Preskočiť na hlavný obsah

Láska medzi otcom a synom / Zabiť otca

Amerika, posledné desaťročie 20. storočia. Joe Whip vyrastá v náhradnej rodine a prejavuje mimoriadne kúzelnícke nadanie. Príbeh odohrávajúci sa v neobyčajnom prostredí konfrontuje dve hlavné postavy, ktoré spája veľmi zvláštny vzťah. Otec a syn sú neobyčajní nielen svojím povolaním, ale aj vnútornými svetmi. Otec sa riadi prísnymi etickými pravidlami. Svoju zásadovosť sa snaží vštepiť aj adoptívnemu synovi, ktorý však odmieta jeho životné krédo. Predstihne svojho adoptívneho otca v profesionálnej sfére a pripraví ho o ženu. V prenesenom zmysle tak „zabíja“ svojho otca. Príbeh zdanlivo vyrozprávaný priehľadne a priamočiaro, napokon vyúsťuje do nečakaného rozuzlenia.
Príbeh, ktorý som si myslela, že bude totálnou katastrofou, skončil úplným šokom. Napísala ho pre mňa doteraz neznáma spisovateľka Amélie Nothomb, ktorá sa narodila v Japonsku. Je belgickou autorkou a patrí k najznámejším postavám súčasnej frankofónnej literatúry. Jej prvé dielo - Hygiena vraha, sa stala mimoriadnym úspechom. (prebal knihy)

Raz ráno našiel Norman na svojom odkazovači extatickú správu od Joea, nahral ju o tri päťdesiatpäť. skoro o štvrtej ráno: ,,Po desiatich mesiacoch v Bellagiu ma vymenovali za dílera v Bobby s Room.´´ Normal zahrašil. Tú nadávku si ani netrúfam napísať. Ako sa tomu faganovi podaril taký neuveriteľný výkon? Obrovskú radosť vystriedala obava. (kniha)
Joel si nerozumie so svojou matkou rovnako ako s jej všetkými milencami, ktorých si pravidelne vedie domov. Preto jeho kroky čoraz častejšie smerujú do podnikov a kasín, kde predvádza svoje kúzelnícke kúsky a raz zaujme jeden pár očí. Prihovorí sa mu neznámy muž, ktorý mu poradí, nech ide za Normanom Terenceom, ktorý býva spolu s Christinou. On ho má naučiť nové kúzelnícke kúsky, no nielen to. Joel si vyká na prostredie náhradnej rodiny, no aký naozaj prechováva cit ku svojim adoptívnym rodičom? A naozaj sa chce stať neprekonateľným kúzelníkom, alebo je to všetko len klamstvom? 

Čo som čakala od tejto knihy, je veľmi ťažké povedať. Jej prvé stránky a ani ubiehajúci dej ma nevedeli správne presvedčiť. Celý príbeh na mňa pôsobil zvláštne. Nechápala som niekedy hlavné postavy a popravde žiadnu som si  neobľúbila. Ani som sa s nimi vo viacerých názoroch a veciach nestotožňovala.  Úprimne, pripadali mi dosť dosť vyšinutí, čo sa najviac preukázala na samotnom konci knihy. 
Zabiť otca je jedna z mála kníh, ktorá ma vedela svojim záverom tak šokovať. Celá sa vyvíja tak, že čitateľ nevie, čo má vôbec očakávať a keď sa dostane na posledné strany tak len, že čo?!!
Nevedela som, že či sa mám smiať alebo len nechápavo krútiť hlavou. 

Čo sa týka štýlu písania autorky, je veľmi jednoduchý, rýchly, pútavý, no nevyhnete sa ani tvrdším slovám. Kniha má síce kratší formát, no dej ubieha niekoľko rokov. Od vtedy kedy si adoptujú Joela až po jeho úspech v Las Vegas. Počas čítania má síce čitateľ pocit, že dobre pozná postavy, no nakoniec zisťuje, že nemusí byť všetko tak, ako to vyzerá. 

Pri tejto knihe sa ukázalo ako môže zdanie klamať a neznáma (pre mňa) autorka vie prekvapiť. Kto má rád príbehu zo súčastnosti, znesie trocha psycha a rád číta kratšie príbehy, toho by mohol tento titul zaujať. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Marenčin PT.

Názov: Zabiť otca, Origin. názov: Tuer le pere, Autor: Amélie Nothamb, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: súčasná literatúra


Komentáre

  1. Toto nie je recenzia, iba opis prvých (dosť povrchných) dojmov, ktoré ihneď po prečítaní vyprodukovala myseľ "recenzentky".

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …