Preskočiť na hlavný obsah

Práca exorcistu proti diablovi / Rituál

Názov: Rituál, Originál názov: The rite, Autor: Matt Baglio, Preklad: Zuzana Kamenská, Rok vydania OR-2009/SR-2012, Počet strán: 223, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: thriller, román zo súčasnosti, Goodreads: 3,70, Moje hodnotenie:5/5


Rituál ponúka vzrušujúci, ale aj vážny pohľad na tému exorcizmu a je doplnený fascinujúcimi skutočnými výpoveďami posadnutých osôb. Kniha sa stala tiež inšpiráciou pre film Rituál v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom. 

Otec Gary Thomas pracoval ako kňaz v diecéze San José v Kalifornii, keď ho na žiadosť biskupa vyslali do Ríma, aby na Vatikánskej univerzite absolvoval niekoľkomesačný kurz exorcizmu. Spočiatku bol ovplyvnený jeho tradičným a skresleným chápaním, no práve v Ríme, ako učeník skúseného talianskeho exorcistu, otca Carmineho, spoznal temnejšiu stránku katolíckej viery a na vlastné oči uvidel zápas dobra a zla. 


Autor knihy, taliansky novinár Matt Baglio, bol v kontakte s otcom Garym po celý čas jeho pobytu v Ríme a prostredníctvom jeho pozoruhodného príbehu ukazuje, že posadnutie démonmi i samotným diablom nie je iba pozostatok starodávnej minulosti, ale aj dnes naháňa hrôzu v živote mnohých ľudí. 
Obom mužom, otcovi Garymu aj novinárovi Bagliovi, Rituál zmenil život. Otec Gary duchovne ešte viac vyrástol, čo posilnilo jeho túžbu pomáhať svojim veriacim, a Baglio v sebe opäť našiel stratenú vieru. Rituál bola moja prvá kniha o exorcizme, preto som nevedela, čo všetko mám očakávať. Nikdy predtým som ani nepočula od niekoho, ako sa vyháňa diabol a ako sa ten človek správa. Jednou chybou je, že filmový priemysel to nafukuje, ako je to aj v prípade filmu Rituál. Exorcizmus, aký tam predstavuje, je už ten najväčší, no existuje mnoho druhov exorcizmu, kde sa takto extrémne ľudia nesprávajú. A to som sa dozvedela vďaka tejto knihe. Pre laika, ako som ja, kniha obsahovala neuveriteľne veľké množstvo informácií, ktoré málokedy dostanem v takom počte z jednej knihy. Výnimkou sú samozrejme encyklopédie. Jednou z hlavných informácií bolo rozdelenie exorcizmov a čo všetko sa pri exorcizme robí, kto môže robiť exorcizmus a kedy hrozí osobám posadnutie. 

Najväčším prekvapením je samotný fakt, koľko ľudí takto trpí. Posadnutie nie je chorobou, nie je to prenosné a veľakrát človek za to nemôže, no sú prípady, keď si to na seba privodí sám. Ja osobne som nikdy neverila rôznym amuletom, vešticiam a mágii, no sú ľudia, ktorí tomu prepadli a hrozí im takéto nebezpečenstvo. Nie je to však jediný spôsob, ako sa priblížiť k diablovi. 
Je to až neuveriteľné, koľko ľudí chodí dennodenne v Taliansku za exorcistom. Sedia v čakárni ako u doktora, aby sa dali liečiť. V tom čase ešte aj množstvo kňazov neverilo na posadnutie diablom a smiali sa tým, ktorí sa vzdelávali na túto z jedného hľadiska veľmi nepríjemnú prácu. Zistila som však, že je to nevyhnutné a dôležité. 

Niekomu sa môže zdať, že takáto téma musí byť strašidelná. Verím tomu, že sledovať exorcizmus musí mať doživotné následky a naozaj to vyzerá v tých extrémnych prípadoch hrôzostrašne. Kniha je však písaná pomerne "bez následkov" čitateľa. Záleží však na jednotlivcoch a na tom, ako také veci znášajú. Verím tomu, že niektorí ľudia z tejto knihy musia mať aj zimomriavky. Na mne sa to trocha prejavilo, keď som už zaspávala a predstavovala som si v tme jednotlivé časti, akoby som bola pri nich. Kniha Rituál však obsahuje aj zobrazenie tých "jednoduchších" exorcizmov, ktoré by možno pre niektorých ľudí boli prekvapením, keďže sa exorcizmus skôr spája s kričaním, vyhrážaním, vykrútením častí tela alebo tečením peny z úst,  ako to predstavujú vo filmoch. Samozrejme, že aj takéto prípady sú, no sú aj jednoduchšie, kde posadnutý dostane požehnanie. 

Celá kniha na mňa pôsobí veľmi pozitívne a radím ju medzi veľmi dobré knihy. Postava kňaza  Geryho Thomasa a jeho životný príbeh je spojená s množstvom informácií a videla som ich aj jeho očami, lebo aj pre neho to bolo niečo nové. Naozaj som dostala to, čo som chcela a aj viac. Až na posledné dve kapitoly, ktoré ma nebavili a zaobišlo by sa to bez nich. 
Okamžite vedel, že niečo nie je v poriadku. Začalo ňou mykať a opakovane si odkašliavala. Potom sa to zhoršilo. Odrazu začala vrčať a niekoľkokrát jej zo zomknutých pier mimovoľne vyletelo slovo zitto, čo znamená sklapni. Potom, keď nastal čas, aby vyriekol posledné požehnanie a dal jej rozhrešenie, sa jej na jeho úplné zdesenie tak skrútili svaly na tvári, že ju nespoznával. Vykĺbila sa jej sánka, poklesla a presunula sa na jednu stranu, až sa zdalo, že má dvadsať centimetrov široké ústa. V tej chvíli otec Daniel skoro podľahol panike, ale ostal dostatočne pokojný, aby žene požehnal v menej Ježiša Krista, na čo sa zdvihla a vyletela z kostola. 

Nájsť k tejto knihe obálky bolo náročné, lebo nejde o knihu, o ktorej by sa veľa rozprávalo a aj na Slovensku som našla na ňu asi 4 recenzie. Nerátam do toho názory na jeden riadok, ktoré ľudia pridávajú na internetových knižných obchodoch. Bála som sa, že naša obálka bude najhoršia, predbehli ju však Maďari. Úprimne nie som si istá, či by som sa púšťala do knihy, ktorá by mala až takú nepríjemnú a podľa mňa otrasnú obálku. Najviac sa mi páčia hneď prvá ä originál) a ešte poľská. 
Oproti knihe film vo mne nevyvolal, to čo som čakala. Síce je povedané, že film je inšpirovaný knihou, ja som tam toho našla veľmi málo. A aj s chybami, napríklad: počas exorcizmu sa nesmie rozprávať s diablom  a vo filme sa nevysvätený kňaz s ním rozprával jedna radosť..
Taktiež si myslím, že človek, ktorý o tom nič nevie, si môže niektoré veci vysvetliť potom zle, lebo vo filme nie sú veci spojené s exorcizmom nijako vysvetlené. Možno tak okrajovo. Preto skôr odporúčam knihu, aj keď film odhliadnuc od chýb pôsobí veľmi dobre a ja som sa pri ňom ani minútu nenudila. 


Zdroje obrázkov 

Odkaz1
Odkaz 2
Odkaz3
Odkaz4
Odkaz4

Anotácia
Zdroj

Komentáre

 1. Pěkně napsaný článek, ale musím se přiznat, že mě ten Trailer opravdu vyděsil.A nevím jestli si tuto knihu úplně chci přečíst :) Ale třeba se k ní někdy náhodou dostanu a změním názor :) Rozhodně děkuji za pěkný článek :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásna recenzia :) Na túto knihu som čítala recenziu nedávno u Letitii a tiež na ňu boli kladné ohlasy. Mňa táto téma láka a myslím, že si naozaj knihu zakúpim. Veľmi pekne si ju zhrnula...inak, páči sa mi nová forma recenzií :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ten trailer si rozhodne púšťať nebudem no do knihy by som sa aj pustila.. knihy ma desia menej ako filmy, asi nemám až tak dobrú fantáziu :D TheBookLady

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …