Preskočiť na hlavný obsah

Keď sa s nami život poráta / Život napriek mojej vôli

Svoj život nemáme vo vlastných rukách. Presvedčila sa o tom vtedy iba sedemnásť-ročná Kristen Andersonová. Chcela ukončiť svoj život pod kolesami nákladného vlaku. Nezomrela. Prišla o obe nohy, aby našla niečo väčšie. Skutočný príbeh, ktorý sa stal mladej Američanke, zasiahol mnoho sŕdc. Či už ho počuli naživo z jej úst, videli v televízii alebo si prečítali jej knihu Život napriek mojej vôli, ktorý bol napísaný v spolupráci s Triciou Goygerovou. 
.............................................................................................................
Prečo musí byť život taký ťažký? Čo robím zle? Lepšie to už nebude. Všetko sa to môže rýchlo skončiť a potom ma už nič nebude bolieť.

Kristen Andersonová pokladala svoj život za dokonalý až do chvíle, keď tmavé ťahy štetca zastreli jej svet tieňom. V priebehu dvoch rokov jej zomrela stará mama a traja priatelia. Skôr ako sa stihla z týchto strát spamätať, znásilnil ju priateľ, ktorému dôverovala. Čoskoro sa dostala do zdanlivo bezodného víru depresie. Jedného januárového večera sa sedemnásťročná dievčina rozhodla, že už viac nechce zápasiť s emocionálnou bolesťou, ktorá ju dusila. Ľahla si na chladné koľajnice a čakala, že smrť pod kolesami nákladného vlaku jej prinesie pokoj... a dostane sa do neba.
Len zázrakom sa však na tomto mieste jej príbeh nekončí. V knihe Život napriek mojej vôli táto nezvyčajne radostná mladá žena hovorí o zázraku svojho prežitia, o mučivých dôsledkoch neúspešného pokusu o samovraždu a o nádeji, ktorá úplne zmenila jej život a dala mu zmysluplný a dôležitý cieľ. Dojímavý príbeh o radosti napriek všetkým predpokladom nám živým a nezabudnuteľným spôsobom pripomína, že život je dar, ktorý si treba ceniť.

................................................................................................................................................
Kristen prežíva pokojný život dokedy jej neumrie babka, nezomrie kamarát, nehospitalizujú jej kamarátku v nemocnici a neznásilnia. A to všetko v krátkom čase. Všetok smútok a samotu zakopáva do svojho vnútra a postupne upadá do depresií. Začína mať pocit menejcennosti a smútok, že nie je pre rodičov dobrou dcérou. Zhoršuje sa jej prospech v škole a každý deň vracia. Nik však nevie prečo. Prečo si nikto nevšimol, že má sklony k samovražde, prečo jej nik nezabráni k činu, po ktorom dúfa, že sa ocitne v nebi?  Boh mal však s ňou iný plán. Pri zrážke s vlakom, ktorý ju mal automaticky usmrtiť, Kristen prežije bez nôh. Stratí štyri litre krvi a je pri vedomí. Čaká ju operácia, po ktorej sa jej život radikálne zmení. 

Autorka začína knihu udalosťou, kedy opisuje svoje pocity a myšlienky, pred tým, ako si ľahla na koľajnice, ale aj strašný pocit, keď zistila, že stále je nažive. Potom retrospektívne opisuje rýchlo detstvo a najdôležitejšie udalosti, ktoré jej tak veľmi podlomili psychiku. Nakoniec hovorí o jej zmene. O nadobudnutí istoty v jej živote. Úspechy a pády, dobré i zlé rozhodnutia, ktoré ju formovali k takej, aká je dnes. 

Otvorila som oči a poobzerala sa. Všade, kam som dovidela, bol vlak- vedľa mňa, nado mnou - temný, špinavý, zaolejovaný a nehybný. V oboch smeroch sa ťahali vozne. Naľavo odo mňa bolo najbližšie koleso vlaku, asi pol metra vzdialené. Napravo som v medzere medzi kolesami videla vedľa koľajníc čosi belavé. Moje džínsy. A biele tenisky, čo som dostala na Vianoce. Neveriaco som vytrešťala oči. Moje nohy....ležali asi tri metre odo mňa (str. 13,14)

Život napriek moje vôli je knihou plnou podpory a vedomia, že nikdy nie sme sami a vždy je niekto, kto nás tu chce mať. Kristen, aby prišla na to, čo je jej úlohou, musela prísť o nohy. Sama však hovorí, že je to to najlepšie, čo ju v živote stretlo. Po tomto incidente spoznala Krista a prišla na to, čo celých sedemnásť rokov pred nehodou robila zle. Spoznala lásku, ktorá jej v tej nešťastnej chvíli chýbala. Našla motiváciu a teraz pomáha mladým i všetkým, ktorí majú pocit menejcennosti, strachu, smútku, samoty. Dáva im nádej, že všetko prebolí a Boh sa o nich postará, len sa s ním musia zblížiť. nehovorí to len-tak z brucha, jej najväčším dôkazom je jej osobný príbeh, kedy zázrak zasiahol a vlak ju nezabil. 

Každý človek sa môže dostať do situácie, kedy nebude vedieť ako ďalej. Kniha je hlavne určená takým, ktorí hľadajú niekoho, kto im pomôže a ukáže ako ďalej. No nielen pre nich. Príbeh je veľkou inšpiráciou a posolstvom. Mladá žena, ktorá našla opäť dôvod žiť a usmievať sa, mať nových priateľov, ktorí jej kedykoľvek pomôžu, šťastnú rodinu...No predtým si musela prejsť náročnú púť duševnej a fyzickej bolesti. 
Mňa tento príbeh zasiahol veľmi hlboko pretože jej bolesť bolo vidno na každej strane tohto románu. Nešlo len o takú, keď sa učila chodiť na protézach, ale hlavne duševnú..Určite ju odporúčam!!

Jeden z mailov ma zvlášť zaujal. V kolónke ,,predmet" bolo napísané: Zachránili ste mi život. Mail bol od mladého muža, ktorý mi napísal, že v deň, keď vysielali šou, si chcel siahnuť na život. keď jeho mama odišla do práce, šiel do obývačky vypnúť televízor. V ruke držal zbraň. (str. 187)


Názov: Život napriek mojej vôli, Origin. názov: Life in spite of me, Autor: Kristen Jane Andersonová, Tricia Goyerová, Vydavateľstvo: Kumran, Žáner: Skutočný príbeh

Komentáre

 1. Fúha, toto by som si asi radšej neprečítala. Bolo by to na mňa zrejme priveľmi depresívne. Ja som si tiež prežila depresívne chvíľky, ale človek dokáže prežiť ak musí a pomaly si nájde v živote to, čo ho napĺňa. U mňa to bola tiež láska 8D ale aj iné a teraz som relatívne šťastná 8)
  Ale kniha možno pomôže ľuďom, ktorí neveria, že ich niečo dobré postretne.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak ono to bolo depresívne ale to šťastie to prebilo :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …