Preskočiť na hlavný obsah

Eleanor a Park

Názov: Eleanor a Park, Origin. názov: Eleanor and Park, Autor: Rainbow Rowellová, Preklad: Diana Ghaniová, Rok vydania: OR-2013/SR-2014, Počet strán: 335, Vydavateľstvo: Ikar/Yoli, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 4.16, Moje hodnotenie: 3


Obaja majú šestnásť, sú spolužiaci a sú úplne iní ako ostatní. 

Eleanor 
Červenovláska z chudobnej rodiny. V jednej izbe sa tlačí so štyrmi súrodencami. S nevlastným otcom sa neznáša pre jeho násilnícke sklony. V škole je nová a nepatrí k obľúbencom – nenosí značkové oblečenie, lebo jej rodičia na to nemajú, nie je štíhla ako spolužiačky a na jej vtipných hláškach sa nikto nesmeje. 

Park 
Jeho rodina netrpí núdzou, ale Park nemá rád sám seba. Chýbajú mu svaly bejzbalistu, výška basketbalistu a sebavedomie amerického tínedžera z nebraskej Omahy. Parkovu matku si totiž otec priviedol z Kórey a syn zdedil jej ázijské črty. A tak si najradšej číta komiksy, počúva obľúbenú hudbu a v školskom autobuse sedí sám. 
Až kým jedného dňa nenastúpi istá červenovláska a nikto – okrem neho – ju k sebe nepustí sadnúť. 
Eleanor a Park nie sú hlúpi a vedia, že prvá láska takmer nikdy nevydrží. Sú však aj dosť zúfalí a dosť odvážni, a tak to spolu skúsia... 

zdrojEleanor i Park sú napriek svojej nedokonalosti veľmi sympatické postavy. Ich prvotné stretnutie vôbec nenaznačuje, že by z nich niekedy mohli byť priatelia. Akoby niekto mohol niečo vidieť na červenovlasej, guľatej dievčine? Alebo na nižšom Aziatovi?
Nuž, nedokonalosť a protiklady si môžu byť bližšie ako sa na prvý pohľad zdá. Spojí ich jedna spoločná vášeň-komiksy. No i napriek veľkej láske si prechádzajú nepríjemnými vecami. 


Predstava sladkého románu je nepresná. Napriek láske, ktorá sa v knihe vyskytuje, majú postavy množstvo problémov aj vo svojom osobnom živote. 

Eleanor žije s matkou a s ďalšími súrodencami. Na tom by nebolo nič zvláštne , keby nežijú v mizerných podmienkach v malom domčeku a jej náhradný otec nie je alkoholik, nebije matku a nehuláka na každého. 
Na druhej strane má Park slušnú a zabezpečenú rodinu. Po matke však zdedil genetiku a tak je nižší, menej svalnatý a chýba mu sebavedomie. 

Ich vzťah je svojím spôsobom dosť zvláštny. Je plný tajomstiev a skrývačiek. Musia čeliť posmechu iných ľudí i šikane. No i napriek tomu chcú byť spolu. 

............................................................................................................................

Keď som sa začítala do tejto knihy, tak som mala na ňu dosť vysoké nároky. Obávala som sa, že kniha bude zameraná len na sladkú romantiku medzi Eleanor a Parkom. Autorka sa však so životami hlavných hrdinov pohrala, aj keď dosť veľká časť bola zameraná len na Eleanor. Ukázala zlú stránku života, keď dieťa žije s takým otcom, akého mala Eleanor a tiež to aký môže mať vplyv na dieťa, že jej skutočný otec si na ňu ani čas nevie nájsť. Na druhej strane, Parkov život zostal pomerne dosť zakrytý a tam som sa dozvedela len úplne základy o jeho rodine, nič navyše. 
Pre mňa bolo veľkým plusom, čítanie z pohľadu dvoch postáv. Ja mám taký štýl aj najradšej, keď vidím do hlavy oboch postáv, poprípade ešte viacerých. V tomto prípade som sa veľakrát čudovala nad chovaním hrdinov. Samotný koniec bol po logickej stránke zvláštny...Tým nechcem povedať, že sa mi nepáčil, lebo v podstate mi nijako nevadil, len som tam nepochopila správanie Eleanor a jej nechuť?tvrdohlavosť? na odpísanie listu. Túto časť som veľmi nepochopila, ale tým, že koniec je otvorenejší, tak si každý čitateľ môže spraviť svoj vlastný názor. 
Ďalším plusom bolo to, že kniha je písaná takým veľmi čitateľným spôsobom. Veľmi rýchlo sa číta a aj dobre. Ja som ju v jeden večer začala čítať a na ďalší deň bola dočítaná. Je trocha zatajená takým rúškom tajomstva, lebo nedá sa presne očakávať, že čo autorka vymyslí s postavami a samotným koncom. 
Samotný námet knihy je tiež fajn, nenachádzajú sa tu dokonalí hlavní hrdinovia a je tam poukázané aj na to, že aj s chybami sa dá ľúbiť. Plus je do toho daná aj problematika v rodine a to aký to má psychický dopad. 

Nebola by som to ja keby kniha pre mňa nemá i mínusy. 
Totižto, po prečítaní knihy som nepocítila žiadny wau efekt. Prišlo mi to v tomto také normálne, akoby sa úplne nenaplnili moje veľké očakávania. Príbeh fajn, koniec trochu nedotiahnutý, postavy v pohode, ale niečo tomu strašne chýbalo. Aspoň pre mňa. Občas som sa totižto aj pristihla, že sa snažím preskakovať slovíčka, lebo tam boli hluchšie miesta. A občas sa mi zdalo, že sa tam určité veci opakujú. Preto je moje hodnotenie nižšie, ale stále dobré. 
Určite knižku odporúčam niekomu, kto má chuť na takú oddychovku a niečo, čo sa rýchlo prečíta. Ja by som určite rada siahla aj po Fanúšičke. 

Celý večer ju držal za ruku, akoby bol jej frajer. Veď je tvoj frajer, ty trúba, opakovala si. Dievča v hudobninách sa tvárilo sklamane. V každom uchu malo osem dierok a očividne si myslelo, že Park je najúžasnejší chalan na svete. Na Eleanor sa dívala, akoby chcela povedať: To hádam nemyslíš vážne. Eleanor sa zatvárila, akoby jej chcela naznačiť: Sama tomu nemôžem uveriť. 
Poprechádzali sa po trhu a potom prešli cez cestu do parku. Eleanor ani netušila, že to všetko existuje. Nedošlo jej, že Omaha by mohla byť pekné miesto. (Ktovie prečo bola presvedčená, že to má na svedomí Park. S ním bol celý svet krajší.) 

zdroje obrázkov:

obr.1
obr.2

Komentáre

  1. Veľmi sa mi páči tvoj štýl písania :) A všeobecne aký máš postup ...

    www.aduliksun.blogspot.sk

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ