Preskočiť na hlavný obsah

Skutočný príbeh / Teraz alebo nikdy


Teraz alebo nikdy je skutočným príbehom, ktorý vyrozprávala Dominika autorke Darine Mikolášovej, vďaka ktorej si tento príbeh môže prečítať hocikto. Dej sa odohráva okolo ženy, ktorej prišli na chorobu a ona ju musela z jedného dňa na druhý hneď prijať, no nielen ju, ale i veci a nariadenia spojené s ňou. 

S Dominikou som sa prvýkrát stretla v nemocnici. Ležali sme na jednej izbe. Ja po ľahkom zákroku, ona po štvrtej operácii, ktorá neveštila nič dobré. A nejako sme si v tom nepríjemnom nemocničnom prostredí obe padli do oka. Zostali sme v kontakte aj potom, ako nás z nemocnice pustili. Dominika má endometriózu – najčastejšie ženské ochorenie, ktoré trápi každú tretiu ženu. Keď za ňou lekári prišli s tým, že má okamžite otehotnieť, zostala v šoku. Veď sa práve rozišla s frajerom a na obzore nikto nebol. Navyše - mala len tridsať. Tlak lekárov ale silnel, a tak sa rozhodla. Matejko má dnes dva roky a hoci svojho otca pravidelne vídava, zatiaľ nevie, ako prišiel na svet. A je otázne, či sa to niekedy dozvie.

S chorobou endometriozia som sa prvýkrát stretla v tejto knihe. Diagnostikovali ju hlavnej hrdinke. No nebolo to tak, že by prišla k doktorovi a hneď by chápal jej bolesti a depresie. Nie, najprv si musela prejsť výsmechom a hádzania od jedného doktora k druhému. Nič príjemné!! 

No kým som sa dočítala k týmto zdravotným informáciám, veľká časť knihy bola venovaná vzťahom Dominiky, či už s priateľmi alebo rodinou. Mňa osobne to veľmi nezasiahlo, lebo som bola skôr zvedavá na danú chorobu a viac som čakala, že tam bude skôr zo zdravotníckeho prostredia. Bolo tam však veľa o pocitoch, ktoré sprevádzali Dominiku pri diagnotikovaní choroby, po operácii, pri prijímaní dôsledkov, ktoré má táto choroba. 

Je to silný príbeh, ktorým si určite prešlo množstvo žien, no my tí zdravší si to tak neuvedomujeme a nevšímame. Každý človek má svoje trápenie, ktorým si za svoj život prejde, no mali by sme pozerať aj na iných trpiacich, ktorý potrebujú možno poradiť, alebo počuť slová útechy, keď je najhoršie. Jednou z takýchto postáv v živote Dominiky bola úplne mladá žena, ktorá sa kvôli chorobe vzdala vysokej školy, vydala sa a mala malé bábätko. 

Aj na Dominiku začali padať naliehania od doktorov, aby sa posnažila o dieťa, lebo materstvo pomáha pri chorobe, ktorá je nevyliečiteľná. Mnoho ľudí môže byť pohoršených z toho ako sa vlastne splodil jej syn, ale zas nebolo to dieťa chcené, preto aby sa ona vyliečila, ale bolo chcené z lásky a túžby po ňom. 

Je na každom čitateľovi, čo si bude myslieť o Dominike, ako bude hodnotiť jej konanie, ktoré napríklad aj mne niekedy nepasovalo. No tá žena si vytrpela veľa a veľa ešte vytrpí a ja jej držím palce, nech jej drobec prináša každý deň radosť a pomáha pri liečení. :) 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT.
Názov: Teraz alebo nikdy, Autor: Darina Mikolášová, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: skutočné príbehy 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ