Preskočiť na hlavný obsah

Keď pán Letko skoro ani nevystupuje v knihe / Príbeh pána Letka


Na prvý pohľad všedná a ničím výnimočná kniha na mňa v knižnici kukla a presvedčila ma, aby som si ju vzala prečítať. Patrick Süskind vám možno pri tejto knihe nič nevraví, no stal sa svetoznámym autorom vďaka knihe Parfum. Príbeh pána Letka je milá novela, ktorá však končí pochmúrnejšie. Novela Príbeh pána Letka od autora svetoznámeho románu Parfum. Príbeh vraha predstavuje životný príbeh titulnej postavy. 

Pán Letko – podobne, ako mnohé iné Süskindove postavy – sa vedome vyčleňuje z ľudskej spoločnosti. Príčinou jeho samotárskeho života je klaustrofóbia. Patrick Süskind rozpráva o jeho osude z pohľadu malého chlapca, ktorý prežíva svoje detstvo na dedine v prostredí krásnej prírody, a zažíva pritom mnohé tragikomické situácie. 

Týmto chlapcom je sám autor, ktorý prelínaním reálnych spomienok s fiktívnym fabulovaním približuje svoje detské roky, a len tak – „okrajovo“ – aj formy a prejavy ľudskej samoty.


O pánovi Letkovi sa veľa nevedelo. Aj keď ho obyvatelia dedinky videli odchádzať a prichádzať, málokedy sa s niekym rozprával. A keď sa tak predsa stalo, väčšinou len niečo zamrmlal. Rozprávač príbehu, dospievajúci chlapec, ho videl niekoľkokrát. Ako ho vnímal a v akých situáciách ho zastihol, ukazuje čitateľom svojím rozprávaním. Keď sme ho predbiehali, cez zadné sklo som mu pozrel do tváre. Pohľad mal sklopený a iba podchvíľou, po pár krokoch odtrhol od zeme doširoka roztvorené, priam vydesené oči, aby sa uistil, že kráča správnym smerom. Voda mu stekala po lícach, kvapkala z nosa i z brady. Ústa mal pootvorené, znovu sa mi zazdalo, že pohybuje perami. Možno sa rozprával sám so sebou.

( ukážka z knihy) 


Novela Patricka Süskinda je príbehom, ktorý sa číta ľahko, lebo neobsahuje hlbšie myšlienky a tým, že to rozpráva chlapec, pôsobí hravo. Je však mätúce, prečo sa to vola Príbeh pána Letka, keď sa to celé točí okolo chlapca - jeho detstve, jeho hre na klavír, o jeho lezení po stromoch, bicyklovaní sa , zaľúbení sa, či sledovaní televízie u susedov. 

Prečo nie je hlavnou postavou pán Letko? 

On je tam len dedinčanom, o ktorom nikto nič nevie, s nikým sa neporozpráva, kolujú o ňom rôzne klebety, ľudia ho vnímajú ako šialenca alebo čudáka a nakoniec ho začnú ignorovať. Prelom v ignorovaní sa zmení, keď náhle zmizne na dlhší čas a pani, u ktorej býval si žiada o vyplatenie nájomného. No i to trvá len pár dní, a chlapec, ktorý všetko videl, zostane ticho a nikomu nič nepovie. 

Celkovo mám z tejto novely zmiešané pocity, lebo neviem, čo presne tým chcel dať autor čitateľovi. Pán Letko mohol byť zaujímavou postavou, len v tomto prípade si myslím, že spisovateľ ho zakopal na úplné dno! Jeho potenciál nijako nevyužil. V príbehu sa síce ukazuje, že Letko mal veľmi silnú a vážnu klaustrofóbiu, ktorá ho zrejme zahnala k tomu, čo spravil, no nijak sa to nerozoberá a celé je to upriamené na chlapca a jeho život. Tiež som úplne nepochopila aj chlapcovu reakciu...myslím si, že človek by mal v takej situácii úplne inak reagovať. Na obranu mu možno slúži, že pán Letko nebol zrovna najpríjemnejší a väčšinou každému len vravel nech ho nechá...a chlapec tak spravil.

Knihu beriem neutrálne, čo znamená , že sa síce čítala dobre a je svojim spôsobom aj zaujímavou, no nič mi nedala a v konečnom dôsledku som bola veľmi sklamaná z literárnych postáv a z toho ako ten príbeh bol postavený. 
Dala by som ako plus , že ten svet detskými očami sa veľakrát lepšie číta a je to také inakšie. 
Avšak výhodou bolo, že to bola novela, lebo keby je to román a uberá sa to takýmto smerom, myslím, že by to dopadlo ako katastrofa. 
Názov: Príbeh pána Letka, Origin. názov: Die Geschichte vin Herr Sommer, Autor: Patrick Süskind, Vydavateľstvo: Belimex, Žáner: klasika

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…