Preskočiť na hlavný obsah

Atramentový svet po prvé / Atramentové srdce


Atramentové srdce je prvým dielom trilógie - Atramentový svet - od nemeckej autorky Cornelii Funkeovej. Knihy sa stali bestsellerom a Atramentové srdce sa dočkalo aj filmového spracovania. Ak máte chuť, začítať sa do rozprávkového príbehu, kde jedna kniha dokáže zmeniť svet. Prežiť dobrodružstvo s Meggie, Moom, Elinor, Prašnoprstom a čeliť sile Kaprikorna a jeho bandy čiernych chlapov, potom je Atramentové srdce kniha pre vás. 


Meggie žije so svojím otcom v starom dome, keď sa jednej upršanej noci objaví pred ich dverami neznámy muž. Varuje jej otca pred Kaprikornom, a preto hneď za svitania opúšťajú dom, aby si našli nový úkryt u tety Elinor. Keď otca unesú, Meggie s Elinor sa ho vyberú hľadať a len postupne sa dozvedajú o tajomstvách, ktoré pred nimi ukrýva. 

Atramentové srdce je nádherne vyrozprávaný príbeh o knihe, o zázraku čítania a o význame, ktorým príbehy obohacujú náš život. Kto z nás si neželal, aby ožili jeho obľúbené postavy z knihy? V Atramentovom srdci sa tento sen stáva skutočnosťou. Meggie, Mo, ale aj ostatní za to zaplatia vysokú cenu. Nádherný rozprávkový svet a temná zloba kráčajú ruka v ruke a zdá sa, že spočiatku sa zlu darí o čosi lepšie. V Nemecku sa Atramentové srdce dočkalo už 23. vydania, a keď sa príbeh prehupol cez oceán, neušiel pozornosti Hollywoodu a stal sa celosvetovým bestsellerom.


Meggie žije len so svojim otcom Moom, ktorý opravuje zničené knihy. Často sa sťahujú, na čo si Mo nájde vždy výhovorku. Raz však Meggie musí povedať pravdu. Odídu k jej tete Elinor, ktorá je veľkou nadšenkyňou kníh a v celom jej dome by sa nenašiel kút, kde by nebola kniha. Spolu s nimi ide Prašnoprst, ktorý si získava dôveru Meggie. V jeden deň banda mužov unesie Moa a jeho zradca je na dosah ruky. Elinor a Meggie nestrácajú čas a spolu s Prašnoprstom ho idú vyslobodiť. No nevedia, čo ich čaká a padajú do pasce. 

"Tentoraz nechal dvere poodchýlené. Svetlo z chodby dopadlo na posteľ. Miealo sa s čierňavou noci prenikajúcou cez okno a Meggie ležala a čakala, kým tma konečne zmizne a vezme so sebou i pocit hrozivej pohromy. Až oveľa neskôr pochopila, že pohroma sa nezrodila v tú noc. V tú noc sa len priblížila." (str.18)

Keď sa niekto na knihu pozrie, hneď má pocit, že ide o rozprávku. Tento pocit sa ešte viac umocní, keď si prečíta anotáciu. A naozaj je kniha jednou dlhou rozprávkou na pokračovanie. Má to samozrejme svoje výhody i nevýhody. Čitateľ, ktorý nebaží po akčnosti a skôr očakáva pokojnejší dej, môže byť spokojný. Presne to ho čaká v Atramentovom srdci. V mojom prípade mi tam vadili prázdne miesta a pomaly sa rozbiehajúci dej. Prvých sto strán bolo pre mňa nudných a skôr ma od čítania odrádzali. Keď sa aj príbeh rozbehne, je pokojný, dobrodružnejší, no ľahko predvídateľný.

Z tohto by sa mohlo zdať, že kniha nestojí za veľa. Prečo sa potom stala toľko čítanou, obľúbenou a sfilmovanou?? Pretože je kúzelná. A pre mladších čitateľov môže byť jej dobrodružstvo strašidelnejšie, viac napínavé ako pre starších. Na mňa však zapôsobilo len to kúzlo príbehu. Je pravda, že od knihy som očakávala viac a preto som zostala po jej prečítaný sklamaná. Stále však vo mne horí plamienok nádeje, že jej pokračovanie - Atramentová krv a Atramentová smrť - zanechajú vo mne lepšie pocity a dojmy. Jedným z dôvodov, prečo som pokračovala v čítaní série, sú aj postavy, ktoré som si obľúbila. Asi nie je v knihe ani jedna postava, ktorá by mi nejako prekážala, skôr mi všetky, aj tie zlé prirástli k srdcu. 
Názov: Atramentové srdce, Origin. názov: Tintenherz, Autor: Cornelia Funkeová, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: pre mládež

Komentáre

  1. Na knižku som už čítala podobné ohlasy, no aj tak si ju určite chcem prečítať-celú sériu.Tak som zvedavá, že aký budeš mať názor na dalšie diely :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja mám veľmi rada takéto rozprávkové príbehy a nevadí mi, že sú skôr pre deti. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …