Preskočiť na hlavný obsah

Dve slzy / Keď Ježiš zaplakal


Jedna z ďalších historických kníh, ktoré som v poslednom čase prečítala je Keď Ježiš zaplakal. Dej sa odohráva okolo Lazára, blízkeho priateľa Ježiša Krista, ktorý zažil jeden z najväčších zázrakov Pána priamo na sebe. No bol i svedkom dvoch sĺz na jeho tvári. 

Príťažlivé a pútavé rozprávanie o priateľstve medzi Ježišom a Lazárom a o dobe, ktorá zmenila tok našich dejín.
LAZÁR — vinohradník z Betánie neďaleko Jeruzalema, bol očitým svedkom dôležitých míľnikov Ježišovho účinkovania a jeho zázračné vzkriesenie patrí k najpozoruhodnejším stretnutiam so živým Spasiteľom zachyteným v Písme. Lazár, ktorý sa celý život s láskou stará o svoju vinicu, sa stretáva s mužom, pre ktorého je vinicou celý svet a nesmrteľné duše ľudí. Rozprávanie o Lazárovom vzkriesení sa v románe preplieta s udalosťami z Ježišovho života a jeho autori cezeň ponúkajú jedinečný pohľad na silu a útechu Ježišovej lásky. RománKeď Ježiš zaplakal možno smelo nazvať tým najlepším, čo manželia Thoeneovci doteraz vytvorili. Živo zachytáva spôsob myslenia a vášeň v srdciach mužov a žien, ktorí žili v najdôležitejších dňoch dejín sveta. Bodie a Brock Thoeneovci majú na svojom konte viac ako šesťdesiatpäť historických románov, z ktorých mnohé sa stali nadčasovou klasikou a priniesli svojim autorom osem zlatých medailí ECPA (The Evangelical Christian Publishers Association).


Lazár vlastní vinicu v Betánii, kde býva so svojou starostlivou sestrou Martou a služobníctvom, ktorí sú pre neho priateľmi. Dozvedá sa o dákom prorokovi menom Ján, ktorý hlása príchod Mesiáša. Raz sa vyberie na jeho hlásenie slova, kde prvýkrát uvidí Ježiša. Čas však ide ďalej, Ján je uväznený a napokon aj zabitý, no Ježiša obklopuje čoraz viac ľudí. I Lazár sa pridá k jeho prívržencom, no nie len to, stanú sa veľmi dobrými priateľmi. 

Nepúšťal som pohľad z jeho tváre. Bol obklopený tisícmi obdivovateľov, no v očiach mal smútok a ústa sa mu chveli. Zadíval sa na mesto a tichučko, tak tichučko, že sme ho počuli len my, čo sme stáli tesne pri ňom, povedal: ,,Kiežby si aj ty v tento deň spoznalo, čo ti prináša pokoj ... ale teraz je to skryté pred tvojimi očami...Prídu na teba dni, keď tvoji nepriatelia nenechajú v tebe kameň na kameni ...pretože si nepoznalo čas svojho navštívenia."    Kiežby to vedeli , pomyslel som si. Kiežby uverili! Dnešný deň môže ukončiť odveké utrpenie..                
 A Ježiš zaplakal. 

(ukážka z knihy)


Príbeh Lazára je dosť známy a zázrak z jeho prebudením medzi živých, by som zaradila medzi najväčšie zázraky. To len dokazuje, že priateľstvo medzi Lazárom a Ježišom bolo veľmi silné a hlavne pravé. 

Manželia Thoeneovci sa to snažili ukázať v knihe Keď Ježiš zaplakal , ktorá sa síce drží faktov, no je v nej aj kus fantázie autorov. Nemôžete od tohto titulu očakávať nejaké akčné scény, skôr si spravte pohodlíčko a pripravte sa na pokojný ubiehajúci dej, pre mňa osobne miestami aj nudnejší...
Okrem Lazára sa zoznámite aj s množstvom nových postáv, budete vidieť okolitý kraj očami autorov a zažijete rôzne príjemné, no i napäté situácie. Je to o to zaujímavejšie, že dianie sledujete očami Lazára, takže je zobrazená aj jeho minulosť, ktorá nebola vždy ružová, a aj čas po smrti. Mne osobne sa nepáčila scéna, keď Lazár umrel a stretol sa v Nebi s rodinou, s prorokmi, lebo neviem , či to bol najlepší obraz Neba, ako ho ukazovali manželia. Každý človek si to môže predstavovať inak a mať na to svoj názor a týmto obrazom u mňa netrafili správnu strunu...preto som sa s ich fantáziou v tomto vôbec nestotožnila. 

Keď sa teraz spätne pozriem na titul Keď Ježiš zaplakal, cítim, že je to taká pokojnejšia kniha, príjemne sa číta a je tak písaná, že vie vtiahnuť čitateľa do deja, no nie som z toho taká užasnutá. A keď to porovnám s inými biblickými príbehmi, ako napríklad Leona alebo Lýdia...cítim tam strašne veľký rozdiel. Keď som prečítala tie knihy, ešte veľakrát som nad nimi premýšľala a zostali mi hlboko v pamäti, no pri knihe Keď Ježiš zaplakal, to tak nebolo. Bolo to proste slabšie. Možno to spôsobil aj fakt, že som sa na ňu veľmi tešila a mala som vysoké očakávanie a keď som ju dočítala, zostala som smutná, lebo to nebolo to, čo som čakala. Možno niekto by mal opačný názor, no pre mňa tie niektoré pasáže boli nudné a postavy ma až tak nechytili, na druhej strane však kniha obsahuje aj krásne myšlienky, nad ktorými by sa mohol každý trochu pozastaviť a popremýšľať. 

Inak tak pomimo ...scénku Lazára sme hrali aj minulý rok na Biblickej olympiáde..:P 

Názov: Keď Ježiš zaplakal, Origin. názov: When Jesus wept, Autori: Bodie ThoeneBrock Thoene , Vydavateľstvo: Kumran, Žáner: Biblické príbehy


Komentáre

  1. To poznám, keď má človek vysoké očakávania od knihy, ale nakoniec to nie je tak ako si želal. Škoda. Ale ja mám rada knihy s pokojným dejom, pri ktorom si oddýchnem. Myslím, že knihu si prečítam a uvidím, ako na mňa zapôsobí :) Inak aj ja som sa na ňu tešila a stále sa teším :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Keď si chceš prečítať nieco pokojné, tak určite sa ti bude pačiť. :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …