Preskočiť na hlavný obsah

Knihy, na ktoré už nenapíšem recenziu

V tomto článku vám chcem ukázať knihy, ktoré som už prečítala ( lenže som lenivá ) a recenziu na ne nebudem písať. Jeden z dôvodov je taký, že niektoré som už aj dávnejšie prečítala a nie som si istá, či by som sa vedela tak dobre rozpamätať. Taktiež by som sa však zle cítila, keby vám o nich nič nenapíšem. 

Možno ste zaregistrovali, že blog prejde zmenou a taktiež aj písanie recenzií. Mám už prečítané dve knihy ( Rituál a Chyť si svoje šťastie ), ktoré už budú napísané "ponovo". Preto chcem aj uzavrieť kapitolu s týmito nezrecenzovanými ( niektoré mám zrecenzované len v zošite ), aby tu potom už bolo všetko v poriadku. 
Návrat staršieho brata sa radí medzi kresťanskú literatúru, ktorú napísal americký autor Neal Lozano. 

Ja som ešte stále neprišla na chuť tomu americkému štýlu písania, keď autori na jednu stranu dajú 3 citáty z Biblie a jednu myšlienku obalia veľkým počtom ( niekedy aj zbytočných ) viet. Tak nejako to bolo aj v tom prípade, aj keď musím uznať, že tie myšlienky boli veľmi pekne sformulované a boli tak napísané, že nemajú problém zasiahnuť čitateľa. Neviem si však predstaviť, koľko by mala kniha strán, keby sa tam naozaj nevyskytujú tie citáty. Jedna vec je ich použiť raz za čas a iné je, keď sa to tam vyskytuje stále. Veď to si môžem potom čítať Bibliu a nie danú knihu. 

Takže v tomto prípade u mňa to zbabral ten štýl písania, inak som si z knihy odniesla veľmi veľa poučného. 


Oceán na konci ulice od Neila Gamana bol pre mňa obrovským a hlavne pozitívnym prekvapením. Pochybnosti som mala, keď som si knihu požičiavala aj keď som začala čítať, no potom sa všetko zmenilo. Autor má pri tejto knihe úžasnú schopnosť stiahnuť čitateľa do deja a všetko, čo tam je - aj úplný nezmysel, v tej chvíli vyzerá úplne reálne. Okrem toho, že tam vystupuje akčnosť, rodinné problémy i priateľstvo, kniha obsahuje aj myšlienky, ktoré sa mi hneď zapáčili. Úprimne mi bolo aj ľúto, keď som knihu dočítala, lebo tento príbeh sa mi naozaj zapáčil a vedela by som si predstaviť, aj keby ďalej pokračuje. Americkí bohovia nie sú pre mňa až takým lákadlom od tohto autora , ale možno sa poobzerám aj po nejakých iných knihách od neho. Uvidím. Zatiaľ vstrebávam túto bombu :P 

Chlapec v pásikavom pyžame je kniha, ktorú asi netreba nikomu predstavovať. Je opísaná očami malého chlapca, ktorého otec je veliteľ v koncentračnom tábore a on si nájde kamaráta za plotom...židovského chlapca, ktorý je tak starý ako on. 
Už podľa témy je jasné, že nepôjde o nič veselé, ale veľmi dojímavý a smutný príbeh. Možno ste videli film a ten na mňa pôsobil ešte pochmúrnejšie a vtedy mi bolo aj do plaču..Čítať knihu, ktorá je rozprávaná chlapcom, ktorý ani nevedel, čo sa deje za plotom a v celom svete bolo taktiež smutné, no dali sa tam zažiť aj pekné chvíľky. Jednou z tých najväčších bolo, keď sa tí dvaja chlapci našli a bolo vidieť, ako veľmi sú čisté srdcia detí, ktoré nevidia v ničom rozdiely, ale vedia a chcú si v každom prípade pomôcť. 
Toto je určite jedna z kníh, ktorú každému odporúčam, aj keď je to smutnejšie, je v tom veľa pekného!. 

A predstavujem vám jednu z najväčších kravín, ktoré vyšli pod našim pekným slniečkom a ocitla sa na pultoch obchodov. Spolok je erotický román ( len na obranu: nevedela som, čo idem čítať!!!inak by som to v živote nezačala čítať!!). Neviem si predstaviť, koho by toto bavilo. Vážne! Aby žena našla samu seba a aby sa nebála vzťahu, dá sa do drbnutého spolku, kde ide o to, že bude musieť mať románik s mužmi, ktorých ani nepozná, no budú vybratí, podľa jej predstáv a túžby. Ja som túto knihu čítala nehorázne dlho a musím sa priznať, že mi bolo pri nej až zle. A ešte to má aj ďalšiu časť oblbovania. Nechcem sa pri nej veľmi rozpisovať, lebo všetko, čo by som povedala, by bolo len zlé!! Ale nedá mi...to jak vymýšľajú tie suché povrchné opisy? 

NIE NIE NIE NIE !!!!
A ďalší, iný žáner. Viróza je kniha, ktorá má vymyslenú úžasnú tému, ale...
Obsahuje to aj to ale, pretože hlavnými postavami sú deti ( 14r. hlavná hrdinka ), ktoré samozrejme, že premôžu SBSku, najatých vrahov a samozrejme, že nikomu z dospelých nie je podozrivé ich chovanie. 
Preto by som knihu skôr odporučila deťom, pre ktoré to podľa mňa bude znesiteľnejšie a zrejme si tieto veci ani nebudú všímať. 
Inak kniha pôsobí celkom oddychovo, no na to aby ste vedeli ako to skončí, potrebujete jej ďalší diel. Keďže mňa táto kniha až tak nezaujala a prežijem bez toho konca, zrejme sa po ďalšom diely, ani nebudem pozerať,

No a posledná kniha je Jed zo série Temné vody. Na túto knihu som počula samú chválu, takže som mala dosť vysoké nároky. Začnem tým pozitívnym. Prostredie - úplne úžasné, skoro všetko sa dialo cez noc, tak tomu pridávalo na temnote. Napätie - vďaka tomu, že dej sa väčšinou odohráva cez noc a autorka veľmi šikovne vytvárala strašidelnejšie opisy, kniha pôsobí na čitateľa naozaj napäto. Negatívom sa však pre mňa stala hlavná postava, ktorá na mňa pôsobila veľmi naivne a sprosto. Preto ma kniha trochu sklamala, verím však, že v ďalšej časti to už bude lepšie a naozaj sa dočkám toho, čo očakávam. Predsa len som od tohto čítala aj lepšie historické romány. 


Tak toto boli knihy, ktoré som vám aspoň takto rýchlo chcela predstaviť a napísať k tomu aspoň takéto krátke pocity, ktoré vo mne vyvolali. Budem rada ak poviete si svoj názor ak ste niektorú z kníh čítali. :) 

Komentáre

 1. Oceán na konci uličky pro mě byl naprostá dokonalost :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A pre mňa je zas úplnou dokonalosťou Jed. Mám prečítanú celú sériu a úplne ju zbožňujem <3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. mne tam niečo chýbalo :/ ale teším sa na dvojku a hádam potom zoženiem v knižnici aj trojku

   Odstrániť
  2. Jej, koľko zlých kníh sa ti zišlo... Ale vieš, že keď sa ti nejaká kniha nepáči, nemusíš ju dočítať, však? ;) (narážam na ten Spolok)

   Knihu Návrat staršieho brata som čítala aj ja. A mám z nej podobný dojem. Určite tam boli zaujímavé a užitočné myšlienky, ale to množstvo slov a opakovanie zo všetkých možných aj nemožných strán... akoby chcel autor nahrabať viac strán. Alebo akoby písal pre úplne blbých, ktorí si nezapamätajú nič, ak im to stokrát nezopakuje. Niekedy som rozmýšľala, či som len ja taká "náročná", keď v komentároch toľkí chvália autora Lozana za jeho "výborný štýl".

   Odstrániť
  3. Ešte jednu vec som chcela. Stretávam sa s tým na viacerých blogoch, nie len u teba, ale už som nevydržala a píšem to sem do komentáru.
   Spojka "keby" sa viaže s podmieňovacím spôsobom: "... keby som vám o nich nič nenapísala." "... keby tam neboli citáty." "... keby dej pokračoval..." Ak použiješ oznamovací spôsob "keby nenapíšem", "keby tam nie sú citáty", "keby dej pokračuje..." - hrozne mi to reže oči (aj uši).
   Dalo by sa to možno obísť použitím (hovorovej) spojky "kebyže". Vnímam ju ako skratku súvetia: "Keby bolo pravdou, že...", alebo "keby sa stalo, že..." A spojka "že" sa už viaže s normálnym oznamovacím spôsobom (že nenapíšem, že tam nie sú, že pokračuje).
   Ale o spisovnom použití spojky kebyže neviem nič oficiálne, len mi (tak) nevadí, keď ju čítam. Možno by to chcelo väčšiu diskusiu, celkom by ma zaujímalo, ako to vidia ostatní blogeri. :)

   Odstrániť
  4. Ja som nad tým rozmýšľala, že to nedočítam, len potom by bolo také neférové frflať na knihu, keď som ju nečítala do konca. Takto som mohla aspoň ďalších varovať :P

   A ďakujem za pripomienku, takto sa budem snažiť viac používať kebyže, kiežby :) ja som si to ani neuvedomovala, že to tak zle znie :/

   Odstrániť
  5. Aha, to môže byť dôvod. Tiež niekedy dočítam knihu viac menej len preto, aby som na ňu mohla mať "legitímny názor" :)

   A to kebyže/keby - je to zaužívané v niektorých regiónoch Slovenska. Preto to asi mnohým ani nepríde. Takže chápem, len upozorňujem.
   Ale "kiežby" sa tiež viaže s podmieňovacím spôsobom. ;-)
   Tam je k oznamovaciemu spôsobu naopak vhodnejšie použiť spojku "kiež". Všetko čo končí -by (by, aby, keby) sú podmieňovacie spojky. (Čo by bolo, aby bolo, keby bolo...)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …