Preskočiť na hlavný obsah

Neotrasený

Názov: Neotrasený, Originál názov: Unshaken, Autor: Dan Woolley, Preklad: Jana Báliková, Rok vydania OR-2011/SR-2011, Počet strán: 229, Vydavateľstvo: Kumran, Žáner: skutočné príbehy, biografia Goodreads: 4,15, Moje hodnotenie:5/5


Dan Woolley, pochovaný pod troskami po ničivom zemetrasení na Haiti, v neistote, či ho vôbec zachránia, prežíval jednu z najväčších možných nočných môr. V tomto pôsobivom príbehu o ceste, ktorou jeho viera a odvaha prešli počas desivej skúšky, sa ocitáme na mieste priamo s ním, okamih po okamihu, a nedočkavo obraciame stránky, aby sme upokojili svoje srdce.
Po zmene hotela na poslednú chvíľu nik, ani Woolleyho manželka, netušil, kde je, keď 12. januára 2010 nastalo v Port-au-Prince na Haiti zemetrasenie s magnitúdou 7. Len okamih po tom, čo Woolley vkročil do haly hotela Montana, videl, ako sa steny ohýbajú a on sa ocitá pod troskami šesťpodlažného hotela.

Woolley, 65 hodín uväznený v úplnej tme, so zlomenou nohou, na ktorej bola otvorená rana, a s poranenou hlavou, bojoval so zúfalstvom, dehydratáciou a hnevom voči Bohu. Pochyboval, či ešte uvidí manželku a svojich dvoch synov. V dôsledku životnej zaneprázdnenosti Woolley dopustil, aby jeho viera i manželský vzťah ochabli. Teraz, uväznený v tesnom priestore, bol prinútený uvažovať o tom, na čom naozaj záleží, a bojoval o to, aby si uchoval nádej a zostal nažive, kým bude možná jeho záchrana. zdrojKeď mi kniha prišla, nevedela som kedy sa do nej pustím. Pôvodne som ju ani nechcela hneď čítať, no niečím ma prilákala a pustila som sa do nej. 

Ide o skutočný príbeh, ktorý sa stal na Haiti. Dan Woolley tam bol vďaka jeho charitatívnej činnosti, keď nastalo veľké zemetrasenie. V priebehu pár sekúnd bol pod treskami veľkého hotelu. Svoj život dal do rúk Boha a záchranárov. 

Kniha je písaná z dvoch časov. V prvom Dan rozpráva o pocitoch a myšlienkach, ktoré mu preháňali hlavou pod troskami hotela. V druhom čase sa vracal do minulosti a myslel na svoju ženu, s ktorou si prešiel neľahké obdobie, no spolu to prekonali. Už týmto si ma kniha získala. Keby to je písané len z prvého pohľadu, niečo by tomu chýbalo, no tým, že tam bola pridaná aj jeho žena a neskôr tam boli písané správy aj jej z pohľadu, knihe nechýbalo nič. 
Bolo cítiť z jednoduchých skutkov a vyznaní, že Dan svoju ženu veľmi ľúbi a nikdy by ju neopustil. Jeho vyznania idú priamo zo srdca a rovnako zasiahnu aj čitateľa. Rovnako sú úprimné aj jeho modlitby v ruinách, ktoré ukazujú jeho dôveru no i veľký strach nad budúcnosťou jeho rodiny. Ako jeho manželka zvládne výchovu detí, starostlivosť o domácnosť a pritom prácu, ak tu zomrie? Akí ľudia vyrastú z jeho dvoch chlapcov? Bude sa mať o nich kto dobre postarať, nepôjdu na zlé chodníčky a nájdu oporu vo svojom Otcovi? To je jedna z mála otázok, ktoré mu sužujú dušu. Na pomoc jeho mysli slúži i to, že vôkol neho sú ešte živí ľudia. Spoznáva Haiťana, ktorému vysvetľuje vieru a navzájom sa držia nažive. Pomoc však prichádza po veľmi dlhom čase a Dan musí byť okamžite vzatý do nemocnice a operovaný. Hrozí mu totižto, že príde o nohu. 

Kniha je doplnená aj fotografiami, ktoré vznikli na mieste činu. Dan robil fotografie žien a ich detí pre ich charitatívnu akciu a preto mal fotoaparát stále pri sebe. 

Pre mňa bola táto kniha vynikajúcim čítaním i napriek tomu, že tam bolo zobrazené nešťastie, ktoré zasiahlo veľké množstvo ľudí.
Hlavný hrdina si vďaka tejto nepríjemnej skúsenosti uvedomil, čo všetko pre neho znamená rodina, prišiel na to koľko chýb sa dopustil a opäť sa snažil nájsť cestu k Bohu. 

,, Christy, neoženil som sa s nejakou abstraktnou predstavou toho, aká by si mala byť. ľúbim ťa."Priložil prst k miestu, kde mala srdce. ,,Teba, čo práve trpíš hlboko vo svojom vnútri. Teba, čo si smutná, pretože sa necítiš vo svojej koži. Nerozhodol som sa prežiť život s manekýnkou alebo robotom, ktorý bude vždy vyzerať a konať presne rovnako ako v deň, keď sme sa do seba zaľúbili. Rozhodol som sa dať svoju lásku živej žene, ktorá dýcha, rozvíja sa, upadá, napreduje, má svoje chyby, no je nádherná a budem ju ľúbiť počas všetkých našich životných štádií. V dobrom i zlom, v zdraví a chorobe, kým nás smrť nerozdelí. Som s tebou, vždy a naveky, Christy."

Komentáre

  1. Tak, teraz sa skutočne teším, po prečítaní tvojej recenzie, kedy si knihu prečítam aj ja. Len kedy si ku nej nájdem cestu, tak to neviem, pretože na zozname neprečítaných kníh čaká ešte mnoho knižiek...ale dúfam, že čoskoro :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …