Preskočiť na hlavný obsah

Listy do neba

Názov: Listy do neba, Originál názov: Prayer Box, Autor: Lisa Wingateová, Preklad: Zuzana Vengliková, Rok vydania OR-2013/SR-2014, Počet strán: 304, Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: román zo súčastnosti, Goodreads: 4,10, Moje hodnotenie:3,5/5

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu i527.net. Ich knihy si môžete pozrieť a kúpiť TU.

Po smrti 91-ročnej Ioly Anne Pooleovej sa Tandi Jo Reesová, mladá matka z nájomného domčeku na Iolinom pozemku, ocitá v úlohe upratovačky Iolinej viktoriánskej vily. 

Tandi, ktorá je na úteku pred nebezpečnou a bolestivou minulosťou, nehľadá v dome viac než dočasný úkryt. Všetko sa však zmení, keď objaví osemdesiatjeden starostlivo vyzdobených schránok, z ktorých každý predstavuje jeden rok Iolinho života od útlej mladosti po posledné dni. Schránky ukrývajú životný príbeh napísaný na útržkoch papiera – nádeje, túžby, obavy a myšlienky jednej skromnej ženy, ktorú život naučil veriť a nezištne milovať. Nájde Tandi v Ioliných listoch odpoveď, ktorou sa môže všetko zmeniť?

zdroj 

Listy do neba boli pre mňa pred čítaním istou záhadou. Nevedela som, čo presne mám od knihy čakať a ako bude spracovaná. Pôvodne som si myslela, že bude úplne založená na listoch a bude v nej viac listovej komunikácie. Pri čítaní som však prišla na to, že som sa mýlila. 

Tandi je hlavnou postavou knihy a všetko, čo sa dozviete, vidíte jej očami. Je mladou ženou, ktorá má dve deti - staršiu dcéru a mladšieho syna. Od svojho manžela ušla a nechala mu papier o rozvode. Nemajú však ľahký život, pretože sú bez peňazí a stále na úteku. Svoj domov nájdu vedľa domu Ioly, ktorá im ho poskytne. Stará pani však umiera a Tandi dostane na starosť, aby poupratovala všetko v dome. Pri upratovaní nájde staré listy, ktoré písala pani svojmu Otcovi. Začínajú jej detstvom a končia pár dní pred smrťou. Tandi spoznáva starú pani nie len na základe listov, ale aj miestnych ľudí. Ustráchaná žena si napokon v pobrežnej dedinke nachádza priateľov a aj miesto, kde sa cíti ako doma. Ako matka má však aj starosť s deťmi, kde so svojou dcérou prežíva ťažšie obdobie. Bojí sa o ňu a snaží sa opäť nájsť cestu k nej. Tvrdá rana prichádza, keď sa rozhodne, že dom po Iole zbúrajú. Tandi začína bojovať o jeho záchranu a aj záchranu povesti Ioly, ktorú obyvatelia v mnohých veciach krivo obviňovali. V tieni týchto vecí sa formujú nové priateľstvá a lásky. Bude to však stačiť na záchranu? 
Listy do neba je kniha, ktorá určite nadchne čitateľov, ktorí očakávajú pokojný priebeh knihy, pomalé vysvetľovanie okolností a riešenie niekedy aj bežných vecí, ktoré sa naskytnú v rodinách v otázkach výchovy detí, začlenenia sa, hľadania spôsobu života..

Ja som očakávala viac prepojenia z históriou a postavou Ioly. Ako som už vyššie písala, kniha nebola založená na listovej komunikácii. Bolo  pár listov, ktorá autorka odkryla čitateľovi, ale prišlo mi to skôr, že hlavnou témou je život Tandi a jej začlenenie do dedinky, jej problémy a hľadanie lásky. Iolyne listy boli pre ňu povzbudzovaním a dvíhali ju na nohy. Aj keď som sa dozvedela o živote Ioly, prišlo mi to len také narýchlo. Bolo to takým milým ozvláštnením knihy, aby autorka čitateľa zatiahla aj do ďalšieho príbehu, ktorý nadväzoval na dom Ioly, ktorý bolo treba zachrániť. Keby niet listov, nejestvovala by ani nádej. 

Samotný záver na mňa zapôsobil vlažne. Nečakajte koniec, ktorý by vyrazil dych. Mnohé z toho sa dá ľahko predvídať a preto pri tejto knihe neexistuje prekvapenie. Zvedavosť som však cítili počas čítania, kedy Tandi odhaľovala svoj bývalý život s manželom. Pre moju smolu, povedala len pár informácií. 
Táto kniha môže byť v mnohých prípadoch pre ľudí motiváciou a knihou, pri ktorej sa dá dobre oddýchnuť. Tandi sa vďaka Iolyniným listom postavila na nohy, našla si priateľov, stala sa z nej dobrá matka a našla chuť na nový život. Táto premena môže pomôcť aj čitateľom, že vždy jestvuje nádej. Určite sa jej potešia tí, ktorí nečakajú veľké zvraty a skôr očakávajú pokojné plynutie deja. U mňa kniha stratila pár bodíkov kvôli príliš predvídateľnému koncu a niekedy aj hluchým častiam knihy. 
.......................................................................................................................................
Nepatrí to veľmi do recenzie, ale prekvapilo ma, že kresťanské vydavateľstvo touto knihou "podporuje" rozvody. Nie je však jasné, prečo vlastne nastal ten rozvod. 

Možno som ju nevidela preto, lebo som sa nepozerala správne. Milosť je tu možno práve teraz. Možno je v jednoduchých veciach, akými sú banánové šišky alebo prázdny letný domček, čakajúci na zatúlaných nájomníkov. Alebo v škatuli zvonkohier s adresou odosielateľa a poškodenej stene obchodu a v tesárovej dcére, ktorá náhodou vstúpi do dverí. Milosť je možno aj v škatuli od topánok plnej listov. 
Autorke z jej pera už vyšlo množstvo kníh. Na Slovensku si však viete kúpiť len Listy do neba. Ak však viete anglicky a láka vás autorkin štýl písania, pokojne môžete siahnuť na niektorú inú. Všetky tieto knihy si viete nájsť na Goodreads a prečítať si ich hodnotenia a anotácie.  


zdroj obrázka

Komentáre

  1. Aj ja som čakala, že v knihe bude viac listov, ale sklamalo ma, že ich tam bolo veľmi málo. Čo sa týka Tandinej minulosti, tiež som bola zvedavá na jej minulosť, ale tie nepatrné informácie mi nič nedali, takže ďalšie sklamanie- a stále rozmýšľam nad tým jej manželom, s ktorým sa rozviedla- nič o ňom neviem, žiadne vysvetlenie...Mne príbeh prišiel taký nedotiahnutý a o Bohu mi veľa nepovedal. Neviem, ale podľa mňa to nebolo to najlepšie prevedenie a chýbala mi tam zápletka, napätie a hlavne pocit, že Boh mení srdcia...Som sklamaná, ale viem, že iných si kniha získa. Žiaľ, mňa nie...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …