Preskočiť na hlavný obsah

Slovenskí svätci / Pustovníci zo Skalky, svätý Andrej-Svorad a svätý Beňadik

Sv. Andrej-Svorad a sv. Beňadik sú svätcami, ktorí majú čo povedať i v dnešnej dobe. Títo pustovníci zo Skalky zasiahli srdce predstaviteľa katolíckej moderny, Mikuláša šprinca, ktorý knihu Pustovníci zo Skalky, svätý Nadrej-Svorad a svätý Beňadik napísal po emigrácii v Amerike. Počas čítania ich životopisov neobjavíte len to vonkajšie, autor nás zavedie do ich vnútra, ktoré je čisté a naplnené veľkou láskou. 


Veľmi plastický životopis sv. Andreja-Svorada a sv. Beňadika. Autor knihu nazval: „…oslavou našich svätých pustovníkov.“ Vzkriesil a priblížil v nej dávne slovenské storočia, v ktorých sa tvorilo kresťanské srdce Slovenska, keď Nitra so Zoborom boli strediskom kresťanského života nielen Slovenska, ale aj celej strednej Európy. Hodnotu knihy zvyšuje i štúdia literárneho vedca prof. Júliusa Pašteku o autorovi a jeho diele, ako aj uvedenie stredovekého textu Maurovej legendy, ktorá tvorila podklad pre napísanie umeleckého životopisu. Nevšednosť a sila životnej cesty pustovníkov prinesie aj vám novú vzpruhu pre váš duchovný rast.

Jedného dospievajúceho chlapca očarilo, čo vraveli Kristovi muži, preto sa rozhodol, že i on sa chce stať Božím služobníkom. Bol pred dlhou cestou spod Tatier na Zobor, na ceste pôstu a veľkej disciplíny, aby bol, čo najposlušnejším a tak sa páčil Bohu. Jeho srdce sa chce ešte viac podobať Kristovi i v tých najnepríjemnejších veciach. Mučí sa tvrdých pôstom, no to nie je jediná vec, čo mu zraňuje telo. I keď má bolesti, jeho srdce jasá. I v tej najväčšej a mučivej bolesti má oči otvorené len pre Krista. 
Svätý Beňadik chodí za Svoradom na Skalku a často s ním vedie dlhé a dôverné rozhovory. Svorad je pre neho vzorom a tiež sa chce stať pustovníkom ako on. Jeho čas však nastane až po Svoradovej smrti, kedy na Skalku prichádza Beňadik. Stretáva sa často s jednoduchým ľudom, ktorému vďačne pomáha. Zomiera mučeníckou smrťou, kedy ho skupina banditov hodí do rieky. Po roku ľudia nájdu jeho telo - nepoškodené - čas na ňom nenechal žiadne známky. 
"Mních, ktorý chce byť verným žiakom sv Beňadika, sa musí uspokojiť aj s tým najhorším v jedle a šatení, ba musí znášať aj nedostatok nevyhnutných vecí, musí sa často postiť a zachovávať večnú čistotu, musí často rozjímať, modliť sa a venovať sa nábožnému čítaniu. Musí sa cvičiť v zachovávaní tichosti a mčanlivosti, musí žiť život slobodný od všelijakých svetských priateľstiev, nič si nesmie ponechať ako svoje vlastníctvo, ani najmenšiu vec." (str.54)
Kniha je pôvodne bratova. Získal ju v škole, za jeho vynikajúci prospech. Zatiaľ ju však nečítal, len sa mňa spýtal, či by som si ju nechcela pozrieť. Keďže patrím k ľuďom, ktorí obľubujú životopisné knihy, moje váhanie netrvalo dlho. Príbeh pustovníkov ma hneď nadchol a dôvodov bolo viacero. Svätci pochádzali z územia Slovenska, preto nám Slovákom, by to malo byť vzácnejšie. 
Autor sa hral so slovíčkami, keď opisoval nádheru hôr, vôňu lúk, do každého kúštička prírody bola vložená láska a cit a preto je jasné, že aj keď spisovateľ odišiel zo Slovenska, v jeho srdci bola stále domovina. Jeho písanie pôsobilo energicky a pritom pokojne. Jeho slovami opísal svätcov tak, že čitateľovi boli hneď bližší. I keď je kniha skôr zameraná na Svorada a Beňadik sa v nej vyskytuje skôr okrajovo. Obe postavy pôsobia inšpiratívne a ukazujú pravý pohľad chudoby a náročnej disciplíny, silu pôstu a modlitby.
"Keď som ho pred rokmi prijímal do kláštora, nevedel som, že prijímam budúceho svätca. Ale nevyspytateľné sú Pánove cesty. Nech je vo všetkom oslávený Boh."  (str. 107.)
Životopisná časť o pustovníkoch sa mi veľmi páčila. Jediné, čo mi pokazilo dojem z knihy, bolo rozhodnutie vydavateľstva, do knihy uverejniť "skrátený" popis autora (22strán). Nevadilo by to keby ide o životopis spisovateľa, no ja som išla čítať životopis iných, nie jeho...

Knihu určite odporúčam ľuďom, ktorí majú radi životopisy, knihy o svätcoch, niečo inšpiratívne a historické.


Názov: Pustovníci zo Skalky, svätý Andrej-Svorad a svätý Beňadik, Autor: Mikuláš Šprinc, Vydavateľstvo: Lúč, Žáner: Životopisy

Komentáre

  1. Určitě zajímavé počtení :-)
    Zvu vás všechny na mou Giveaway o voňavé ceny :-)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť