Preskočiť na hlavný obsah

Rozhovor s mladou a šikovnou spisovateľkou - Jana Šulková

Jana Šulková je mladá slovenská spisovateľka, ktorá na knižný trh vtrhla s knihou Dievča s maskou, ktorú si obľúbilo množstvo dievčat. Pred mesiacom jej vyšla druhá kniha Silnejšia ako osud a určite s písaním nekončí. Píše už totižto svoj tretí román a ako vraví bude iný než predošlé dva. 
Ak ste zvedaví na túto autorku určite pokračujte v čítaní, pretože v rozhovore s ňou sa dozviete viac. 

Pomerne v krátkom časovom úseku Vám vyšli dve knihy. Čo Vás inšpirovalo k ich napísaniu?
Nebolo to tak, že by som snívala o povolaní spisovateľky. K písaniu som mala vždy veľmi blízko, no mala som aj mnoho iných aktivít, ktorým som sa venovala. Potom však prišiel čas, kedy som sa potrebovala niekde realizovať, pretože som mala v hlavne mnoho nápadov, a tak som si povedala, že to skúsim. V živote sa riadim mottom: Za skúšku nič nedáš a Risk je zisk.

Potrebovali ste k písaniu "nakopnúť" alebo to šlo tak samo?
Vyslovene nakopnúť som nepotrebovala, avšak každá podpora od mojich blízkych ma hnala ďalej. Začala som písať sama od seba, pretože som sa potrebovala realizovať. Skúsila som to viac-menej pre odreagovanie, no keď som si uvedomila, že ma to nesmierne napĺňa a okolie ma v tom podporuje, vložila som do toho všetko.

Nemali ste strach, ako prijmú čitatelia Vašu prvú knihu Dievča s maskou?
Samozrejme, isté obavy tam boli, no vyslovene strach nie. Autor musí rátať s každým ohlasom, či už bude pozitívny alebo negatívny. Ak má z toho niekto strach, nemôže ísť s kožou na trh. Bolo by to psychicky veľmi náročné, podľa môjho názoru.

Čítali ste na knihu aj recenzie?
Samozrejme, rada si prečítam každú recenziu, nielen na moje knihy, ale aj na všetky ostatné.

Aké to bolo čítať recenziu na vlastnú knihu z pohľadu recenzentky?
Úplne normálne. Na recenzie som zvyknutá, viem, ako to na Slovensku chodí, a teda ma už nič neprekvapí. Samozrejme, čítať recenziu na svoju knihu je oveľa osobnejšie. Viac sa vtedy zamyslím nad slovami recenzenta. Nikomu neupieram možnosť vyjadriť svoj názor, avšak stretla som sa s recenziami, nielen na moje knihy, ktoré boli napísané výsmešne a dehonestujúco. To ma dosť sklamalo, pretože aj kritika, nech je akákoľvek veľká, sa dá napísať slušne a autor ju potom rád prijme.


Boli pre Vás odozvy v niečom prospešné pri písaní Silnejšej ako osud?
Knihu Silnejšia ako osud som písala ešte v čase, kedy sa Dievča s maskou pripravovala vo vydavateľstve na vydanie. Keďže v čase vydania knihy Dievča s maskou bola Silnejšia ako osud dopísaná, nemali ohlasy žiaden vplyv na písanie, pretože v tom čase ešte neexistovali.


Viac si v knihách vytvárate vlastný svet alebo čerpáte inšpiráciu zo svojho okolia?
Inšpiruje ma najmä život a ľudia. Všetko, čo sa deje okolo mňa intenzívne vnímam a mnohé z toho prenášam aj do svojich kníh. Inšpiruje ma aj hudba, ktorá mi veľmi pomáha. Vo veľkom tiež zapájam aj svoju fantáziu, ktorá chrlí neustále nápad za nápadom. Takže je to tak päťdesiat na päťdesiat.

Niekde som čítala, že rada čítate knihy aj so smutným koncom. Čo sa Vám na nich tak páči? Prečo si radšej neprečítate niečo zábavné?
Je pravda, že mám rada smutné konce, no že by som ich vyslovene vyhľadávala, to iste nie. Čítam všeličo, aj zábavné knihy, aj romantické, aj smutnejšie. Ideálne je, keď je to všetko obsiahnuté v jednej knihe. Smutné konce sa mi páčia preto, že vo mne zanechajú taký zvláštny dojem, ktorý vo mne pretrvá ešte dlho po prečítaní. No stalo sa mi, že som mala voči smutnému koncu aj výhradu. Takže zaškatuľkovať ma ako čitateľku smutných príbehov sa ku mne iste nehodí.

Aj Dievča s maskou končí pomerne smutno, čo mne úprimne ani neprekážalo, lebo to bolo iné. Dá sa to očakávať aj v ďalšej knihe, alebo ste práveže chceli čitateľa ohúriť niečím iným?
Neviem, či vyzrádzať koniec ďalšej knihy už teraz, keď len nedávno vyšla. Silnejšia ako osud je iná ako Dievča s maskou, a aj jej koniec, napriek tomu, aký je, je iný. To, dúfam, pochopí každý čitateľ po jej prečítaní.

17.06. budete krstiť knižku v Nitre. Prezradíte čím ju pokrstíte a kto bude krstným rodičom?
Na túto otázku zatiaľ neodpoviem, pretože to bude prekvapenie, ako pre čitateľov, tak aj pre krstného rodiča, ktorý ešte nevie, že sa tejto úlohy zhostí. Po krste Vám rada poviem, prečo som sa rozhodla krstiť tým, čím sa bude krstiť a čo ma viedlo k výberu krstného rodiča. :)

Čo by ste odporúčali mladým nádejným spisovateľom , ktorý sa boja ukázať svoju tvorbu?
Ak sa boja ukázať svoju tvorbu vydavateľovi či editorovi a diskutovať o nej, nech veľa píšu, až pokiaľ si nebudú istí tým, že do tohto sveta chcú vhupnúť a byť v ňom aj napriek tomu, že to nebude jednoduché.

Aké knihy si rada číta Jana Šulková a čo by odporúčala prečítať "závislákom" na knihách?
Ja si prečítam čokoľvek. Povedzme to tak, že nediskriminujem. :) Samozrejme, mám obľúbené žánre
i autorov, ktorým som verná. No dávam šancu aj novým a nepoznaným autorom, pretože ma dokážu prekvapiť a ja si následne obľúbim niekoho ďalšieho. Konkrétne odporúčanie nemám, čo sa titulov či autorov týka. Závislákom môžem odporučiť len to, aby sa nestránili žiadnych autorov a dali šancu každej knihe, ktorá sa im dostane do rúk.

Viem ako funguje spolupráca recenzenta s vydavateľstvom Motýľ, ale aká je spolupráca autorky  a vydavateľstva?
Príjemná, dobrá a podnetná. Zašlem vydavateľovi rukopis, dostanem spätnú väzbu s nejakými pripomienkami či návrhmi na zmeny. Po vzájomnej dohode na konečnej verzii rukopisu ide text korektorke, potom grafičke a následne do tlače. Medzi tým riešime obálku, anotáciu... 

Akú ďalšiu tvorbu chystáte? Máte niečo rozpísané?
Mám rozpísanú novú knihu, ktorej sa momentálne naplno venujem. Bude to opäť tínedžerský román, avšak píšem ho trochu inak, ako prvé dve knihy, a teda je to pre mňa trochu výzva.

Budete pokračovať v žánri, s ktorým máte teraz už skúsenosť, alebo skúsite niečo nové, napríklad fantasy?
V tomto žánri sa cítim najlepšie. Dlhšie som sa hľadala a v YOUNG ADULT som sa našla. Chcem písať pre mladých, a teda sa na zmenu nechystám. Či to už bude príbeh z reality alebo nie. O fantasy uvažujem neustále, avšak s jeho vydaním je to na Slovensku pomerne ťažké. Uvidím, možno raz. :)

Za rozhovor ďakujem spisovateľke Jane Šulkovej. :) 

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …