Preskočiť na hlavný obsah

Tajomstvo bábik

Názov: Tajomstvo bábik, Autor: Denisa Martincová, Rok vydania: OR/SR-2015, Počet strán: 203, Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: skutočné príbehy, Hodnotenie-Goodreads: X, Moje hodnotenie:4.5/5

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ!!

Sú ľudia, ktorí všetko okolo seba menia na popol. Tento príbeh je o rodine, v ktorej takýto človek šikanoval každého jej člena. 

Študentka medicíny Barbora sa rozhodla, že už nebude mlčať a odhalí desivé tajomstvo ich rodiny. Prelomiť hradby mlčania jej má pomôcť denník, ktorý si založila ako dieťa, keď sa nemohla nikomu zdôveriť. K denníku priloží list pre matku na vysvetlenie, prečo tak dlho mlčala. Denník zabalí a zanesie ho k susedovi, ktorému ako jedinému dôveruje. Ani jeden z nich však netuší, že ich cesty sa v tú noc navždy rozídu. 

O tomto príbehu nikto nepočul. Nehovorilo sa o ňom, zostal pochovaný na dlhé roky. 

Postavila sa pred zrkadlo a pozerala sa do prázdnych očí. Svojich očí. Oči aj srdcia zneužitých detí zostávajú navždy prázdne.


zdroj
Tajomstvo bábik je kniha podľa skutočných udalostí, ktorá zobrazuje životy viacerých ľudí. Jej hlavou témou je poukázať na to, že koľké životy môže zničiť jeden pedofil a aké to má i iné následky. Z jednou hrdiniek je Tereza, ktorá žije so svojou mamou a starými rodičmi. K piatim rokom dostáva od svojho starého otca šatečky a tým začína jej utrpenie. Po mnohých rokoch, keď je jej matka mŕtva, takisto i starý otec a stará matka je vážne chorá, sa k nej dostane osobný denník jej tety. Myslím, že je dosť jasné, čo všetko sa z neho Tereza dozvedá. Jej starý otec bol pedofil a Terezka nebola jeho jedinou obeťou.

Táto kniha je (aspoň pre mňa) veľmi psychicky náročná, pretože to nie je len knižka, ktorú za pár hodiniek zhltnete. Všetko, čo si v nej prečítate vás nejakým spôsobom poznačí. Na jednej strane som s ňou mala strašné problémy, pretože ja som ju čítala vyše mesiaca a nevedela som sa prekusať cez nechutné scénky, na ktorých si dala autorka dosť záležať. Ja som prečítala jednu kapitolu a hneď som musela knihu odložiť. Ale zas na druhej strane je to kniha, ktorú len tak ľahko nenájdete. Pre mňa to bola prvá kniha, ktorá sa zaoberala takouto problematikou. A úprimne už len čítať o tom dá človeku strašne zabrať, nechcem si ani len predstaviť, čo to môže znamenať pre tie osoby, na ktorých je to páchané. 

Pri Tajomstve bábik budete cítiť hnev, znechutenie, smútok a pri konci aspoň takú-akú úľavu. 
Pri mnohých ľudských katastrofách sa človek pýta: PREČO? To bude veľakrát aj v tejto knihe..prečo si to nik nevšimol, prečo sa báli niečo povedať, prečo nehľadali pomoc? Na to sa žiaľ už nedá odpovedať, ale ja verím tomu, že keď sa o tom bude viac vravieť, viac písať, tak sa aj teraz ak sú tak týrané osoby ozvú. 

Nie je to ľahká téma na písanie, ani na čítanie. Keby mám na výber a znova by som sa rozhodovala, či si chcem prečítať takúto knihu, tak by som nad tým musela dlhšie uvažovať. Musím však pochváliť autorku, pretože vedela zaujať čitateľa a nevyskytovali sa tam zbytočné opisy a naťahovačky. Keď už boli opisy, tak boli napísané perfektne! Taktiež aj obálka je nádherná a veľmi dobre zobrazuje náladu knižky. Čo mne osobne nesadlo na knihe, bolo prehadzovanie postáv a veľakrát som nevedela, že kto je kto. Lebo chvíľu bola minulosť, potom súčasnosť, potom zas taká postava, že som aj zabudla, že bola na začiatku...v tomto som mala taký zmätok. 

Knižku odporúčam hlavne pre tú novú tému a poukázanie na problémy, ktoré často zostávajú hlboko skryté. Smutný ale krásne napísaný príbeh.
:( 

,,Čo to je, starký?" opýtala sa Terezka. Chcela si ruku vytiahnuť, ale Jozef ju silno držal. 
,,To je taký malý vtáčik. Vieš, keď ho nikto neľúbi, zomiera. Ale keď ho niekto hladká, bozkáva, tak rastie a je šťastný."
Naozaj, starý otec?"
Jozef už len prikývol a silnejšie zavzdychal. 
Terezka prekvapene povedala: ,,Naozaj rastie. Asi je šťastný, však? A čo papá taký vtáčik?" od prekvapenia zabudla, že je zima. Jozef jej zdvihol šaty a rukou jej siahol medzi nohy. 
,,No vieš, to je taký vzácny vtáčik. A on papá hlavne to, čo máš ukryté tu," priložil jej hrubé prsty medzi nohy a pošúchal jej to miesto. 


zdroj obrázka

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …