Preskočiť na hlavný obsah

Vianočná recenzia / A svetlo svieti v temnote


A svetlo svieti v temnote je už staršou vianočnou knižkou, ktorá bola napísaná v roku 1991 od nemeckých autorov: Karol Hochmuth - Margaréta Kubelková. U nás ju preložilo vydavateľstvo Dobrá kniha v roku 2001. Skladá sa z krátkych príbehov, ktoré ukazujú dobro v spoločnosti cez Vianoce. Je pre malých na i väčších. 

Zbierka vianočných rozprávaní od dvoch známych nemeckých autorov. Obaja sú vzácni tým, že výnimočne citlivo zaobchádzajú so slovom. S láskou rozprávajú príbehy a odievajú ich pritom do jasného a bohatého, no jednoduchého jazyka. Radosť budú mať z nich deti, ktoré si ich budú čítať samy, i dospelí, ktorí ich budú čítať nahlas vo svojich rodinách. Každý z príbehov poukazuje na nejaký aspekt kresťanského života dnešných ľudí. Námety sú zväčša moderné, súčasné. Ich spracovanie pomáha vstúpiť do tajomstva Vianoc, ktoré je najmä tajomstvom Božej dobroty. Premýšľanie o nich zaiste pomôže prebudiť spiacu ľudskú dobrotu.

A svetlo svieti v temnote je jedinou vianočnou knihou, do ktorej som sa pustila počas tohtoročných sviatkov. Alebo skôr ešte pred nimi, no recenziu som sa rozhodla napísať počas Vianoc. 

Knižka sa skladá z 24 krátkych príbehov, ktoré sú zo súčastného sveta, no v každom je ukazovaná dobrota ľudí, počas najkrajších sviatkov roku. Je zaujímavé ako je napísaný obsah, pretože ku každému príbehu je okrem strany a názvu aj čas, koľko by trvalo príbeh prečítať , odporúčanie od koľko rokov je vhodný a jednou vetou priblíženie o čom je príbeh.  Autori zrejme mysleli na uponáhlaný svet ľudí a snažili sa im ukázať, ako malo času treba na chvíľu pokoja, aby si možno aj v kruhu rodiny sadli a prečítali kúsok knihy a spolu tak trávili čas. 

Na jednej strane majú tie príbehy výchovný charakter a sú pre čitateľa príjemné, keďže ukazujú na dobré správanie, ochotu pomáhať a čaro Vianoc. Na druhej strane však pre mňa neboli také, aby do mňa zasiahli, aby som na ne nezabudla. Na veľa z nich by som si už teraz nevedela spomenúť, no i napriek tomu, dobre si pamätám, že kniha sa mi dobre čítala. Spríjemňovali to i ilustrácie, ktoré sa v knihe občas objavili a písmo, ktoré nebolo drobné. 

Jeden príbeh sa mi však vždy vybaví, keď sa na knihu pozriem. Vraví o dvoch deťoch, ktorým mal doniesť darček jeden dospievajúci muž. Jeden chlapec bol z veľmi z bohatej rodiny a druhý naopak z veľmi chudobnej. Tomu mužovi sa však náhodou balíčky poplietli a chudobný dostal veľmi drahé dary a bohatý zas úplne jednoduché hračky. Mohlo by sa zdať, že bohatí rodičia sa urazia a nahnevajú na takýto omyl. No všimli si, ako tie jednoduché dary potešili ich syna. V tej chvíli prišli na to, že tie najdrahšie dary nemusia viesť k toľkej veselosti. Niekedy aj to najjednoduchšie môže byť najkrajším. A tak sa aj oni tešili, lebo videli svojho syna, aký je šťastný a tak aj oni boli. 

Niektoré z tých príbehov sú pravdivé, iné vymyslené. Je ťažké ich rozlíšiť, no každý v sebe nesie myšlienku určenú pre čitateľa. Je na čitateľovi, či ju bude chcieť prehliadnuť alebo zobrať k srdcu. 

Názov: A svetlo svieti v temnote, Originál názov: Das perfekte Wiehnachtsbaum und weitere Geschichten zur Weihnachtzeit fur jung und salt, Autor: Karol Hochmuth, Margaréta Kubelková, Vydavateľstvo: Dobrá kniha, Žáner: pre mládež, kresťanská literatúra 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …