Preskočiť na hlavný obsah

Keď pán Letko skoro ani nevystupuje v knihe / Príbeh pána Letka


Na prvý pohľad všedná a ničím výnimočná kniha na mňa v knižnici kukla a presvedčila ma, aby som si ju vzala prečítať. Patrick Süskind vám možno pri tejto knihe nič nevraví, no stal sa svetoznámym autorom vďaka knihe Parfum. Príbeh pána Letka je milá novela, ktorá však končí pochmúrnejšie. Novela Príbeh pána Letka od autora svetoznámeho románu Parfum. Príbeh vraha predstavuje životný príbeh titulnej postavy. 

Pán Letko – podobne, ako mnohé iné Süskindove postavy – sa vedome vyčleňuje z ľudskej spoločnosti. Príčinou jeho samotárskeho života je klaustrofóbia. Patrick Süskind rozpráva o jeho osude z pohľadu malého chlapca, ktorý prežíva svoje detstvo na dedine v prostredí krásnej prírody, a zažíva pritom mnohé tragikomické situácie. 

Týmto chlapcom je sám autor, ktorý prelínaním reálnych spomienok s fiktívnym fabulovaním približuje svoje detské roky, a len tak – „okrajovo“ – aj formy a prejavy ľudskej samoty.


O pánovi Letkovi sa veľa nevedelo. Aj keď ho obyvatelia dedinky videli odchádzať a prichádzať, málokedy sa s niekym rozprával. A keď sa tak predsa stalo, väčšinou len niečo zamrmlal. Rozprávač príbehu, dospievajúci chlapec, ho videl niekoľkokrát. Ako ho vnímal a v akých situáciách ho zastihol, ukazuje čitateľom svojím rozprávaním. Keď sme ho predbiehali, cez zadné sklo som mu pozrel do tváre. Pohľad mal sklopený a iba podchvíľou, po pár krokoch odtrhol od zeme doširoka roztvorené, priam vydesené oči, aby sa uistil, že kráča správnym smerom. Voda mu stekala po lícach, kvapkala z nosa i z brady. Ústa mal pootvorené, znovu sa mi zazdalo, že pohybuje perami. Možno sa rozprával sám so sebou.

( ukážka z knihy) 


Novela Patricka Süskinda je príbehom, ktorý sa číta ľahko, lebo neobsahuje hlbšie myšlienky a tým, že to rozpráva chlapec, pôsobí hravo. Je však mätúce, prečo sa to vola Príbeh pána Letka, keď sa to celé točí okolo chlapca - jeho detstve, jeho hre na klavír, o jeho lezení po stromoch, bicyklovaní sa , zaľúbení sa, či sledovaní televízie u susedov. 

Prečo nie je hlavnou postavou pán Letko? 

On je tam len dedinčanom, o ktorom nikto nič nevie, s nikým sa neporozpráva, kolujú o ňom rôzne klebety, ľudia ho vnímajú ako šialenca alebo čudáka a nakoniec ho začnú ignorovať. Prelom v ignorovaní sa zmení, keď náhle zmizne na dlhší čas a pani, u ktorej býval si žiada o vyplatenie nájomného. No i to trvá len pár dní, a chlapec, ktorý všetko videl, zostane ticho a nikomu nič nepovie. 

Celkovo mám z tejto novely zmiešané pocity, lebo neviem, čo presne tým chcel dať autor čitateľovi. Pán Letko mohol byť zaujímavou postavou, len v tomto prípade si myslím, že spisovateľ ho zakopal na úplné dno! Jeho potenciál nijako nevyužil. V príbehu sa síce ukazuje, že Letko mal veľmi silnú a vážnu klaustrofóbiu, ktorá ho zrejme zahnala k tomu, čo spravil, no nijak sa to nerozoberá a celé je to upriamené na chlapca a jeho život. Tiež som úplne nepochopila aj chlapcovu reakciu...myslím si, že človek by mal v takej situácii úplne inak reagovať. Na obranu mu možno slúži, že pán Letko nebol zrovna najpríjemnejší a väčšinou každému len vravel nech ho nechá...a chlapec tak spravil.

Knihu beriem neutrálne, čo znamená , že sa síce čítala dobre a je svojim spôsobom aj zaujímavou, no nič mi nedala a v konečnom dôsledku som bola veľmi sklamaná z literárnych postáv a z toho ako ten príbeh bol postavený. 
Dala by som ako plus , že ten svet detskými očami sa veľakrát lepšie číta a je to také inakšie. 
Avšak výhodou bolo, že to bola novela, lebo keby je to román a uberá sa to takýmto smerom, myslím, že by to dopadlo ako katastrofa. 
Názov: Príbeh pána Letka, Origin. názov: Die Geschichte vin Herr Sommer, Autor: Patrick Süskind, Vydavateľstvo: Belimex, Žáner: klasika

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …