Preskočiť na hlavný obsah

Svetlana Žuchová je spisovateľka a prekladateľka. Vyštudovala psychológiu, medicínu a pracuje na psychiatrii v Prahe. K jej literárnej tvorbe patrí: zbierka poviedok Dulce de Leche, novela Yesim a román Zlodeji a svedkovia. (prebal knihy) 
Obrazy zo života M. vydalo vydavateľstvo Marenčin PT v roku 2013. Kniha zobrazuje život ženy, ktorý by mohol zažiť hocikto z nás. Za 24 hodín jedného dňa môže zažiť človek radosť i smútok. Prísť o niečo, no i niečo nové získať. 
Životný príbeh hlavnej hrdinky Marisie, ktorá sa po smrti matky rozhodla vrátiť z Viedne na Slovensko a pracuje ako zdravotná sestra, jej spomienky na matkino umieranie a začleňovanie do rodiny partnera. Každodenný, banálny život sa strieda s výnimočnými životnými situáciami, pričom každodennosť víťazí. Marisia sa stretáva s nájdeným nevlastným bratom, o ktorom dovtedy nevedela. Hlavným motívom rozprávania sú rodinné väzby, pôvodné aj novo utvorené, úzke aj formálne, ich dôležitosť i zbytočnosť. 

Marisia každý víkend cestuje z Viedne do Bratislavy za matkou, ktorá leží v nemocnici a pomaly, ale isto, umiera. To sa deje pred očami Marisie i sestričiek a doktorov, ktorí sa o jej matku dennodenne starajú. No ani oni už nedokážu zabrániť prichádzajúcemu osudu. 
Po jej smrti Marisia zostáva žiť v Bratislave, kde nemá nikoho a nič Po niekoľkých rokoch si opäť sadá do auta, opäť začne chodiť na vzdelávacie kurzy a opäť hľadá priateľov a väzby v rodnej krajine. 

"Či je správne umelo si navodzovať extrémne vyčerpanie. Môže predsa prísť deň, keď hlavným cieľom bude nešúchať chodidlá po linoleu, či vydržať sedieť na posteli dlhšie ako včera. Zjesť ešte jednu lyžicu polievky, prehltnúť ešte jeden glg osladeného čaju. Nie som si istá, či nie je lepšie šetriť si sily, pokiaľ ich máme. " (str. 114,115)

Obrazy zo života M. je knihou, ktorá nemusí sadnúť každému. Nevyskytujú sa tam vo väčšej miere dialógy a celé je to len prerozprávanie toho, čo zažila  jedna z mnohých žien, Marisia. Narozdiel od iných kníh, ktoré som čítala a zakladali sa na takomto štýle písania, táto sa mi páčila. Rozprávanie prebiehalo rýchlo, bolo to celkom zaujímavé a vtiahlo ma to do knihy. Tiež som sa ľahko vedela vžiť do role hlavnej hrdinky. Tým, že ide len o rozprávanie Marisie, kniha obsahuje jej myšlienky, názory, postoje a rozhodnutia. 

Nepáčilo sa mi však, že autorka často opakovala, čo už napísala. (aj niekoľkokrát) Prišlo mi to ako úplná zbytočnosť a ja v takýchto prípadoch mám pocit, že spisovateľka si myslí, že čitateľ je zaostalý, keď mu to musí toľkokrát stále písať. 
Tiež by som knihu nezaraďovala medzi najlepšie knihy, lebo ten príbeh bol veľmi jednoducho napísaný, krátky a okrem myšlienok, ktoré do neho vložila autorka, neobsahoval žiadnu veľkú pointu. Myslím si, že by to zvládlo napísať mnoho ľudí, ktorí zažili niečo podobné, smutné, veselé, dojímavé, veď život je témou i pre svetové bestsellery. 

Preto Obrazy zo života M. hodnotím ako oddychovú knihu, ktorá spríjemní čas, no nič viac. Netreba ju zatracovať, pretože už vyšli aj oveľa horšie knihy, no na druhej strane aj lepšie. Kniha je priemerná. 


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT. 

Názov: Príbehy zo života M. Autor: Svetlana Žuchová, Vydavateľstvo: Marenčin PT. Žáner: romány

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …