mi nezapáčila. Café Hyena bola druhá šanca v prípade Jany Beňovej. Café Hyena, tradičná kaviareň v centre Bratislavy, v ktorej sa miešajú turisti so štamgastami a milencami. Kniha o tom, aké dôležité je odprevádzať a chrániť milované bytosti. Zvlášť na ceste petržalským bludiskom. Zvlášť po tom, čo sa z neho nenápadne vytratil Minotaurus.Hneď po prvých stranách knihy sa vo mne ocitli pocity melancholie a sivej farby. Úprimne som nečakala hneď taký začiatok a chápem ľudí, ktorí sa nedostali ani ďalej. ( poznám takých )

Elza. Niekto dostane sračku, keď sa vyberie do Egypta. My sme ju dostali vždy, keď sme sa vrátili domov. Do Petržalky. (str.15)

Príbeh nás zavedie do bratislavského sídliska, Petržalka. V Café Hyena sa stretáva štvorica umelcov- Elza, Ian, Rebeka, Elfman. To, že sú umelci majú oni vryté vo svojom srdci, iné si o nich pomyslia ľudia, ktorí ich stretávajú v kaviarni. Chodia tam každý deň traja, zakaždým zvyšný štvrtý musí zarábať, aby ich spolok mal na pitie a jedlo. Takýto život si žijú. Časom sa však už menej spolu stretávajú. Žijú si svoje životy v paneloch, ktoré sú plné hluku, nepokojov, umierania a zároveň žitia. 

"V noci som sa zobudila na silnú bolesť hrdla. Vytrhla ma zo strašného sna. Mesto obsadili lievance. Oblečené v čiernom, tváre nahladko oholené a vybielené - čistučké - akoby vyumývané silným dažďom. Ja a Rebeka sa zrážame v meste a unikáme. Cestu nám lemujú kaviarne, reštaurácie a telocvične, zmenené dočasne na tábory a brlohy plné ľudí. Plačú. Na tvári majú obväzy, ktorými presakuje krv. Väčšina nemá nos. Zuby a ústa majú rozbité a obväzy majú na hrdle. Bolesť z nich žiari, rany hýria farbami. Horia ako lampióny. Plačú a majú strach. Chvíľu si pri nich s Rebekou oddýchneme a utekáme ďalej. Až pred Prior na zastávku autobusu číslo 104."(str.100-101) 

 Autorka je verná svojmu štýlu písania a preto aj táto kniha, nemá veľa dialógou. Zato obsahuje prirovnania a prerozprávania hlavne postavy Elzy. Neobsahuje žiadnu hlavnú zápletku a dej vyznieva monotónne. Nedá sa mať od knihy nejaké veľké očakávania. Je to krátka kniha, ktorá obsahuje veľa odstavcov. Je to dielo pri ktorej by ani nevadilo nejakú časť vynechať a nič by čitateľovi z nej nechýbalo. 
Na obale knihy sú odporúčania od iných autorov, ktorý majú o tejto knihe vysokú mienku. Úprimne ich nechápem. Prečo túto knihu tak vyzdvihujú? Snažím sa brať ohľad na to, že sú iná generácia, no padlo tam aj tvrdenie, že túto knihu ľudia vyhlásia za najdôležitejších diel novej slovenskej prózy... Možno "veľkí" kritici toto dielo oceňujú a kladne hodnotia, no v blogovom svete, ktorého som súčasťou, som ani raz nenarazila na recenziu tejto knihy. Mladých to nemá čím očariť. Prečo by mala mať potom kniha úspech, keď neláka ľudí??Možno ešte Bratislavčania sa v tom nájdu, keď je to o ich domovine...

Nechcem nijako zle vravieť na autorku, no touto knihou si moje srdce určite nezískala. Po Preč!Preč! som napísala, že mám zmiešané pocity, po tomto môžem povedať, že sú negatívne. 

Hodnotenia na prebale..

Táto malá próza sa musí čítať dlho. Nepochybne ju bude čas čítať dlho. Budú túto prózu odmeňovať, a nominovať, a prekladať, a filmovať, budú ju antologizovať, a čítankovať, a emblematizovať. Vyhlásia ju za jedno z najdôležitejších diel novej slovenskej prózy. 
Daniel Hevier

Presné oko, skvelý jazyk, humor, irónia, sarkazmus - a ešte vždy neha. 
Dušan Dušek

...nepamätám si názov a možno to už vyšlo vlani, ale je to dobré
Milan Lasica

Čítal som knihu s obrovskou radosťou a považujem túto prózu za najlepší text, aký som čítal z československého regiónu za posledných dvadsať rokov. 
Ladisla Horáček

Plán odprevádzania je živou správou z domova o dnešnom tekavom, tikajúcom a pikajúcom živote. Sme v oku hurikánu a vstupuje do nás mihotavý svet. 
Peter Zajac


Café Hyena prichádza ako smršť, ako žiariaci meteor, v jeho svetle môžeme prežiť mimoriadny čitateľský zážitok a uvedomiť si, ako má vyzerať v súčasnosti moderný román. 
Stanislav Polauf

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT
Názov: Café Hynea, Plán odprevádzania, Autor: Jana Beňová, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: ...

Komentáre

  1. Pozývam ťa na moju novoročnú giveaway :) http://korytna.blogspot.sk/2014/12/novorocna-giveaway.html :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …