Preskočiť na hlavný obsah

Básnici a rebeli

Názov: Básnici a rebeli, Autor: Albert Marenčin, Rok vydania: SR-2014, Počet strán: 140,  Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: poézia, životopisy, Goodreads: žiadne hodnotenie , Moje hodnotenie: 4/5

Ďakujem za recenzný výtlačok vydavateľstvu MARENČIN PT.
Knihu si môžete zakúpiť tu.Albert Marenčin začal prekladať už ako vysokoškolák a prekladá dodnes. Napriek tomu bilancia jeho šesťdesiatročnej činnosti je pomerne chudobná. Pri výbere textov a autorov je prieberčivý a kritický a ako „sviatočný“ prekladateľ si vyberal vždy len tie texty a tých autorov, s ktorými sa dokáže názorovo a umelecky stotožniť. Pri prekladoch takých náročných autorov ako Alfred Jarry či Henri Michaux skúšal zakaždým množstvo variant a vymýšľal nové spojenia, výrazy a novotvary. Pri takomto prístupe k prekladu ako k tvorivej práci venuje spravidla oveľa viac pozornosti autorovi než textu a najviac času poznaniu jeho tvorivej osobnosti. Svoje skúsenosti a poznatky uplatňoval potom v komentároch, predslovoch a doslovoch. Z takýchto textov, ktoré prerástli do esejí alebo dokumentárnych štúdií zostavil súbor portrétov desiatich francúzskych básnických osobností, ktoré považuje za zakladateľov modernej francúzskej poézie a za rebelov búrajúcich staré modely, šablóny a konvencie. Osobnosti ako Apollinaire, Jarry, Breton, Cocteau, Ferry, Michaux, Césaire, Ionescu, Péret alebo Robbe-Grillet sú stále nositeľmi pozitívneho myslenia a tvorivosti, vrátane fantázie, najväčších hodnôt, aké človek nachádza v poézii a cez poéziu v sebe samom. zdrojBásnici a rebeli nie je ľahkým čítaním pre niekoho, kto neobľubuje diela básnikov, poprípade ani netuší o koho sa jedná v knihe. Ja si zo slovenčiny pamätám len báseň Pásmo a ani sme sa pri tomto literárnom básnickom smere veľmi nepozastavovali. Nie je to ľahké pochopiť a už vôbec nie v takej triede, kde možno z 30 čítajú 3..čiže tam chýba určitá predstavivosť a chuť vôbec niečo skryté hľadať. 
Táto knižka však nie je nejakou básnickou zbierkou. Obsahuje, ako je napísané hneď na prvých stranách : profily, skice, siluety. Začína sa jedným z najznámejších básnikom Guillaumeom Apollinaireom a končí, pre mňa úplne neznámym Alainom Robbe-Grilletom. 
................................................................................................................


Ach, ako sa mi len miestami ťažko čítalo. Keď človek číta jednu beletriu za druhou a zrazu príde niečo faktové a zistí koľko slov obsahuje slovenčina a koľko z nich je pre neho neznámych, je to až smutné. A tomuto som sa nevyhla. Pre mňa, ako človeka, ktorý sa veľmi nechytá tej poézie a tým pádom, ani nepozná básnikov a surrealistov, to bolo miestami naozaj náročné, lebo som nemala šajnu, kto bol ten človek..Na druhej strane, vďaka tomuto dielu, v budúcnosti si ich budem aspoň vedieť zaradiť a možno budem vedieť viac, ako niekto iný. 

Čo sa týka textu, tam sa nedá ani čo vytknúť. Účelom knihy bolo, aby prezentovala týchto ľudí aj z iného uhľa, ako toho tvorivého. Takže to nebolo založené len na tom, čo napísali, ale ako vyzeral ich život. Kým boli predtým a čo sa stalo s nimi po tom, keď sa stali známejšími. Ako žili, čo bolo pre nich prvoradé a aké ciele mali. Čo sa snažili ukryť do svojich diel, aké ambície mali, čo hľadali. 

Formátovo sa jedná o zdanlivo krátku knihu, no obsahuje veľké množstvo informácií a faktov. Odporúčala by som ju tým, ktorí sa zaujímajú o svetových autorov  a možno im aj tie mená niečo vravia. Pre mňa osobne tam boli, už poslední dvaja zbytočnými. Možno to bolo spôsobené tým, že pri nich som naozaj nemala šajnu, o koho ide, alebo ma nezaujal text, ktorý súvisel s nimi. 

Jednoznačne sa však jedná o knihu, ktorá je kvalitne napísaná. Dá sa povedať, že je písaná srdcom a čitateľovi ukazuje aj také veci, ktoré sa v škole nenaučí. Niekedy mi to pripadalo, ako keby to nebolo ani tak o nich, ako o samotnom autorovi. Ten dal do knihy, veľkú časť seba a aj tým je táto kniha atraktívnejšia. Je to určite kniha, ktorá si vie nájsť miesto v knihovničke. 


Keď Benjamín Péret stotožnil básnika s revolucionárom, touto metaforou vyjadril nielen funkciu, ktorú určil básnikom surrealizmus, ale predovšetkým vlastnú predstavu o jeho poslaní a úlohách, ktoré si zrejme sám uložil dávno predtým, ako sa vrhol do literatúry a prihlásil sa pod zástavu surrealistickej revolúcie. Iste nie náhodou spojil tento svoj osudový krok s osobou Andrého Bretona, ktorého vyhľadal na jar 1921, aby sa mu zdôveril so svojimi plánmi - ako o tom píše Breton v úvodných kapitolách románu Nadja. Guillaume Apollinaire
André Breton
Benjamin Péret
Alfred Jarry
Jean Cocteau
Jean Ferry - nie je na obrázku
Henri Michaux
Eugene Ionesco
Aimé Césaire
Alain Robbe-Grillet


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …