Preskočiť na hlavný obsah

Rauš

Názov: Rauš, Autor: Egor Indiani, Rok vydania: SR-2014, Počet strán: 223, Vydavateľstvo: MarenčinPT, Žáner: romány, Hodnotenie, Goodreads:3,33, Moje hodnotenie:3 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu MarenčinPT. V malomeste plynie život podľa svojich vlastnych pravidiel - čo sa však stane, keď naložíš tomu nesprávnemu náckovi? Vlado Valas, mladý skrachovaný filozof, uteká zo svojho rodného mesta a vydáva sa na podivuhodnú cestu do Bratislavy, plnú pochybných existencií a stroskotancov, kráčajúc po stopách svojej spackanej mladosti, aby zistil, že každé dno sa dá nakoniec preraziť. Rauš je temná paródia na motivačné romány o pozitívnom myslení, a zároveň psychedelický vý-let do slovenského podzemia, kde aj náckovia môžu byť obete a pankáči pekní hajzli... 

*********úryvok na zadnu stranu******** „Rauš je krátky a presný ako úder sekerou. V jednom rýchlom švihu sa preženiete na horskej dráhe cez marazmus dnešnej reality Slovenska. Na pestrej palete pochybných existencií sa pritom nerieši iba sex, drogy a rock´n´roll, ale aj kruté skutočnosti pod povrchom, ktoré vyrážajú na svetlo sveta v tom najnepríjemnejšom koktejli. Je to novela o tom, o čom sa v „slušnej“ spoločnosti nechcú baviť, ale aj o hľadaní pokoja v duši. Je to čítanie zábavné a ostré. Spolu s načasovaním vydania do dnešnej nepokojnej doby je to perfektné zrkadlo.“ Dáša Fon Fľaša
zdroj

Púšťať sa do tejto knihy bolo celkom zaujímavé. Určite som nečakala nič romantické alebo zábavné. No ale i tak som nemala veľmi predstavu, do čoho vôbec idem...
Dej sa rozbiehal celkom sľubne i keď som na takéto niečo nebola nijako pripravená, keďže to nie je zrovna žáner v ktorom by som sa našla. Avšak tým, že je to malá a útla knižka, plus ešte má aj väčšie písmo, to čítanie išlo naozaj rýchlo. 

Dej sa odohráva v krčmách, poprípade rôznych nočných podnikoch, kde hlavný hrdina často zavíta. Po jednom incidente odchádza naspäť do Bratislavy, aby ho nikto nepodozrieval za ublíženie na zdraví, za čo je zodpovedný. Tam sa opäť stretáva so starými priateľmi a všíma si rozdielnosti, čo sa týkajú mesta i ľudí. 

Myslím si, že autor touto knihou povedal, čo chcel. Pre mňa to bola taká jeho osobná kniha, kde sa rozpísal o všetkom, čo si myslel. Je to síce hrubšie a niekedy šialené, ale to zrejme bolo aj zámerom. Pre niekoho to môže byť úžasná kniha a pre niekoho to môže byť krok vedľa. 
Pre mňa to bol taký priemer, keďže som celý čas čakala na to, čo sa vôbec stane. Koniec bol vlastne taký nijaký, len ďalšie utekanie. Niekto to mohol brať ako otvorený koniec, no neviem...ja som z toho mala taký zvláštny pocit. 
Na jednej strane to bolo celkom zaujímavé čítanie, no nič mi nedalo. Nemala som pocit, že to vôbec niečo vo mne vyvolalo a že by som mala ešte niekedy potrebu si prečítať túto knihu. Takže taký priemer. 

Myslíš opitých puberťákov, čo sa nevedia vmestiť do kože, alebo mladých ašpirujúcich alkoholikov, čo na koncertoch robia najv§čší bordel a každý pondelok znova napochodujú do práce? pokračoval týpek vedľa mňa. Takých mám najradšej, čo trieskajú v krčme do stola, vedú nekonečné dišputy o tom, kto je a kto nie je správny a pravý pankáč a od pondelka do piatku držia hubu a krok s tými, čo im dávajú almužnu. Nie sú všetci takí istí a na jedno kopyto..Je tu aj pár ľudí, ktorí robia dobrú muziku a o tom to všetko je, nie? Nemôžeš predsa všetkých hádzať do jedného vreca, pokračoval týpek odnaproti. (str.118,119)

zdroje obrázkov 
obr.1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ