Preskočiť na hlavný obsah

Zostaň so mnou - Ak zostanem

Názov: Zostaň somnou, Ak zostanem, Origin. názov: If I stay, Autor: Gayle Formanová, Preklad: Miriam Ghaniová, Rok vydania: OR-2009/SR-2010,2014, Počet strán: 174, Vydavateľstvo: Ikar/Yoli, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 3.96, Moje hodnotenie: 2.5

Talentovaná violončelistka Mia má sedemnásť rokov a vlastne všetko, po čom jej srdce piští – trochu otravnú, ale milujúcu rodinu, priateľa rockera Adama, bezstarostný život. Keď ju prijmú na prestížnu umeleckú školu na opačnom konci krajiny, čaká ju prvé vážne rozhodnutie – láska a rodina, alebo vytúžené štúdium hudby? 
V jedno februárové ráno je odrazu všetko inak. Na rodinnom výlete s rodičmi a bratom na okamih spokojná zavrie oči, a keď ich otvorí, ocitne sa v priekope pri ceste. Na jej okraji vidí havarované auto a mŕtvych rodičov, počuje Beethovenovu sonátu. Krátko nato zbadá ďalšie telo. S úžasom zistí, že hľadí sama na seba, a nevyhnutne si musí položiť otázku: Som mŕtva? 
Ešte včera mala veľa možností, ako sa jej život mohol uberať ďalej. Nič z toho už neplatí a Mia stojí pred novou, oveľa osudovejšou otázkou: Zostanem? 
Sú tu členovia rodiny, oddaný Adam, super kamoška Kim, hudba. Ale aj jej dochrámané telo a duša s oveľa početnejšími ranami. 
V tomto divadle je režisérkou len ona. 

zdrojMia je mladé dievča, ktoré sa od zvyšku rodiny líši tým, že dáva prednosť klasike pred rockom. Hrá na violončelo už odmalička a neviem si predstaviť život bez hudby. Má najlepšiu priateľku Kim, niekedy šialených rodičov a mladšieho bračeka. Do jej života však príde Adam, úžasný spevák a model pre množstvo žien. No on chce len Miu. 
Krásne dni sa končia, keď má Mia s rodinou autonehodu. Mia sa ocitá mimo svojho tela. Je zmätená, vystrašená, unavená...Rozpomína si na všetky zážitky, ktoré prežila so svojimi blízkymi, na všetky veselé i smutné príhody, na škriepenie s  Adamom i veľkú lásku, na nenávisť voči Kim i konečné  spriatelenie. Je na nej ako sa rozhodne..odíde alebo zostane? 
Ak zostanem je knižka, alebo možno aj brožúrka, ktorá je veľmi tenká a napísaná jednoduchým štýlom. Veľakrát som mala pocit, že čítam niečo také, čo zvyknú dávať k časopisom ako darček...
A to dosť zamiešalo pocity pri konečnom hodnotení. 

Ja som pri čítaní mala pocit, že vlastne vôbec nič neviem o postavách. Áno boli tam zážitky, občas sa vyskytli aj opisy, ale mne tie postavy pripadali byť vzdialené aj niekoľko kilometrov. Nevedela som sa nijako vcítiť do knihy. Samozrejme, že bola smutná, keďže sa stala autonehoda a Mia bojovala o život, no ja som pri tom nič necítila. A nie som bezcitná!! Tá kniha vo mne nedokázala zanechať žiadny pocit a aj teraz keď sa na ňu pozriem, nič necítim...Je to možno spôsobené aj tým, že autorka nedala veľký priestor postavám. Nastrkala ich do krátkych príbehov a to bolo všetko. 

Jediné postavy, o ktorých môžem povedať, že niečo viem, bola Mia a Adam. Kto by si nevšimol veľkú lásku úžasného hudobníka, ktorý má koncertné šnúry a priehľadnej utiahnutej violončelistky.? Asi nikto. Autorka poukázala aj na to, že vo vzťahu môžu vznikať problémy a hádky. Nie každý vzťah, čo sa zdá byť dokonalý, taký aj je a keď sa niečo vážne stane, vtedy sa ukáže pravá láska. 
Tiež pri týchto dvoch postavách poukázala na lásku k hudbu, ktorú obaja nosia vo svojich srdciach a nedokázali by sa jej len tak vzdať. 

No záver knihy bol celý čas veľmi predvídateľný. Čakala som niečo oveľa lepšie, keď každý túto knihu ospevuje a je taká populárna. Na jednej strane sú v nej pekné veci. Láska medzi mladými, láska k svojmu hobby, no aj veľa nudy a nudy a nudy...Nebola to moja šálka kávy. 

Utekám preč. Nechávam Adama, Kim a Willow v hale a bezhlavo sa potulujem po nemocnici. Neuvedomím si, že kráčam na pediatriu, až kým sa tam neocitnem. Prejdem chodbou popri izbách štvorročných detí, ktoré nepokojne spia pred zajtrajším vyberaním mandlí, popri novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti, kde ležia detičky nie väčšie ako päsť a telo majú omotané väčším počtom hadičiek ako ja. Prechádzam popri detskej onkológii, kde spia malí pacienti pod maľbami veselých farebných dúh a balónov. Hľadám ho, hoci viem, že ho tu nenájdem. Nemôžem však prestať hľadať. (str. 118)

odkaz obrázku

Komentáre

 1. Na túto knižku sa chystám, keď dočítam aktuálnu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Film je moje láska..ke knizie jsem se zatím ještě nedostala...škoda

  knihomolky4ever.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Väčšina chváli túto knižku do nebies, ale vo mne tiež nič veľké nezanechala. Povedala by som, že ide o priemer. Pekný príbeh, ale nie až taký, že by som z neho spadla na zadok. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Knihu som čítala a páčila sa mi, ale myslím si, že film sa v tomto prípade podaril o trošku viac. :)
  A mám na teba otázočku, Slávka. :) Rada čítaš aj kresťanskú literatúru, že? Potrebovala by som totiž poradiť nejakú knihu pre katechétku ako poďakovanie za prípravu na birmovku. Ktorá kniha v tebe najviac niečo zanechala? Vopred ďakujem za odpoveď. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Lenka, na tú otázku ti odpoviem na facebooku :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …