Preskočiť na hlavný obsah

Urobila by som to zas

Názov: Urobila by som to zas, Autor: MK Chloe, Rok vydania: OR/SR-2011, Počet strán: 319, Vydavateľstvo: MarenčinPT, Žáner: román zo súčasnosti, Hodnotenie-Goodreads: 3, Moje hodnotenie: 4

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu MarenčinPT.


Čo sa skrýva za úsmevom krásnych dievčat v uniforme letušky, vôňa exotických korení, prach ďalekých ciest a tvrdá realita života v krajine, kde je veľa zlata – ale aj biedy a smútku ukrytých pod pozlátkou luxusu. Toto a aj pár iných zaujímavostí sa dozviete od autorky, ktorá sa prapodivnou náhodou ocitla na Blízkom východe a začala lietať pre prestížne arabské aerolínie. Príbehy, ktoré zažíva na palube lietadla, strieda s vlastnými, občas až príliš intímnymi spomienkami. 

Slovenka, ktorá žije a pracuje ako letuška v Spojených arabských emirátoch. Je mladá, slobodná a hľadá lásku.


zdrojPred tým ako som išla čítať knihu, tak som si samozrejme prešla aj pár názorov na internete. Väčšinou boli také priemerné a o to väčšie prekvapenie ma však čakalo, keď som knihu dočítala. 

Rozprávačom deja je mladá Slovenka, ktorá pracuje ako letuška v Spojených arabských emirátoch. Už len táto vec je na knihe podľa mňa veľmi zaujímavá. Okrem toho, že sa ako čitateľ dozviete o množstve vecí z iných kultúr, o práci letušky či spolužití s inými národnosťami, príbeh zachytáva aj osobné problémy a bôly. 

Dej sa prelína a to počas pobytu na Slovensku a v práci. Do tej práce sa zahŕňa nielen prechodný (domov) ale aj lietanie po celom svete a pobyty v rôznym metropolách. Najväčšie ťažkosti prežíva hrdinka v láske, v ktorej jej stroskotáva dlhoročný vzťah. Napriek tomu sa snaží byť silná a nepoddať sa smútku a bolesti. No i tak pociťuje úzkosť. Nie je to však jej jediné sklamanie. Množstvo ľudí do života človeka príde, no máloktoré priateľstvá aj vydržia. Aj ten najlepší priateľ môže sklamať...
V knihe uvidíte množstvo vzťahov, ktoré prežila hrdinka a netýkajú sa samozrejme len lásky. Na jednej strane autorka rozpráva skoro celú knihu na túto tému, no skrýva ju do jednoduchých príbehov bežného človeka. Preto som ani nemala pocit, že sa to točí stále o tom istom. Spôsob akým to je napísané, ma veľakrát ťahal späť ku knihe. 

Jedným z takých "ťahačov" boli aj opisy pre mňa úplne neznámej krajiny a kultúry. Z tejto knihy som si odniesla aj aké-také predstavy o ľuďoch, čo tam žijú, čo nosia, ako trávia svoj voľný čas. Čo mi trošku chýbalo bolo viac opisov miest, kam chodila na pracovné cesty. No ale veď môže jej vyjsť aj ďalšia kniha o tom. :) 

Ako najväčší plus by som zvolila jednoduchosť a úprimnosť, ktorú autorka zvolila. Keď som čítala, tak som mala pocit, že hlavná hrdinka sedí oproti mne a všetko mi rozpráva sama. Mala som z toho taký dobrý pocit, lebo to bolo osobnejšie. 
Ak máte radi ženské romány, ktoré sú aj trošku inakšie a zachytávajú kultúru iných národov - určite je to knižka aj pre vás. 
-Vďakabohu, že si tu,-zasmiala som sa kŕčovito.
Ale aj tak, aj napriek tomu, že som nebola sama, má príchod do bytu zarazil...Moja sestra skutočne nič nevynechala - čo bolo v rozpore s jej povahou. Poctivo zbalila všetko, o čom si myslela, že je moje. Môj domov, moje sny...
Mala som pocit, že mi pukne srdce. Sadla som si na terasu a zapálila si cigaretu, na očiach slnečné okuliare. Akoby mohli zakryť tú bolesť, čo bola vnútri. Akoby mohli...panebože, moje srdce...tá bolesť, tá bolesť...
Dodnes ju cítim, keď si na to spomeniem. 
.............................................................
-Kto má krásu v srdci, vidí krásu všade, -povedal mi nedávno- lebo krása je všade. Ak si smutný, vidí sa ti smutný celý svet. Môžeš byť v dave miliónov ľudí a si sám. Ale ak ťa niečo napĺňa, môžeš byť v prázdnej izbe, a predsa sám nie si. 

zdroj obrázku

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ