Preskočiť na hlavný obsah

Práca exorcistu proti diablovi / Rituál

Názov: Rituál, Originál názov: The rite, Autor: Matt Baglio, Preklad: Zuzana Kamenská, Rok vydania OR-2009/SR-2012, Počet strán: 223, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: thriller, román zo súčasnosti, Goodreads: 3,70, Moje hodnotenie:5/5


Rituál ponúka vzrušujúci, ale aj vážny pohľad na tému exorcizmu a je doplnený fascinujúcimi skutočnými výpoveďami posadnutých osôb. Kniha sa stala tiež inšpiráciou pre film Rituál v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom. 

Otec Gary Thomas pracoval ako kňaz v diecéze San José v Kalifornii, keď ho na žiadosť biskupa vyslali do Ríma, aby na Vatikánskej univerzite absolvoval niekoľkomesačný kurz exorcizmu. Spočiatku bol ovplyvnený jeho tradičným a skresleným chápaním, no práve v Ríme, ako učeník skúseného talianskeho exorcistu, otca Carmineho, spoznal temnejšiu stránku katolíckej viery a na vlastné oči uvidel zápas dobra a zla. 


Autor knihy, taliansky novinár Matt Baglio, bol v kontakte s otcom Garym po celý čas jeho pobytu v Ríme a prostredníctvom jeho pozoruhodného príbehu ukazuje, že posadnutie démonmi i samotným diablom nie je iba pozostatok starodávnej minulosti, ale aj dnes naháňa hrôzu v živote mnohých ľudí. 
Obom mužom, otcovi Garymu aj novinárovi Bagliovi, Rituál zmenil život. Otec Gary duchovne ešte viac vyrástol, čo posilnilo jeho túžbu pomáhať svojim veriacim, a Baglio v sebe opäť našiel stratenú vieru. Rituál bola moja prvá kniha o exorcizme, preto som nevedela, čo všetko mám očakávať. Nikdy predtým som ani nepočula od niekoho, ako sa vyháňa diabol a ako sa ten človek správa. Jednou chybou je, že filmový priemysel to nafukuje, ako je to aj v prípade filmu Rituál. Exorcizmus, aký tam predstavuje, je už ten najväčší, no existuje mnoho druhov exorcizmu, kde sa takto extrémne ľudia nesprávajú. A to som sa dozvedela vďaka tejto knihe. Pre laika, ako som ja, kniha obsahovala neuveriteľne veľké množstvo informácií, ktoré málokedy dostanem v takom počte z jednej knihy. Výnimkou sú samozrejme encyklopédie. Jednou z hlavných informácií bolo rozdelenie exorcizmov a čo všetko sa pri exorcizme robí, kto môže robiť exorcizmus a kedy hrozí osobám posadnutie. 

Najväčším prekvapením je samotný fakt, koľko ľudí takto trpí. Posadnutie nie je chorobou, nie je to prenosné a veľakrát človek za to nemôže, no sú prípady, keď si to na seba privodí sám. Ja osobne som nikdy neverila rôznym amuletom, vešticiam a mágii, no sú ľudia, ktorí tomu prepadli a hrozí im takéto nebezpečenstvo. Nie je to však jediný spôsob, ako sa priblížiť k diablovi. 
Je to až neuveriteľné, koľko ľudí chodí dennodenne v Taliansku za exorcistom. Sedia v čakárni ako u doktora, aby sa dali liečiť. V tom čase ešte aj množstvo kňazov neverilo na posadnutie diablom a smiali sa tým, ktorí sa vzdelávali na túto z jedného hľadiska veľmi nepríjemnú prácu. Zistila som však, že je to nevyhnutné a dôležité. 

Niekomu sa môže zdať, že takáto téma musí byť strašidelná. Verím tomu, že sledovať exorcizmus musí mať doživotné následky a naozaj to vyzerá v tých extrémnych prípadoch hrôzostrašne. Kniha je však písaná pomerne "bez následkov" čitateľa. Záleží však na jednotlivcoch a na tom, ako také veci znášajú. Verím tomu, že niektorí ľudia z tejto knihy musia mať aj zimomriavky. Na mne sa to trocha prejavilo, keď som už zaspávala a predstavovala som si v tme jednotlivé časti, akoby som bola pri nich. Kniha Rituál však obsahuje aj zobrazenie tých "jednoduchších" exorcizmov, ktoré by možno pre niektorých ľudí boli prekvapením, keďže sa exorcizmus skôr spája s kričaním, vyhrážaním, vykrútením častí tela alebo tečením peny z úst,  ako to predstavujú vo filmoch. Samozrejme, že aj takéto prípady sú, no sú aj jednoduchšie, kde posadnutý dostane požehnanie. 

Celá kniha na mňa pôsobí veľmi pozitívne a radím ju medzi veľmi dobré knihy. Postava kňaza  Geryho Thomasa a jeho životný príbeh je spojená s množstvom informácií a videla som ich aj jeho očami, lebo aj pre neho to bolo niečo nové. Naozaj som dostala to, čo som chcela a aj viac. Až na posledné dve kapitoly, ktoré ma nebavili a zaobišlo by sa to bez nich. 
Okamžite vedel, že niečo nie je v poriadku. Začalo ňou mykať a opakovane si odkašliavala. Potom sa to zhoršilo. Odrazu začala vrčať a niekoľkokrát jej zo zomknutých pier mimovoľne vyletelo slovo zitto, čo znamená sklapni. Potom, keď nastal čas, aby vyriekol posledné požehnanie a dal jej rozhrešenie, sa jej na jeho úplné zdesenie tak skrútili svaly na tvári, že ju nespoznával. Vykĺbila sa jej sánka, poklesla a presunula sa na jednu stranu, až sa zdalo, že má dvadsať centimetrov široké ústa. V tej chvíli otec Daniel skoro podľahol panike, ale ostal dostatočne pokojný, aby žene požehnal v menej Ježiša Krista, na čo sa zdvihla a vyletela z kostola. 

Nájsť k tejto knihe obálky bolo náročné, lebo nejde o knihu, o ktorej by sa veľa rozprávalo a aj na Slovensku som našla na ňu asi 4 recenzie. Nerátam do toho názory na jeden riadok, ktoré ľudia pridávajú na internetových knižných obchodoch. Bála som sa, že naša obálka bude najhoršia, predbehli ju však Maďari. Úprimne nie som si istá, či by som sa púšťala do knihy, ktorá by mala až takú nepríjemnú a podľa mňa otrasnú obálku. Najviac sa mi páčia hneď prvá ä originál) a ešte poľská. 
Oproti knihe film vo mne nevyvolal, to čo som čakala. Síce je povedané, že film je inšpirovaný knihou, ja som tam toho našla veľmi málo. A aj s chybami, napríklad: počas exorcizmu sa nesmie rozprávať s diablom  a vo filme sa nevysvätený kňaz s ním rozprával jedna radosť..
Taktiež si myslím, že človek, ktorý o tom nič nevie, si môže niektoré veci vysvetliť potom zle, lebo vo filme nie sú veci spojené s exorcizmom nijako vysvetlené. Možno tak okrajovo. Preto skôr odporúčam knihu, aj keď film odhliadnuc od chýb pôsobí veľmi dobre a ja som sa pri ňom ani minútu nenudila. 


Zdroje obrázkov 

Odkaz1
Odkaz 2
Odkaz3
Odkaz4
Odkaz4

Anotácia
Zdroj

Komentáre

 1. Pěkně napsaný článek, ale musím se přiznat, že mě ten Trailer opravdu vyděsil.A nevím jestli si tuto knihu úplně chci přečíst :) Ale třeba se k ní někdy náhodou dostanu a změním názor :) Rozhodně děkuji za pěkný článek :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásna recenzia :) Na túto knihu som čítala recenziu nedávno u Letitii a tiež na ňu boli kladné ohlasy. Mňa táto téma láka a myslím, že si naozaj knihu zakúpim. Veľmi pekne si ju zhrnula...inak, páči sa mi nová forma recenzií :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ten trailer si rozhodne púšťať nebudem no do knihy by som sa aj pustila.. knihy ma desia menej ako filmy, asi nemám až tak dobrú fantáziu :D TheBookLady

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …