Preskočiť na hlavný obsah

Skutočný príbeh / Životom nekráčam sama

Darina Hamarová začala svoju spisovateľskú kariéru skutočným príbehom Slzy muža. Vďaka tejto knihe si našla veľké a verné čitateľské publikum, ktoré sa určite aj jej ďalšej knihy - Životom nekráčam sama. Táto kniha sa za krátky čas stala veľmi obľúbenou a čítanou hlavne ženským publikom. Ide o skutočný príbeh, kde sa na popredie všetkého dostáva boj s chorobou. Tá prináša samozrejme zlé veci, no i dobré. Ukazuje, že i v takých ťažkých chvíľach sa nájdu ľudia, ktorí chcú byť oporou, chcú pomáhať a rozveselovať a nechcú za to nič naspäť. 

Tento román sa rodil veľmi ťažko. Námet naň nosila autorka v hlave niekoľko rokov, ale k jeho realizácii došlo až po napísaní a vydaní knihy Slzy muža, ktorá si získala priazeň mnohých čitateľov. 
Životom nekráčam sama je príbeh ženy, ktorú poznačila choroba. Zákerná choroba, ktorá nemilosrdne zasahuje do mnohých rodín. Choroba, ktorá prináša bolesť a ťažké chvíle nielen trpiacemu, ale aj jeho najbližším. 
Príbeh Danice, hlavnej postavy knihy, je plný zložitých životných situácií. Autorka sa, pre ňu typickým sugestívnym spôsobom, vnára do pocitov ženy, ktorej osud je už desať rokov spätý s bojom o život. Je len na nej, ako túto, asi najťažšiu životnú skúšku zvládne. 
Podkladom pre napísanie románu Životom nekráčam sama bol rovnako ako pri knihe Slzy muža skutočný príbeh. Skutočný príbeh s autobiografickými črtami, pretože tentoraz je to životný príbeh autorky, Dariny Hamarovej. 
Prehrávať môžete, no prehrať nie. 


Danica nemá zrovna najľahší život. Bojuje za svoju sestru Martu, ktorú doma mláti jej muž, tyran. Keď sa zdá, že všetko sa upokojuje, nečakane ochorie Marta a Danica prichádza o svoju sestru, ktorá umiera na rakovinu. Hneď po jej smrti, dostáva Danica ďalšiu facku a to od svojho muža, ktorý ju necháva so štyrmi deťmi samu a odchádza bývať so svojou milenkou. . Danica sa stará o dve svoje a dve Martine deti. No i napriek ťažkostiam vidí v živote aj pekné veci. Miluje svojich študentov, svoje deti, svojich rodičov i nového partnera v jej živote. No nevie, že ju čaká aj ďalšia rana. Rakovina. Začína spomínať na svoju sestru, ktorú jej vzala zrovna táto choroba. 
Keď je človek chorý, ukážu sa tí, praví ľudia v jej živote. Danica bojuje, pretože verí, že vyhrá. 

,,Danica, máme riešenie aj pre túto alternatívu liečby. Dostanete injekcie na podporu tvorby krviniek. Po každej dávke chemoterapie si ich budete pichať do brucha."
,,Počkajte. To ako ja sama?" neveriacky som krútila hlavou.
,,Áno, vy sama. Nič to nie je. Naučíme vás to. To je také isté ako keď si diabetik pichá inzulín. Zvládne to on, zvládnete to aj vy."
Určite áno. Ak ide človeku o život, zvládne všetko. (str. 123)

Na túto knihu sa nedá pozerať kritickým okom. Treba ju len prežívať. Ide o veľmi silný príbeh, ktorý sa skutočne stal. to je to, čo najviac po prečítaní zasiahne človeka. Tá kniha je zmesou všetkých pocitov, ktoré človek môže cítiť. Je v nej smútok, krivda, beznádej, hnev no i radosť, bojovnosť, sila a viera, že všetko dobre dopadne. 

Príbeh Danice je úzko spojený s jej sestrou. Keď jej diagnostikujú rakovinu, v spomienkach sa vracia do minulosti.Spomína na všetko dobré aj zlé, čo postretlo jej sestru. Preto čitateľ sleduje dva príbehy žien, ktoré niesli na svojich ramenách ťažký náklad. Na Martin príbeh som sa málokedy tešila. Tú ženu postretlo všetko možné zlé a bolo to ťažké čítať a stráviť. Pri Danici som pociťovala niečo iné, pretože všetko brala inak a aj so svojimi problémami sa chcela vysporiadať tak realisticky a polopate. 

Autorka čitateľa nezaťažuje nejakými odbornými termínmi z lekaásrkeho prostredia. Z tohto hľadiska ide o ľahšie čítanie. Skôr sa snaží chorých ľudí, ktorí bojujú s touto chorobou motivovať a ukázať im, že sa dá bojovať a treba veriť tomu, že sa dá liečiť. 
Veľakrát je to bohužiaľ už nemožné a niekedy aj tvrdá viera a bojovnosť nezabráni tomu, aby sa metastázy dostali do celého tela. Nezabráni bolesti, na ktoré neúčinkuje už ani morfium..Úprimne, vidieť svojho blízkeho , ktorý len leží a trhá sa od bolesti, nijako už s vami nekomunikuje a má stavy dezorientovanosti...to je jeden z najhorších pohľadov za celý môj život. V tom istom čase, keď som ja skoro umrela, dokonca skoro v ten istý deň, mojej blízkej osobe diagnostikovali rakovinu, no a jej boj trval 3 roky...Viem, že to veľmi nesúvisí s recenziou, no i takéto pocity môže vyvolať kniha. Na niekoho blízkeho, ktorý si tým všetkým prešiel. Na jeho trápenie a boj. 

Jediným sklamaním tejto knihy bol pre mňa záver. Viem, že pre mnohých (alebo všetkých) je moje tvrdenie kravina. Veď konečne niečo svetlé na tejto knihe, konečne sťastie..ááále zas chlap. Samozrejme, že i ja som chcela, aby už nebolo trápenie a bolesť a som v konečnosm dôsledku rada ako to skončilo, aj keď boj pokračuje, no dúfala som v nejaký menej otrepaný záver knihy. Inak celý príbeh je veľmi emotívny a dokáže zasiahnuť človeka veľmi hlboko. 

Rozhovor s Darinou Hamarovou..august 2014

Za recenzný výtlačok ďakujem Vydavateľstvu MOTÝĽ

Názov: Životom nekráčam sama, Autor: Darina Hamarová, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: Skutočné príbehyKomentáre

  1. Pekná recenzia. Vyzerá to zaujímavo. Rakovina zasiahla aj moju rodinu a nerada o tom aj čítam, ale táto kniha znie tak, že by mohla pomôcť iným a mohli by sa v nej nájsť.
    Ten dialóg s pichaním injekcií do brucha sama som si zažila aj ja 8D Keď musíte, tak musíte. Človek veľa vydrží, ak musí a má prečo.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …