Preskočiť na hlavný obsah

Atramentový svet po prvé / Atramentové srdce


Atramentové srdce je prvým dielom trilógie - Atramentový svet - od nemeckej autorky Cornelii Funkeovej. Knihy sa stali bestsellerom a Atramentové srdce sa dočkalo aj filmového spracovania. Ak máte chuť, začítať sa do rozprávkového príbehu, kde jedna kniha dokáže zmeniť svet. Prežiť dobrodružstvo s Meggie, Moom, Elinor, Prašnoprstom a čeliť sile Kaprikorna a jeho bandy čiernych chlapov, potom je Atramentové srdce kniha pre vás. 


Meggie žije so svojím otcom v starom dome, keď sa jednej upršanej noci objaví pred ich dverami neznámy muž. Varuje jej otca pred Kaprikornom, a preto hneď za svitania opúšťajú dom, aby si našli nový úkryt u tety Elinor. Keď otca unesú, Meggie s Elinor sa ho vyberú hľadať a len postupne sa dozvedajú o tajomstvách, ktoré pred nimi ukrýva. 

Atramentové srdce je nádherne vyrozprávaný príbeh o knihe, o zázraku čítania a o význame, ktorým príbehy obohacujú náš život. Kto z nás si neželal, aby ožili jeho obľúbené postavy z knihy? V Atramentovom srdci sa tento sen stáva skutočnosťou. Meggie, Mo, ale aj ostatní za to zaplatia vysokú cenu. Nádherný rozprávkový svet a temná zloba kráčajú ruka v ruke a zdá sa, že spočiatku sa zlu darí o čosi lepšie. V Nemecku sa Atramentové srdce dočkalo už 23. vydania, a keď sa príbeh prehupol cez oceán, neušiel pozornosti Hollywoodu a stal sa celosvetovým bestsellerom.


Meggie žije len so svojim otcom Moom, ktorý opravuje zničené knihy. Často sa sťahujú, na čo si Mo nájde vždy výhovorku. Raz však Meggie musí povedať pravdu. Odídu k jej tete Elinor, ktorá je veľkou nadšenkyňou kníh a v celom jej dome by sa nenašiel kút, kde by nebola kniha. Spolu s nimi ide Prašnoprst, ktorý si získava dôveru Meggie. V jeden deň banda mužov unesie Moa a jeho zradca je na dosah ruky. Elinor a Meggie nestrácajú čas a spolu s Prašnoprstom ho idú vyslobodiť. No nevedia, čo ich čaká a padajú do pasce. 

"Tentoraz nechal dvere poodchýlené. Svetlo z chodby dopadlo na posteľ. Miealo sa s čierňavou noci prenikajúcou cez okno a Meggie ležala a čakala, kým tma konečne zmizne a vezme so sebou i pocit hrozivej pohromy. Až oveľa neskôr pochopila, že pohroma sa nezrodila v tú noc. V tú noc sa len priblížila." (str.18)

Keď sa niekto na knihu pozrie, hneď má pocit, že ide o rozprávku. Tento pocit sa ešte viac umocní, keď si prečíta anotáciu. A naozaj je kniha jednou dlhou rozprávkou na pokračovanie. Má to samozrejme svoje výhody i nevýhody. Čitateľ, ktorý nebaží po akčnosti a skôr očakáva pokojnejší dej, môže byť spokojný. Presne to ho čaká v Atramentovom srdci. V mojom prípade mi tam vadili prázdne miesta a pomaly sa rozbiehajúci dej. Prvých sto strán bolo pre mňa nudných a skôr ma od čítania odrádzali. Keď sa aj príbeh rozbehne, je pokojný, dobrodružnejší, no ľahko predvídateľný.

Z tohto by sa mohlo zdať, že kniha nestojí za veľa. Prečo sa potom stala toľko čítanou, obľúbenou a sfilmovanou?? Pretože je kúzelná. A pre mladších čitateľov môže byť jej dobrodružstvo strašidelnejšie, viac napínavé ako pre starších. Na mňa však zapôsobilo len to kúzlo príbehu. Je pravda, že od knihy som očakávala viac a preto som zostala po jej prečítaný sklamaná. Stále však vo mne horí plamienok nádeje, že jej pokračovanie - Atramentová krv a Atramentová smrť - zanechajú vo mne lepšie pocity a dojmy. Jedným z dôvodov, prečo som pokračovala v čítaní série, sú aj postavy, ktoré som si obľúbila. Asi nie je v knihe ani jedna postava, ktorá by mi nejako prekážala, skôr mi všetky, aj tie zlé prirástli k srdcu. 
Názov: Atramentové srdce, Origin. názov: Tintenherz, Autor: Cornelia Funkeová, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: pre mládež

Komentáre

  1. Na knižku som už čítala podobné ohlasy, no aj tak si ju určite chcem prečítať-celú sériu.Tak som zvedavá, že aký budeš mať názor na dalšie diely :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja mám veľmi rada takéto rozprávkové príbehy a nevadí mi, že sú skôr pre deti. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …