Preskočiť na hlavný obsah

Rozhovor / Róbert Bezák - medzi nebom a peklom


Predčasom sa do mojich rúk dostala táto tenká kniha, ktorá obsahuje rozhovory s Róbertom Bezákom. Tie sú rozdelené do troch častí a to: rozhovory o Bohu, o človeku a o cirkvi. Otázky kládol v televízii dosť známy Štefan Hríb. Nech sa akokoľvek obraciate proti Bezákovi, alebo stojíte za ním, o kauze sa v knihe nič nedočítate. Kniha zobrazuje niečo iné, odpovede na otázky, na ktoré možno nemáte žiadnu odpoveď. 

O Bohu
Je boh žiarlivý? Je mu nás ľúto? Prečo nenapíše na oblohu, že existuje? Naozaj vyhnal ľudí z raja pre ovocie? 
Ale aj o tom, prečo je medzi nami a Ním neodstrániteľný závoj. 

O človeku
Sme na obraz Boží či skôr pod neho? Akú máme cenu, keď pri cunami umierame ako muchy? Sme všetci chorí? Ale aj o tom, či na spásu stačí ľútosť v poslednej sekunde. 

O cirkvi
Rozumie cirkev svetu? Sú kňazi k Bohu bližšie, ako laici? Prečo sa cirkev spája s národom či štátom? Ale aj o tom, či je láska kľúčovým kritériom pre postup v hierarchii. 


Na túto knihu existuje veľké množstvo názorov. Od takých, že nech ju človek nečíta, že je to obyčajný brak, ktorý treba spáliť, až po pochvaľné, ktoré knihu odporúčajú a ľuďom sa páči. Úprimne nad niektorými vyjadreniami som bola mierne zaskočená. Ako môžu ľudia urážať niekoho bez toho, aby ho poznali? Vyjadrenie, že je to obyčajná propaganda? To vážne? Čítal to vôbec ten človek? Lebo ja áno a vôbec som nemala taký pocit. 

Prišlo mi to ako úprimný rozhovor v ktorom jeden človek vraví o svojej viere, o Bohu, snaží sa riešiť otázky, na ktoré si veľa ľudí neodpovedá. A bolo to jednoznačne zaujímavé. Pre mňa neznamenalo nič, že kto to vraví, ale hlavné bolo, čo vraví. 

Pri otázkach o cirkvi ma to síce až tak nebavilo, no myslím si, že zvyšné dve témy mali tiež veľa čo povedať. Okrem toho kniha je veľmi pekne spracovaná. Nestáva sa často, že strana je čierna a písmo biele. I keď to bolo len na pár stránkach, na mňa to pôsobilo veľmi pekne. 


Odpor ku kresťanstvu je zvláštna vec. Ale do istej miery je spôsobený aj tým, že je predstavované ako niečo, čo musíš, ako príkazy, zákazy, a tiež ako územie hroziaceho hnevu. Nakoľko sa má človek Boha báť?

Ja som sa tak učil morálnu teológiu, že čím pridávame viac príkazov, zákonov, tých trestných, tých penálnych, tým viac to hovorí o nedostatočnosti človeka. A čím menej je zákonov, tým to hovorí o väčšej hodnote človeka. Nie nadarmo mal svätý Augustín tú známu vetu: "Miluj a rob čo chceš. Dôraz nebol na egoistické, "rob čo chceš", ale na "miluj".


Každý koho táto kniha zaujala, mu ju odporúčam. Aj keď na napr. martinuse vidíte kopec odpadu..niekedy mám pocit, že ľudia to ani nečítajú, len chcú uškodiť. A najlepšie sú recenzie, ktoré sa ani knihy netýkajú!!Názov: Róbert Bezák medzi nebom a peklom, rozhovory so Štefanom Hríbom, Vydavateľstvo: W PRESS, Žáner: RozhovoryKomentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …