Preskočiť na hlavný obsah

Prečo si treba vážiť blízkych / Chyť si svoje šťastie

Názov: Chyť si svoje šťastie, Autorka: Ivana Klein, Rok vydavania: SR-2014, Počet strán: 255, Vydavateľstvo: Marenčin PT, Žáner: Román pre ženy, Romantika, Goodreads - 4.50, Moje hodnotenie 3.5Jesika je zanietená študentka literatúry. Ako každé dievča, aj ona rieši bežné problémy, ktoré jej prináša život. Má komplikovaný vzťah s mamou. Tá v päťdesiatke prežíva druhú pubertu. Ich vzťah sa vyhrotí, keď si matka nájde milenca v dcériných rokoch. Východisko z krízy hľadajú na spoločnej dovolenke v Egypte. Keď sa už zdá, že sa všetko na dobré obráti, Jesika jedného večera zmizne. Ocitne sa v rukách pašeráka mladých žien...Tretia kniha Ivany Klein, a opäť prišla s novou a inou témou, akou sa zaoberali predchádzajúce dve knihy. Rozdiel nastal aj v rozsahu, od tenkých jednohubiek, po 255 stranovú knižku. Pri predchádzajúcich knihách, som si bola istá hodnotením. Pri tejto som však našla aj nedostatky, ktoré ma pri čítaní brzdili. 

Dej sa skoro celý odohráva na Slovensku, výnimkou je dovolenka v Egypte, kde to všetko vyvrcholí. Jesika je dobrá študentka, športovkyňa a nakoniec aj zaľúbená žena, ktorej chlapa, by jej mohol každý závidieť. Žije v krásnom dome, vždy má čo potrebuje a nemá núdzu ani o pravých priateľov. Problém nastáva vtedy, keď sa stretne so svojou mamou. Ich vzťah nie je zrovna ukážkový a rozhovory končia hádkou a buchnutím dverí. Ich záchranou má byť dovolenka v Egypte. Pre Jesiku to však bude aj záchrana jej vlastného života. 

Jesika sa zaraďuje medzi postavy, ktoré sú vo všetkom dokonalé. Možno s takými pár chybičkami. Narozdiel jej matka ukazuje horšiu stránku správania, čo je dosť prekvapujúce, keďže je matka. Priznávam, že neznášam postavy, ktoré musia byť len v tom dobrom svetle vyobrazené. A to bola pre mňa prvá chybička tejto knihy. Síce to zachraňovali niektoré scény, kedy sa ukázalo, že aj Jesika je človek, no stále sa mi tam prebíjala jej dokonalosť. To potom vo mne tvorilo aj pocity, že nechce sa mi to čítať alebo, že knihu odložím a dočítam niekedy inokedy. Nevedela som si tak užiť scény, ktoré spisovateľka písala naozaj autenticky ( slovenská časť ). Týkali sa stretávania kamarátov, vysokej školy a zaľúbenia sa. Princ na bielom koni bol pomerne normálny chalan, taký slušák, čo rád športuje. Bol vyobrazený ako ochranca a veľký milovník. Len mi prišlo čudné, že ten vzťah bol zoznámte sa a vyspite sa spolu a hopšup svadba ( svadba nebola). Na to, v akom krátkom období sa kniha odohrala, to šlo ako z kopca. 

Lepšia časť knihy sa odohrala v Egypte. Len škoda, že bola aj kratšia. Podľa mňa by pani spisovateľka spravila lepšie, keby dala väčší priestor tomu, čo sa dialo tam, ako opletačkám na Slovensku. Naozaj, pri tom väznení a "spovedaní sa"  Jesiky a ešte jednej zajatkyne, som to videla už krásne rozbehnuté. Viem, že na to mala, aby to tak krásne dotiahla. Nakoniec ten koniec prišiel skôr a opäť sme sa ocitli na Slovensku. 

Jedna krásna vec z tejto knihy je to, ako sa človek zmení, keď prežíva bez niekoho milovaného a nevie čo s ním je , kde je, a či vôbec ešte žije. Je bezmocný a nikto mu nevie pomôcť...Dôležité však je, aby sa nečakalo na také drastické situácie, ale aby sa vzťahy upevňovali aj bez toho, aby aj keď zrovna nie úplne s niekým vychádzame, aby sme sa snažili ten vzťah zlepšiť. A aj to, že keď sme nešťastný pre niečo, nezahodiť vlastnú rodinu a vykašľať sa na ňu pre nejakých zajačikov a drahé handry a myslieť si, že to pomôže. 

Táto kniha má pekné myšlienky a aj dobrú tému. Je to kniha, ktorá má hlavu a pätu, neobsahuje len nejaké romantické scénky, ale má čo povedať čitateľovi.  Dá sa prečítať veľmi rýchlo, len mne tam nesadla tá hlavná postava a niektoré miesta pre mňa boli nudné a odrádzali ma od čítania. Celkovo je to však stále príjemné čítanie. 
Karla, ako zvyčajne, hltala porciu zo svojej misy. Ahmed sa oprel o stenu a pozoroval nás. Nechcela som, aby ma prekukol, tak som aj ja podišla k našej večeri a vzala som si misu. Obrátila som sa chrbtom a robila sa, že jem. Mľaskala som naprázdno. Po chvíli, keď sa uistil, že aj ja mám v sebe zopár hltov jedla, pokojne odišiel. 


Ivana Klein je slovenskou spisovateľkou, ktorá sa písaniu venuje popri práci v škole. Zatiaľ jej vyšli tri knihy: Zlatá kreditka, ktorá bola jej debutom, Milujem ťa na smrť, do ktorej bola vložená krimi zápletka a posledná kniha, Chyť si svoje šťastie. 

Pre mňa bola asi najväčším prekvapením Zlatá kreditka, ktorú som síce čítala ešte dávnejšie, no zhltla som ju veľmi rýchlo a páčila sa mi. 
Milujem ťa na smrť ma dostala svojou úžasnou obálkou, na ktorej nechápem len tým dvom pištoliam. Tá jedna je tam odveci. :) 
ZA RECENZNÝ VÝTLAČOK ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU : MARENČIN PT


odkaz1
odkaz2

Komentáre

  1. Knižku som nedávno prečítala. Milujem ťa na smrť ma brutálne bavila, tak som bola veľmi zvedavá ako na tom budem s touto. A prekvapila ma. Ivana Klein je asi jeden z mála slovenských autorov, po ktorých siahnem. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …