Preskočiť na hlavný obsah
Čo tým chcel básnik povedať? Túto otázku často kladú učiteľky na základných a stredných školách pri preberaní poézie..V tomto prípade by som to použila pri próze a to konkrétne na knihu Usadenina od Ivany Gibovej. 


Láska je možná, aj keď je nemožná, absurdné je normálne, milovať sa dá aj s literárnymi postavami a žiť sa dá aj v texte. Krátke nevážne príbehy o defektoch, cestách, knihách a ľuďoch, úsilí a zlyhávaní, citoch a znecitlivení, chybách v systéme, o tom, čo sa deje v hlavách a posteliach nadpriemerných mužov a priemerných žien, a hlavne o tom, že...

Sedeli v trolejbuse a vedeli, že je to sen. Prinajmenšom Ardea C. to vedela a Umberto E. Bol v jej sne, nebolo však vylúčené, že Umberto sníva a Ardea je súčasťou jeho sna. Naľavo od nej stál muž, vedela, že je to revízor. Nikto z cestujúcich sa nepozastavoval nad tým, že obaja, Ardea i Umberto, sú husto posypaný žabami a pijavicami, možno aj ostatní cestujúci snívali, a tak všetko nezvyčajné prijímali bez vzruchu. (str. 16 )


Kniha je zbierkou poviedok, kde niektoré na seba nadväzujú a niektoré sú samostatné. Pre niekoho mohlo byť 164 strán málo a chcel by, aby sa autorkino ani nezastavilo a ona mohol čítať jej ďalšie riadky, no v mojom prípade, také niečo nemôžem povedať. Jediné, čo ma na knihe viac zaujalo, bola jej obálka, ktorá je taká iná. Aj vnútro knihy je inakšie ako ostatné knihy, no to ma už neuchvátilo.

Zástancovia autorky by mi zrejme povedali, že som to nepochopila alebo, že mám na takúto knihu dozrieť....hmm zrejme by som sa však iba na nich zasmiala. V čom to malo byť také úžasné? Neviem! a zrejme sa v tom nenašlo viacero ľudí, keďže nie som jediná, ktorá by za knihu nedala ruku do ohňa. 

Celá kniha na mňa pôsobila ako nepodarený mišing všeličoho. Som presvedčená o tom, že autorka sa snažila sať do tých príbehov nejaké myšlienky, mne sa to však všetko strácalo za tou absurditou a nechutnosťou. V tomto prípade by to pasovalo k samotnému názvu Usadenina. 


Nebudem však nikomu vravieť, že nech knihu ani neskúsi prečítať. Niekomu sa to možno zapáči...aj keď...no neviem. Ja osobne by som už od Ivany Gibovej nič nechcela čítať, pretože táto autorka ma nijako pozitívne neprekvapila, skôr opačne. Vôbec mi nesadol jej štýl písania ako celá kniha. A po tejto skúsenosti sa k jej knihám nehrniem...

A skutočne, o pár minút sa trtko vráti do môjho domova, ktorý je už naším domovom, napapká sa a pekne ma pomiluje, pretože od incidentu s puforáciou ucha ma už odmieta násilne preťahovať. Počas druhej postsúložnej večere trepe somariny a zatiaľ čo jednou rukou drží vidličku, druhou si je schopný vyzúvať biele ponožky. ( úryvok z knihy )

 Názov: Usadenina, Autor: Ivana Gibová, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: Slovenská prózaZa recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu : MARENČIN PT
  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …