Preskočiť na hlavný obsah

Neotrasený

Názov: Neotrasený, Originál názov: Unshaken, Autor: Dan Woolley, Preklad: Jana Báliková, Rok vydania OR-2011/SR-2011, Počet strán: 229, Vydavateľstvo: Kumran, Žáner: skutočné príbehy, biografia Goodreads: 4,15, Moje hodnotenie:5/5


Dan Woolley, pochovaný pod troskami po ničivom zemetrasení na Haiti, v neistote, či ho vôbec zachránia, prežíval jednu z najväčších možných nočných môr. V tomto pôsobivom príbehu o ceste, ktorou jeho viera a odvaha prešli počas desivej skúšky, sa ocitáme na mieste priamo s ním, okamih po okamihu, a nedočkavo obraciame stránky, aby sme upokojili svoje srdce.
Po zmene hotela na poslednú chvíľu nik, ani Woolleyho manželka, netušil, kde je, keď 12. januára 2010 nastalo v Port-au-Prince na Haiti zemetrasenie s magnitúdou 7. Len okamih po tom, čo Woolley vkročil do haly hotela Montana, videl, ako sa steny ohýbajú a on sa ocitá pod troskami šesťpodlažného hotela.

Woolley, 65 hodín uväznený v úplnej tme, so zlomenou nohou, na ktorej bola otvorená rana, a s poranenou hlavou, bojoval so zúfalstvom, dehydratáciou a hnevom voči Bohu. Pochyboval, či ešte uvidí manželku a svojich dvoch synov. V dôsledku životnej zaneprázdnenosti Woolley dopustil, aby jeho viera i manželský vzťah ochabli. Teraz, uväznený v tesnom priestore, bol prinútený uvažovať o tom, na čom naozaj záleží, a bojoval o to, aby si uchoval nádej a zostal nažive, kým bude možná jeho záchrana. zdrojKeď mi kniha prišla, nevedela som kedy sa do nej pustím. Pôvodne som ju ani nechcela hneď čítať, no niečím ma prilákala a pustila som sa do nej. 

Ide o skutočný príbeh, ktorý sa stal na Haiti. Dan Woolley tam bol vďaka jeho charitatívnej činnosti, keď nastalo veľké zemetrasenie. V priebehu pár sekúnd bol pod treskami veľkého hotelu. Svoj život dal do rúk Boha a záchranárov. 

Kniha je písaná z dvoch časov. V prvom Dan rozpráva o pocitoch a myšlienkach, ktoré mu preháňali hlavou pod troskami hotela. V druhom čase sa vracal do minulosti a myslel na svoju ženu, s ktorou si prešiel neľahké obdobie, no spolu to prekonali. Už týmto si ma kniha získala. Keby to je písané len z prvého pohľadu, niečo by tomu chýbalo, no tým, že tam bola pridaná aj jeho žena a neskôr tam boli písané správy aj jej z pohľadu, knihe nechýbalo nič. 
Bolo cítiť z jednoduchých skutkov a vyznaní, že Dan svoju ženu veľmi ľúbi a nikdy by ju neopustil. Jeho vyznania idú priamo zo srdca a rovnako zasiahnu aj čitateľa. Rovnako sú úprimné aj jeho modlitby v ruinách, ktoré ukazujú jeho dôveru no i veľký strach nad budúcnosťou jeho rodiny. Ako jeho manželka zvládne výchovu detí, starostlivosť o domácnosť a pritom prácu, ak tu zomrie? Akí ľudia vyrastú z jeho dvoch chlapcov? Bude sa mať o nich kto dobre postarať, nepôjdu na zlé chodníčky a nájdu oporu vo svojom Otcovi? To je jedna z mála otázok, ktoré mu sužujú dušu. Na pomoc jeho mysli slúži i to, že vôkol neho sú ešte živí ľudia. Spoznáva Haiťana, ktorému vysvetľuje vieru a navzájom sa držia nažive. Pomoc však prichádza po veľmi dlhom čase a Dan musí byť okamžite vzatý do nemocnice a operovaný. Hrozí mu totižto, že príde o nohu. 

Kniha je doplnená aj fotografiami, ktoré vznikli na mieste činu. Dan robil fotografie žien a ich detí pre ich charitatívnu akciu a preto mal fotoaparát stále pri sebe. 

Pre mňa bola táto kniha vynikajúcim čítaním i napriek tomu, že tam bolo zobrazené nešťastie, ktoré zasiahlo veľké množstvo ľudí.
Hlavný hrdina si vďaka tejto nepríjemnej skúsenosti uvedomil, čo všetko pre neho znamená rodina, prišiel na to koľko chýb sa dopustil a opäť sa snažil nájsť cestu k Bohu. 

,, Christy, neoženil som sa s nejakou abstraktnou predstavou toho, aká by si mala byť. ľúbim ťa."Priložil prst k miestu, kde mala srdce. ,,Teba, čo práve trpíš hlboko vo svojom vnútri. Teba, čo si smutná, pretože sa necítiš vo svojej koži. Nerozhodol som sa prežiť život s manekýnkou alebo robotom, ktorý bude vždy vyzerať a konať presne rovnako ako v deň, keď sme sa do seba zaľúbili. Rozhodol som sa dať svoju lásku živej žene, ktorá dýcha, rozvíja sa, upadá, napreduje, má svoje chyby, no je nádherná a budem ju ľúbiť počas všetkých našich životných štádií. V dobrom i zlom, v zdraví a chorobe, kým nás smrť nerozdelí. Som s tebou, vždy a naveky, Christy."

Komentáre

  1. Tak, teraz sa skutočne teším, po prečítaní tvojej recenzie, kedy si knihu prečítam aj ja. Len kedy si ku nej nájdem cestu, tak to neviem, pretože na zozname neprečítaných kníh čaká ešte mnoho knižiek...ale dúfam, že čoskoro :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …