Preskočiť na hlavný obsah

Kam zmizla Aljaška

Názov: Kam zmizla Aljaška, Originál názov: Looking for Alaska, Autor: John Green, Preklad: Monika Kostelníková, Rok vydania OR-2005/SR-2013, Počet strán: 219, Vydavateľstvo: Slovart, Žáner: pre mládež, Goodreads: 4,16, Moje hodnotenie:3/5Miles má bizarnú záľubu v posledných slovách svetových osobností. Najviac ho fascinuje Francois Rabelais a jeho posledná veta: "Idem hľadať to Veľké Azda." Miles si nechce počkať na podobný osud a presvedčí rodičov, nech ho pošlú do internátnej školy mimo mesta. V Alabame si rýchlo nájde nových priateľov: spolubývajúceho Chipa, ktorého všetci volajú Plukovník a ktorý vo voľných chvíľach memoruje nekonečné abecedné zoznamy, i krásnu, ale nepredvídateľnú Aljašku, do ktorej sa zamiluje. Čaká ich rok plný porušovania školského poriadku, testov a skúšok, žartíkov, rozchodov a odhalených tajomstiev. Čo zmení Milesov názor na jeho "Veľké Azda"?

zdroj


Kniha, ktorú pozná každý, vďaka obľúbenému Johnovi Greenovi. Nikdy som sa nesnažila dostať k tomuto autorovi, lebo ma až tak nelákal. No keď som knihu zbadala v knižnici, povedala som si, že to môžem vyskúšať. Nemohla som ho predsa len tak odsúdiť bez toho, aby som niečo od neho neprečítala. A tak sa ku mne dostala Aljaška. 


Kniha, rozpráva o Milesovi, ktorý ide na internátnu školu v Culver Creeku v Alabame. Tam sa spoznáva s jeho spolubývajúcim Plukovníkom, Aziatom Takumim a najdôležitejšou ženou Aljaškou Youngovou. Jeho život slušného chlapca sa mení. Fajčenie, chľastanie a vytváranie žartíkov sa stáva každodenným rituálom. Je šťastný, spokojný, užíva si život študenta, no stane sa niečo nečakané, čo zasiahne všetkých troch, pretože Aljaška Youngová už nie je s nimi. Prečo? Bola to nehoda, alebo sa o to snažila sama. Množstvo otázok im víri hlavou, no ani jeden nepoznal tak dobre Aljašku, aby jej správanie pochopil. Kde je teraz? Kam zmizla?
John Green zdroj

Prvá Greenovka je za mnou, no sklamala ma. Od toľkého ospevovania a chválenia som čakala niečo bravúrne, čo ma hneď ohúri a nebudem sa vedieť odtrhnúť od knihy. Nič také sa však nekonalo. 
Celý príbeh sa točil okolo študijného života, ktorý zahŕňal pitie a fajčenie. Síce tam bolo opisované dospievanie Milesa, bolo to brané len z uhľa rebélie. V druhej polovici knihy je vidno aj smutnú stránku, kedy je viac vidieť myšlienky a city dospievajúceho chlapca. 
Síce som si postavy celkom obľúbila, okrem Aljašky, príbeh ma nijako nechytil. Čakala som veľké zvraty...bol tam len jeden, no po ňom mi to prišlo ešte horšie. Nijako ma neprekvapovalo ako kniha smerovala a dej bol už fádny. To čo malo byť zrejme vtipné, ma vôbec nebavilo....Asi som nepochopila tie vtipy. Pre moju smolu ma nezaujala téma knihy a ani jej spracovanie. Napriek tomu sa to čítalo celkom fajn, dialógy boli veľmi živé a z knihy frčala energia. Tomu množstvu vulgarizmov sa nevyrovná ani to, že Plukovníka som si veľmi obľúbila a najviac mi prischol k srdcu. Nemôžem dať však viac ako 3/5 pretože som čakala oveľa viac. 

A je to ďalšia kniha, ktorú každý chváli, má úžasné hodnotenia, no ja nechápem prečo. 

Tak sme to nakoniec vzdali. Už ma nebavilo naháňať ducha, ktorý nechcel, aby sme ho objavili. Možno sme zlyhali, ale myslím , že niektoré tajomstvá by mali zostať tajomstvami. Ešte stále som ju nepoznal, ako by som chcel, no to už ani nikdy nebudem. Znemožnila mi to. 

My sme však zistili, čo sa dalo odhaliť, a pri tom pátraní nás zblížila - plukovníka, takumiho a mňa. A presne o to išlo. Nenechala mi dosť priestoru na to, aby som odhalil ju, ale dala mi ho dosť, aby som znovu objavil Veľké Azda. Pre mňa najkrajšou sa stala francúzska, čo je aj anglická a naopak najhoršou maďarská. Začínam byť o tom presvedčená , že v Maďarsku nie sú schopní spraviť peknú obálku. Ďalej obálka, ktorá mi k tejto knihe vôbec nepasuje je nemecká ( naozaj nechápem prečo takúto zvolili ). A radím ju hneď na druhú najhoršiu. Ktorá je podľa vás najlepšia? 


Komentáre

  1. Nejhorší obálka je určitě Maďarská. Na knihu se těším a jsem hodně zvědavá jak se mi bude líbit. Já patřím k těm lidem co mají rádi Greena ne že bych ho zrovna milovala, ale jeho knihy se mi líbí. Skvělá recenze. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ani ja nechápem, prečo je Green taký obľúbený. Jeho knihy sú fajn, ale žeby spravili "wau efekt", tak to nie - aj tak vždy používa citové vydierania v podobe úmrtia z jednej obľúbených postáv. Aljašku som čítala dávnejšie, ale tiež na mňa pôsobila priemerne. Je pravda, že Green schoval v knihe zaujímavé myšlienky a určite aj tajné posolstvá, ale ani tak mi to neprišlo úžasné. Ale Plukovníka som mala rada aj ja ;)
    A tie obálky, musím súhlasiť - maďarská, to je hrôza...a francúzska sa mi páči tiež najviac :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť