Preskočiť na hlavný obsah

Svetlana Žuchová je spisovateľka a prekladateľka. Vyštudovala psychológiu, medicínu a pracuje na psychiatrii v Prahe. K jej literárnej tvorbe patrí: zbierka poviedok Dulce de Leche, novela Yesim a román Zlodeji a svedkovia. (prebal knihy) 
Obrazy zo života M. vydalo vydavateľstvo Marenčin PT v roku 2013. Kniha zobrazuje život ženy, ktorý by mohol zažiť hocikto z nás. Za 24 hodín jedného dňa môže zažiť človek radosť i smútok. Prísť o niečo, no i niečo nové získať. 
Životný príbeh hlavnej hrdinky Marisie, ktorá sa po smrti matky rozhodla vrátiť z Viedne na Slovensko a pracuje ako zdravotná sestra, jej spomienky na matkino umieranie a začleňovanie do rodiny partnera. Každodenný, banálny život sa strieda s výnimočnými životnými situáciami, pričom každodennosť víťazí. Marisia sa stretáva s nájdeným nevlastným bratom, o ktorom dovtedy nevedela. Hlavným motívom rozprávania sú rodinné väzby, pôvodné aj novo utvorené, úzke aj formálne, ich dôležitosť i zbytočnosť. 

Marisia každý víkend cestuje z Viedne do Bratislavy za matkou, ktorá leží v nemocnici a pomaly, ale isto, umiera. To sa deje pred očami Marisie i sestričiek a doktorov, ktorí sa o jej matku dennodenne starajú. No ani oni už nedokážu zabrániť prichádzajúcemu osudu. 
Po jej smrti Marisia zostáva žiť v Bratislave, kde nemá nikoho a nič Po niekoľkých rokoch si opäť sadá do auta, opäť začne chodiť na vzdelávacie kurzy a opäť hľadá priateľov a väzby v rodnej krajine. 

"Či je správne umelo si navodzovať extrémne vyčerpanie. Môže predsa prísť deň, keď hlavným cieľom bude nešúchať chodidlá po linoleu, či vydržať sedieť na posteli dlhšie ako včera. Zjesť ešte jednu lyžicu polievky, prehltnúť ešte jeden glg osladeného čaju. Nie som si istá, či nie je lepšie šetriť si sily, pokiaľ ich máme. " (str. 114,115)

Obrazy zo života M. je knihou, ktorá nemusí sadnúť každému. Nevyskytujú sa tam vo väčšej miere dialógy a celé je to len prerozprávanie toho, čo zažila  jedna z mnohých žien, Marisia. Narozdiel od iných kníh, ktoré som čítala a zakladali sa na takomto štýle písania, táto sa mi páčila. Rozprávanie prebiehalo rýchlo, bolo to celkom zaujímavé a vtiahlo ma to do knihy. Tiež som sa ľahko vedela vžiť do role hlavnej hrdinky. Tým, že ide len o rozprávanie Marisie, kniha obsahuje jej myšlienky, názory, postoje a rozhodnutia. 

Nepáčilo sa mi však, že autorka často opakovala, čo už napísala. (aj niekoľkokrát) Prišlo mi to ako úplná zbytočnosť a ja v takýchto prípadoch mám pocit, že spisovateľka si myslí, že čitateľ je zaostalý, keď mu to musí toľkokrát stále písať. 
Tiež by som knihu nezaraďovala medzi najlepšie knihy, lebo ten príbeh bol veľmi jednoducho napísaný, krátky a okrem myšlienok, ktoré do neho vložila autorka, neobsahoval žiadnu veľkú pointu. Myslím si, že by to zvládlo napísať mnoho ľudí, ktorí zažili niečo podobné, smutné, veselé, dojímavé, veď život je témou i pre svetové bestsellery. 

Preto Obrazy zo života M. hodnotím ako oddychovú knihu, ktorá spríjemní čas, no nič viac. Netreba ju zatracovať, pretože už vyšli aj oveľa horšie knihy, no na druhej strane aj lepšie. Kniha je priemerná. 


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT. 

Názov: Príbehy zo života M. Autor: Svetlana Žuchová, Vydavateľstvo: Marenčin PT. Žáner: romány

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …