Preskočiť na hlavný obsah

Láska medzi otcom a synom / Zabiť otca





Amerika, posledné desaťročie 20. storočia. Joe Whip vyrastá v náhradnej rodine a prejavuje mimoriadne kúzelnícke nadanie. Príbeh odohrávajúci sa v neobyčajnom prostredí konfrontuje dve hlavné postavy, ktoré spája veľmi zvláštny vzťah. Otec a syn sú neobyčajní nielen svojím povolaním, ale aj vnútornými svetmi. Otec sa riadi prísnymi etickými pravidlami. Svoju zásadovosť sa snaží vštepiť aj adoptívnemu synovi, ktorý však odmieta jeho životné krédo. Predstihne svojho adoptívneho otca v profesionálnej sfére a pripraví ho o ženu. V prenesenom zmysle tak „zabíja“ svojho otca. Príbeh zdanlivo vyrozprávaný priehľadne a priamočiaro, napokon vyúsťuje do nečakaného rozuzlenia.








Príbeh, ktorý som si myslela, že bude totálnou katastrofou, skončil úplným šokom. Napísala ho pre mňa doteraz neznáma spisovateľka Amélie Nothomb, ktorá sa narodila v Japonsku. Je belgickou autorkou a patrí k najznámejším postavám súčasnej frankofónnej literatúry. Jej prvé dielo - Hygiena vraha, sa stala mimoriadnym úspechom. (prebal knihy)

Raz ráno našiel Norman na svojom odkazovači extatickú správu od Joea, nahral ju o tri päťdesiatpäť. skoro o štvrtej ráno: ,,Po desiatich mesiacoch v Bellagiu ma vymenovali za dílera v Bobby s Room.´´ Normal zahrašil. Tú nadávku si ani netrúfam napísať. Ako sa tomu faganovi podaril taký neuveriteľný výkon? Obrovskú radosť vystriedala obava. (kniha)




Joel si nerozumie so svojou matkou rovnako ako s jej všetkými milencami, ktorých si pravidelne vedie domov. Preto jeho kroky čoraz častejšie smerujú do podnikov a kasín, kde predvádza svoje kúzelnícke kúsky a raz zaujme jeden pár očí. Prihovorí sa mu neznámy muž, ktorý mu poradí, nech ide za Normanom Terenceom, ktorý býva spolu s Christinou. On ho má naučiť nové kúzelnícke kúsky, no nielen to. Joel si vyká na prostredie náhradnej rodiny, no aký naozaj prechováva cit ku svojim adoptívnym rodičom? A naozaj sa chce stať neprekonateľným kúzelníkom, alebo je to všetko len klamstvom? 

Čo som čakala od tejto knihy, je veľmi ťažké povedať. Jej prvé stránky a ani ubiehajúci dej ma nevedeli správne presvedčiť. Celý príbeh na mňa pôsobil zvláštne. Nechápala som niekedy hlavné postavy a popravde žiadnu som si  neobľúbila. Ani som sa s nimi vo viacerých názoroch a veciach nestotožňovala.  Úprimne, pripadali mi dosť dosť vyšinutí, čo sa najviac preukázala na samotnom konci knihy. 
Zabiť otca je jedna z mála kníh, ktorá ma vedela svojim záverom tak šokovať. Celá sa vyvíja tak, že čitateľ nevie, čo má vôbec očakávať a keď sa dostane na posledné strany tak len, že čo?!!
Nevedela som, že či sa mám smiať alebo len nechápavo krútiť hlavou. 

Čo sa týka štýlu písania autorky, je veľmi jednoduchý, rýchly, pútavý, no nevyhnete sa ani tvrdším slovám. Kniha má síce kratší formát, no dej ubieha niekoľko rokov. Od vtedy kedy si adoptujú Joela až po jeho úspech v Las Vegas. Počas čítania má síce čitateľ pocit, že dobre pozná postavy, no nakoniec zisťuje, že nemusí byť všetko tak, ako to vyzerá. 

Pri tejto knihe sa ukázalo ako môže zdanie klamať a neznáma (pre mňa) autorka vie prekvapiť. Kto má rád príbehu zo súčastnosti, znesie trocha psycha a rád číta kratšie príbehy, toho by mohol tento titul zaujať. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT.

Názov: Zabiť otca, Origin. názov: Tuer le pere, Autor: Amélie Nothamb, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: súčasná literatúra


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…