Preskočiť na hlavný obsah

Eleanor a Park

Názov: Eleanor a Park, Origin. názov: Eleanor and Park, Autor: Rainbow Rowellová, Preklad: Diana Ghaniová, Rok vydania: OR-2013/SR-2014, Počet strán: 335, Vydavateľstvo: Ikar/Yoli, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 4.16, Moje hodnotenie: 3


Obaja majú šestnásť, sú spolužiaci a sú úplne iní ako ostatní. 

Eleanor 
Červenovláska z chudobnej rodiny. V jednej izbe sa tlačí so štyrmi súrodencami. S nevlastným otcom sa neznáša pre jeho násilnícke sklony. V škole je nová a nepatrí k obľúbencom – nenosí značkové oblečenie, lebo jej rodičia na to nemajú, nie je štíhla ako spolužiačky a na jej vtipných hláškach sa nikto nesmeje. 

Park 
Jeho rodina netrpí núdzou, ale Park nemá rád sám seba. Chýbajú mu svaly bejzbalistu, výška basketbalistu a sebavedomie amerického tínedžera z nebraskej Omahy. Parkovu matku si totiž otec priviedol z Kórey a syn zdedil jej ázijské črty. A tak si najradšej číta komiksy, počúva obľúbenú hudbu a v školskom autobuse sedí sám. 
Až kým jedného dňa nenastúpi istá červenovláska a nikto – okrem neho – ju k sebe nepustí sadnúť. 
Eleanor a Park nie sú hlúpi a vedia, že prvá láska takmer nikdy nevydrží. Sú však aj dosť zúfalí a dosť odvážni, a tak to spolu skúsia... 

zdrojEleanor i Park sú napriek svojej nedokonalosti veľmi sympatické postavy. Ich prvotné stretnutie vôbec nenaznačuje, že by z nich niekedy mohli byť priatelia. Akoby niekto mohol niečo vidieť na červenovlasej, guľatej dievčine? Alebo na nižšom Aziatovi?
Nuž, nedokonalosť a protiklady si môžu byť bližšie ako sa na prvý pohľad zdá. Spojí ich jedna spoločná vášeň-komiksy. No i napriek veľkej láske si prechádzajú nepríjemnými vecami. 


Predstava sladkého románu je nepresná. Napriek láske, ktorá sa v knihe vyskytuje, majú postavy množstvo problémov aj vo svojom osobnom živote. 

Eleanor žije s matkou a s ďalšími súrodencami. Na tom by nebolo nič zvláštne , keby nežijú v mizerných podmienkach v malom domčeku a jej náhradný otec nie je alkoholik, nebije matku a nehuláka na každého. 
Na druhej strane má Park slušnú a zabezpečenú rodinu. Po matke však zdedil genetiku a tak je nižší, menej svalnatý a chýba mu sebavedomie. 

Ich vzťah je svojím spôsobom dosť zvláštny. Je plný tajomstiev a skrývačiek. Musia čeliť posmechu iných ľudí i šikane. No i napriek tomu chcú byť spolu. 

............................................................................................................................

Keď som sa začítala do tejto knihy, tak som mala na ňu dosť vysoké nároky. Obávala som sa, že kniha bude zameraná len na sladkú romantiku medzi Eleanor a Parkom. Autorka sa však so životami hlavných hrdinov pohrala, aj keď dosť veľká časť bola zameraná len na Eleanor. Ukázala zlú stránku života, keď dieťa žije s takým otcom, akého mala Eleanor a tiež to aký môže mať vplyv na dieťa, že jej skutočný otec si na ňu ani čas nevie nájsť. Na druhej strane, Parkov život zostal pomerne dosť zakrytý a tam som sa dozvedela len úplne základy o jeho rodine, nič navyše. 
Pre mňa bolo veľkým plusom, čítanie z pohľadu dvoch postáv. Ja mám taký štýl aj najradšej, keď vidím do hlavy oboch postáv, poprípade ešte viacerých. V tomto prípade som sa veľakrát čudovala nad chovaním hrdinov. Samotný koniec bol po logickej stránke zvláštny...Tým nechcem povedať, že sa mi nepáčil, lebo v podstate mi nijako nevadil, len som tam nepochopila správanie Eleanor a jej nechuť?tvrdohlavosť? na odpísanie listu. Túto časť som veľmi nepochopila, ale tým, že koniec je otvorenejší, tak si každý čitateľ môže spraviť svoj vlastný názor. 
Ďalším plusom bolo to, že kniha je písaná takým veľmi čitateľným spôsobom. Veľmi rýchlo sa číta a aj dobre. Ja som ju v jeden večer začala čítať a na ďalší deň bola dočítaná. Je trocha zatajená takým rúškom tajomstva, lebo nedá sa presne očakávať, že čo autorka vymyslí s postavami a samotným koncom. 
Samotný námet knihy je tiež fajn, nenachádzajú sa tu dokonalí hlavní hrdinovia a je tam poukázané aj na to, že aj s chybami sa dá ľúbiť. Plus je do toho daná aj problematika v rodine a to aký to má psychický dopad. 

Nebola by som to ja keby kniha pre mňa nemá i mínusy. 
Totižto, po prečítaní knihy som nepocítila žiadny wau efekt. Prišlo mi to v tomto také normálne, akoby sa úplne nenaplnili moje veľké očakávania. Príbeh fajn, koniec trochu nedotiahnutý, postavy v pohode, ale niečo tomu strašne chýbalo. Aspoň pre mňa. Občas som sa totižto aj pristihla, že sa snažím preskakovať slovíčka, lebo tam boli hluchšie miesta. A občas sa mi zdalo, že sa tam určité veci opakujú. Preto je moje hodnotenie nižšie, ale stále dobré. 
Určite knižku odporúčam niekomu, kto má chuť na takú oddychovku a niečo, čo sa rýchlo prečíta. Ja by som určite rada siahla aj po Fanúšičke. 

Celý večer ju držal za ruku, akoby bol jej frajer. Veď je tvoj frajer, ty trúba, opakovala si. Dievča v hudobninách sa tvárilo sklamane. V každom uchu malo osem dierok a očividne si myslelo, že Park je najúžasnejší chalan na svete. Na Eleanor sa dívala, akoby chcela povedať: To hádam nemyslíš vážne. Eleanor sa zatvárila, akoby jej chcela naznačiť: Sama tomu nemôžem uveriť. 
Poprechádzali sa po trhu a potom prešli cez cestu do parku. Eleanor ani netušila, že to všetko existuje. Nedošlo jej, že Omaha by mohla byť pekné miesto. (Ktovie prečo bola presvedčená, že to má na svedomí Park. S ním bol celý svet krajší.) 

zdroje obrázkov:

obr.1
obr.2

Komentáre

  1. Veľmi sa mi páči tvoj štýl písania :) A všeobecne aký máš postup ...

    www.aduliksun.blogspot.sk

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …