Preskočiť na hlavný obsah

Urobila by som to zas

Názov: Urobila by som to zas, Autor: MK Chloe, Rok vydania: OR/SR-2011, Počet strán: 319, Vydavateľstvo: MarenčinPT, Žáner: román zo súčasnosti, Hodnotenie-Goodreads: 3, Moje hodnotenie: 4

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu MarenčinPT.


Čo sa skrýva za úsmevom krásnych dievčat v uniforme letušky, vôňa exotických korení, prach ďalekých ciest a tvrdá realita života v krajine, kde je veľa zlata – ale aj biedy a smútku ukrytých pod pozlátkou luxusu. Toto a aj pár iných zaujímavostí sa dozviete od autorky, ktorá sa prapodivnou náhodou ocitla na Blízkom východe a začala lietať pre prestížne arabské aerolínie. Príbehy, ktoré zažíva na palube lietadla, strieda s vlastnými, občas až príliš intímnymi spomienkami. 

Slovenka, ktorá žije a pracuje ako letuška v Spojených arabských emirátoch. Je mladá, slobodná a hľadá lásku.


zdrojPred tým ako som išla čítať knihu, tak som si samozrejme prešla aj pár názorov na internete. Väčšinou boli také priemerné a o to väčšie prekvapenie ma však čakalo, keď som knihu dočítala. 

Rozprávačom deja je mladá Slovenka, ktorá pracuje ako letuška v Spojených arabských emirátoch. Už len táto vec je na knihe podľa mňa veľmi zaujímavá. Okrem toho, že sa ako čitateľ dozviete o množstve vecí z iných kultúr, o práci letušky či spolužití s inými národnosťami, príbeh zachytáva aj osobné problémy a bôly. 

Dej sa prelína a to počas pobytu na Slovensku a v práci. Do tej práce sa zahŕňa nielen prechodný (domov) ale aj lietanie po celom svete a pobyty v rôznym metropolách. Najväčšie ťažkosti prežíva hrdinka v láske, v ktorej jej stroskotáva dlhoročný vzťah. Napriek tomu sa snaží byť silná a nepoddať sa smútku a bolesti. No i tak pociťuje úzkosť. Nie je to však jej jediné sklamanie. Množstvo ľudí do života človeka príde, no máloktoré priateľstvá aj vydržia. Aj ten najlepší priateľ môže sklamať...
V knihe uvidíte množstvo vzťahov, ktoré prežila hrdinka a netýkajú sa samozrejme len lásky. Na jednej strane autorka rozpráva skoro celú knihu na túto tému, no skrýva ju do jednoduchých príbehov bežného človeka. Preto som ani nemala pocit, že sa to točí stále o tom istom. Spôsob akým to je napísané, ma veľakrát ťahal späť ku knihe. 

Jedným z takých "ťahačov" boli aj opisy pre mňa úplne neznámej krajiny a kultúry. Z tejto knihy som si odniesla aj aké-také predstavy o ľuďoch, čo tam žijú, čo nosia, ako trávia svoj voľný čas. Čo mi trošku chýbalo bolo viac opisov miest, kam chodila na pracovné cesty. No ale veď môže jej vyjsť aj ďalšia kniha o tom. :) 

Ako najväčší plus by som zvolila jednoduchosť a úprimnosť, ktorú autorka zvolila. Keď som čítala, tak som mala pocit, že hlavná hrdinka sedí oproti mne a všetko mi rozpráva sama. Mala som z toho taký dobrý pocit, lebo to bolo osobnejšie. 
Ak máte radi ženské romány, ktoré sú aj trošku inakšie a zachytávajú kultúru iných národov - určite je to knižka aj pre vás. 
-Vďakabohu, že si tu,-zasmiala som sa kŕčovito.
Ale aj tak, aj napriek tomu, že som nebola sama, má príchod do bytu zarazil...Moja sestra skutočne nič nevynechala - čo bolo v rozpore s jej povahou. Poctivo zbalila všetko, o čom si myslela, že je moje. Môj domov, moje sny...
Mala som pocit, že mi pukne srdce. Sadla som si na terasu a zapálila si cigaretu, na očiach slnečné okuliare. Akoby mohli zakryť tú bolesť, čo bola vnútri. Akoby mohli...panebože, moje srdce...tá bolesť, tá bolesť...
Dodnes ju cítim, keď si na to spomeniem. 
.............................................................
-Kto má krásu v srdci, vidí krásu všade, -povedal mi nedávno- lebo krása je všade. Ak si smutný, vidí sa ti smutný celý svet. Môžeš byť v dave miliónov ľudí a si sám. Ale ak ťa niečo napĺňa, môžeš byť v prázdnej izbe, a predsa sám nie si. 

zdroj obrázku

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …