Preskočiť na hlavný obsah

Koniec jedného príbehu / Atentát na Ježiša


Atentát na Ježiša sa môže zdať ako náboženská kniha, no samotní autori vravia, že ide o čistú literatúru faktu! Svoje písanie začínajú ešte niekoľko rokov pred Kristom a to v slávnom Ríme. Okrem charakteru jedného z najznámejších a najláskavejších ľudí, ktorí kedy existoval, kniha zobrazuje aj opisy prostredia a vládnej moci, špinavej politiky, vzbúr a krutosti Rimanov a farizejov v dejinách ľudstva. Strhujúce rozprávanie o Ježišovom živote! Nové skutočnosti, o ktorých ste doteraz nečítali.

Bezmála dvetisíc rokov odvtedy, čo rímski vojaci kruto popravili Ježiša Nazaretského, kontroverzného revolucionára, viac ako dve miliardy ľudí nasledujú jeho učenie a veria, že je Boh. Na stránkach tohto strhujúceho a faktami podloženého rozprávania o Ježišovom živote od autorov úspešného diela Atnetát na Kennedyho sa objavujú aj historické postavy ako Julius Caesar, Kleopatra, cisár Augustus, Herodes Veľký, Pontský Pilát, Ján Krstiteľ a mnohí ďalší.

Kniha Atentát na Ježiša nielenže uvádza čitateľov do tohto nadmieru nepokojného obdobia; ale oboznamuje ho s prelomovými politickými a historickými udalosťami, ktoré nevyhnutne viedli k smrti človeka, ktorého posolstvo dodnes formuje myslenie ľudí na celom svete. Kniha neprezentuje Ježiša ako mesiáša, ale ako človeka, ktorý rozbúril verejnú mienku v jednej z odľahlých častí Rímskej ríše, a hlásaním filozofie mieru a lásky si narobil veľa mocných nepriateľov
Ukrižovanie Ježiša Krista je udalosť, o ktorej určite každý niečo vie. Autori knihy sa rozhodli túto udalosť zobrať z historického hľadiska. Svoje rozprávanie začali opisom Judska a Ríma. Hneď pri týchto veciach som sa trocha zháčila, pretože opisovať Kleopatru a všetko možné, čo sa dialo v Ríme pred narodením Krista, bolo zbytočným z toho hľadiska, že kniha mala byť zameraná na niečo iné. Nezaujímalo ma s kým mali pomery vládcovia i nevládcovia. Asi po 60stranách prišla zmena a konečne sa dej obrátil na Ježiša a prostredie, kde vyrastal. 


Kniha odkrýva politické prostredie, ktoré sa snažilo , čo najviac nepokojov zakopať. No ale vážne...kto nevie o tom, že Ježiš predstavoval riziko pre Kajfáša a zvyšnú skupinku farizejov, keď im nabúral ich náboženstvo a pre Rimanov, keď ho ľud považoval za kráľa? Veci dávno známe. Čítala som len veci, ktoré viem z Biblie plus nejaké to percento opisov spisovateľov...S Ježišom je to však iné! On nie je osamelý muž, ale revolucionár, za ktorým stojí skupina učeníkov a rastúce zástupy prívržencov.
(ukážka knihy)  
Revolucionár? Autori sami vraveli , že nikdy Ježiš netvoril skupiny ľudí, aby útočili, vždy hlásal o láske a odpustení, uzdravoval ľudí a učil v synagógach. Tak prečo by mal robiť revolúciu a byť revolucionár, keď sa nijako nezapájal do politiky  a diania v krajine. Dá sa to chápať tak, že prišiel s novými myšlienkami....no v knihe to vysvetlenie presnejšie chýbalo. 

Je pravda, že som od knihy čakala viac. Je to literatúra faktu, ale mne to prišlo také, že veľa vecí, čo tam je napísaných už sa vie a chýba tam to niečo nové. Nové tam v mojom prípade bolo asi len to, čo sa týkalo Rimanov, o tom ako si krátili svoj voľný čas, aké mali chúťky a akými spôsobmi radi zabíjali ľudí. A o tom tá kniha nemala byť...Pochopila by som keby sa tam rieši len tá politika, čo v podstate bolo dôležité, ale bolo tam aj mnoho zbytočností. 

Kniha môže byť však aj prínosom. U mňa bola takým silnejším priemerom, ale videla som reakcie, pri ktorých tá kniha bola úplne topka. Závisí to hlavne od toho, koľko toho človek vie, čo sa nové dozvie z tejto knihy a či ho to vôbec zaujíma. Asi by nebola úplne vhodnou knihou pre niekoho, koho nezaujímajú dejiny a politika. Na týchto dvoch veciach je celá kniha postavená. 

Takže ak sa no to chcete pozrieť zo svetského hľadiska, môžete to skúsiť zrovna s touto knihou. 


Názov: Atentát na Ježiša, Origin. názov: Killing Jesus: A History, Autori: Bill O'ReillyMartin Dugard , Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: Literatúra faktu

Komentáre

  1. Po tejto knihe som pokukovala v knižnici, netušila som, že je to literatúra faktu. Tak som rada, že to už teraz viem :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. je to trochu inakšie tým, ale má to dosť aj beletrických prvkov

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …