Preskočiť na hlavný obsah

Atramentový svet po prvé / Atramentové srdce


Atramentové srdce je prvým dielom trilógie - Atramentový svet - od nemeckej autorky Cornelii Funkeovej. Knihy sa stali bestsellerom a Atramentové srdce sa dočkalo aj filmového spracovania. Ak máte chuť, začítať sa do rozprávkového príbehu, kde jedna kniha dokáže zmeniť svet. Prežiť dobrodružstvo s Meggie, Moom, Elinor, Prašnoprstom a čeliť sile Kaprikorna a jeho bandy čiernych chlapov, potom je Atramentové srdce kniha pre vás. 


Meggie žije so svojím otcom v starom dome, keď sa jednej upršanej noci objaví pred ich dverami neznámy muž. Varuje jej otca pred Kaprikornom, a preto hneď za svitania opúšťajú dom, aby si našli nový úkryt u tety Elinor. Keď otca unesú, Meggie s Elinor sa ho vyberú hľadať a len postupne sa dozvedajú o tajomstvách, ktoré pred nimi ukrýva. 

Atramentové srdce je nádherne vyrozprávaný príbeh o knihe, o zázraku čítania a o význame, ktorým príbehy obohacujú náš život. Kto z nás si neželal, aby ožili jeho obľúbené postavy z knihy? V Atramentovom srdci sa tento sen stáva skutočnosťou. Meggie, Mo, ale aj ostatní za to zaplatia vysokú cenu. Nádherný rozprávkový svet a temná zloba kráčajú ruka v ruke a zdá sa, že spočiatku sa zlu darí o čosi lepšie. V Nemecku sa Atramentové srdce dočkalo už 23. vydania, a keď sa príbeh prehupol cez oceán, neušiel pozornosti Hollywoodu a stal sa celosvetovým bestsellerom.


Meggie žije len so svojim otcom Moom, ktorý opravuje zničené knihy. Často sa sťahujú, na čo si Mo nájde vždy výhovorku. Raz však Meggie musí povedať pravdu. Odídu k jej tete Elinor, ktorá je veľkou nadšenkyňou kníh a v celom jej dome by sa nenašiel kút, kde by nebola kniha. Spolu s nimi ide Prašnoprst, ktorý si získava dôveru Meggie. V jeden deň banda mužov unesie Moa a jeho zradca je na dosah ruky. Elinor a Meggie nestrácajú čas a spolu s Prašnoprstom ho idú vyslobodiť. No nevedia, čo ich čaká a padajú do pasce. 

"Tentoraz nechal dvere poodchýlené. Svetlo z chodby dopadlo na posteľ. Miealo sa s čierňavou noci prenikajúcou cez okno a Meggie ležala a čakala, kým tma konečne zmizne a vezme so sebou i pocit hrozivej pohromy. Až oveľa neskôr pochopila, že pohroma sa nezrodila v tú noc. V tú noc sa len priblížila." (str.18)

Keď sa niekto na knihu pozrie, hneď má pocit, že ide o rozprávku. Tento pocit sa ešte viac umocní, keď si prečíta anotáciu. A naozaj je kniha jednou dlhou rozprávkou na pokračovanie. Má to samozrejme svoje výhody i nevýhody. Čitateľ, ktorý nebaží po akčnosti a skôr očakáva pokojnejší dej, môže byť spokojný. Presne to ho čaká v Atramentovom srdci. V mojom prípade mi tam vadili prázdne miesta a pomaly sa rozbiehajúci dej. Prvých sto strán bolo pre mňa nudných a skôr ma od čítania odrádzali. Keď sa aj príbeh rozbehne, je pokojný, dobrodružnejší, no ľahko predvídateľný.

Z tohto by sa mohlo zdať, že kniha nestojí za veľa. Prečo sa potom stala toľko čítanou, obľúbenou a sfilmovanou?? Pretože je kúzelná. A pre mladších čitateľov môže byť jej dobrodružstvo strašidelnejšie, viac napínavé ako pre starších. Na mňa však zapôsobilo len to kúzlo príbehu. Je pravda, že od knihy som očakávala viac a preto som zostala po jej prečítaný sklamaná. Stále však vo mne horí plamienok nádeje, že jej pokračovanie - Atramentová krv a Atramentová smrť - zanechajú vo mne lepšie pocity a dojmy. Jedným z dôvodov, prečo som pokračovala v čítaní série, sú aj postavy, ktoré som si obľúbila. Asi nie je v knihe ani jedna postava, ktorá by mi nejako prekážala, skôr mi všetky, aj tie zlé prirástli k srdcu. 
Názov: Atramentové srdce, Origin. názov: Tintenherz, Autor: Cornelia Funkeová, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: pre mládež

Komentáre

  1. Na knižku som už čítala podobné ohlasy, no aj tak si ju určite chcem prečítať-celú sériu.Tak som zvedavá, že aký budeš mať názor na dalšie diely :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ja mám veľmi rada takéto rozprávkové príbehy a nevadí mi, že sú skôr pre deti. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …