Preskočiť na hlavný obsah

Skutočný príbeh / Teraz alebo nikdy


Teraz alebo nikdy je skutočným príbehom, ktorý vyrozprávala Dominika autorke Darine Mikolášovej, vďaka ktorej si tento príbeh môže prečítať hocikto. Dej sa odohráva okolo ženy, ktorej prišli na chorobu a ona ju musela z jedného dňa na druhý hneď prijať, no nielen ju, ale i veci a nariadenia spojené s ňou. 

S Dominikou som sa prvýkrát stretla v nemocnici. Ležali sme na jednej izbe. Ja po ľahkom zákroku, ona po štvrtej operácii, ktorá neveštila nič dobré. A nejako sme si v tom nepríjemnom nemocničnom prostredí obe padli do oka. Zostali sme v kontakte aj potom, ako nás z nemocnice pustili. Dominika má endometriózu – najčastejšie ženské ochorenie, ktoré trápi každú tretiu ženu. Keď za ňou lekári prišli s tým, že má okamžite otehotnieť, zostala v šoku. Veď sa práve rozišla s frajerom a na obzore nikto nebol. Navyše - mala len tridsať. Tlak lekárov ale silnel, a tak sa rozhodla. Matejko má dnes dva roky a hoci svojho otca pravidelne vídava, zatiaľ nevie, ako prišiel na svet. A je otázne, či sa to niekedy dozvie.

S chorobou endometriozia som sa prvýkrát stretla v tejto knihe. Diagnostikovali ju hlavnej hrdinke. No nebolo to tak, že by prišla k doktorovi a hneď by chápal jej bolesti a depresie. Nie, najprv si musela prejsť výsmechom a hádzania od jedného doktora k druhému. Nič príjemné!! 

No kým som sa dočítala k týmto zdravotným informáciám, veľká časť knihy bola venovaná vzťahom Dominiky, či už s priateľmi alebo rodinou. Mňa osobne to veľmi nezasiahlo, lebo som bola skôr zvedavá na danú chorobu a viac som čakala, že tam bude skôr zo zdravotníckeho prostredia. Bolo tam však veľa o pocitoch, ktoré sprevádzali Dominiku pri diagnotikovaní choroby, po operácii, pri prijímaní dôsledkov, ktoré má táto choroba. 

Je to silný príbeh, ktorým si určite prešlo množstvo žien, no my tí zdravší si to tak neuvedomujeme a nevšímame. Každý človek má svoje trápenie, ktorým si za svoj život prejde, no mali by sme pozerať aj na iných trpiacich, ktorý potrebujú možno poradiť, alebo počuť slová útechy, keď je najhoršie. Jednou z takýchto postáv v živote Dominiky bola úplne mladá žena, ktorá sa kvôli chorobe vzdala vysokej školy, vydala sa a mala malé bábätko. 

Aj na Dominiku začali padať naliehania od doktorov, aby sa posnažila o dieťa, lebo materstvo pomáha pri chorobe, ktorá je nevyliečiteľná. Mnoho ľudí môže byť pohoršených z toho ako sa vlastne splodil jej syn, ale zas nebolo to dieťa chcené, preto aby sa ona vyliečila, ale bolo chcené z lásky a túžby po ňom. 

Je na každom čitateľovi, čo si bude myslieť o Dominike, ako bude hodnotiť jej konanie, ktoré napríklad aj mne niekedy nepasovalo. No tá žena si vytrpela veľa a veľa ešte vytrpí a ja jej držím palce, nech jej drobec prináša každý deň radosť a pomáha pri liečení. :) 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT.
Názov: Teraz alebo nikdy, Autor: Darina Mikolášová, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: skutočné príbehy 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …