Preskočiť na hlavný obsah

Zostaň so mnou - Ak zostanem

Názov: Zostaň somnou, Ak zostanem, Origin. názov: If I stay, Autor: Gayle Formanová, Preklad: Miriam Ghaniová, Rok vydania: OR-2009/SR-2010,2014, Počet strán: 174, Vydavateľstvo: Ikar/Yoli, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 3.96, Moje hodnotenie: 2.5

Talentovaná violončelistka Mia má sedemnásť rokov a vlastne všetko, po čom jej srdce piští – trochu otravnú, ale milujúcu rodinu, priateľa rockera Adama, bezstarostný život. Keď ju prijmú na prestížnu umeleckú školu na opačnom konci krajiny, čaká ju prvé vážne rozhodnutie – láska a rodina, alebo vytúžené štúdium hudby? 
V jedno februárové ráno je odrazu všetko inak. Na rodinnom výlete s rodičmi a bratom na okamih spokojná zavrie oči, a keď ich otvorí, ocitne sa v priekope pri ceste. Na jej okraji vidí havarované auto a mŕtvych rodičov, počuje Beethovenovu sonátu. Krátko nato zbadá ďalšie telo. S úžasom zistí, že hľadí sama na seba, a nevyhnutne si musí položiť otázku: Som mŕtva? 
Ešte včera mala veľa možností, ako sa jej život mohol uberať ďalej. Nič z toho už neplatí a Mia stojí pred novou, oveľa osudovejšou otázkou: Zostanem? 
Sú tu členovia rodiny, oddaný Adam, super kamoška Kim, hudba. Ale aj jej dochrámané telo a duša s oveľa početnejšími ranami. 
V tomto divadle je režisérkou len ona. 

zdrojMia je mladé dievča, ktoré sa od zvyšku rodiny líši tým, že dáva prednosť klasike pred rockom. Hrá na violončelo už odmalička a neviem si predstaviť život bez hudby. Má najlepšiu priateľku Kim, niekedy šialených rodičov a mladšieho bračeka. Do jej života však príde Adam, úžasný spevák a model pre množstvo žien. No on chce len Miu. 
Krásne dni sa končia, keď má Mia s rodinou autonehodu. Mia sa ocitá mimo svojho tela. Je zmätená, vystrašená, unavená...Rozpomína si na všetky zážitky, ktoré prežila so svojimi blízkymi, na všetky veselé i smutné príhody, na škriepenie s  Adamom i veľkú lásku, na nenávisť voči Kim i konečné  spriatelenie. Je na nej ako sa rozhodne..odíde alebo zostane? 
Ak zostanem je knižka, alebo možno aj brožúrka, ktorá je veľmi tenká a napísaná jednoduchým štýlom. Veľakrát som mala pocit, že čítam niečo také, čo zvyknú dávať k časopisom ako darček...
A to dosť zamiešalo pocity pri konečnom hodnotení. 

Ja som pri čítaní mala pocit, že vlastne vôbec nič neviem o postavách. Áno boli tam zážitky, občas sa vyskytli aj opisy, ale mne tie postavy pripadali byť vzdialené aj niekoľko kilometrov. Nevedela som sa nijako vcítiť do knihy. Samozrejme, že bola smutná, keďže sa stala autonehoda a Mia bojovala o život, no ja som pri tom nič necítila. A nie som bezcitná!! Tá kniha vo mne nedokázala zanechať žiadny pocit a aj teraz keď sa na ňu pozriem, nič necítim...Je to možno spôsobené aj tým, že autorka nedala veľký priestor postavám. Nastrkala ich do krátkych príbehov a to bolo všetko. 

Jediné postavy, o ktorých môžem povedať, že niečo viem, bola Mia a Adam. Kto by si nevšimol veľkú lásku úžasného hudobníka, ktorý má koncertné šnúry a priehľadnej utiahnutej violončelistky.? Asi nikto. Autorka poukázala aj na to, že vo vzťahu môžu vznikať problémy a hádky. Nie každý vzťah, čo sa zdá byť dokonalý, taký aj je a keď sa niečo vážne stane, vtedy sa ukáže pravá láska. 
Tiež pri týchto dvoch postavách poukázala na lásku k hudbu, ktorú obaja nosia vo svojich srdciach a nedokázali by sa jej len tak vzdať. 

No záver knihy bol celý čas veľmi predvídateľný. Čakala som niečo oveľa lepšie, keď každý túto knihu ospevuje a je taká populárna. Na jednej strane sú v nej pekné veci. Láska medzi mladými, láska k svojmu hobby, no aj veľa nudy a nudy a nudy...Nebola to moja šálka kávy. 

Utekám preč. Nechávam Adama, Kim a Willow v hale a bezhlavo sa potulujem po nemocnici. Neuvedomím si, že kráčam na pediatriu, až kým sa tam neocitnem. Prejdem chodbou popri izbách štvorročných detí, ktoré nepokojne spia pred zajtrajším vyberaním mandlí, popri novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti, kde ležia detičky nie väčšie ako päsť a telo majú omotané väčším počtom hadičiek ako ja. Prechádzam popri detskej onkológii, kde spia malí pacienti pod maľbami veselých farebných dúh a balónov. Hľadám ho, hoci viem, že ho tu nenájdem. Nemôžem však prestať hľadať. (str. 118)

odkaz obrázku

Komentáre

 1. Na túto knižku sa chystám, keď dočítam aktuálnu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Film je moje láska..ke knizie jsem se zatím ještě nedostala...škoda

  knihomolky4ever.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Väčšina chváli túto knižku do nebies, ale vo mne tiež nič veľké nezanechala. Povedala by som, že ide o priemer. Pekný príbeh, ale nie až taký, že by som z neho spadla na zadok. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Knihu som čítala a páčila sa mi, ale myslím si, že film sa v tomto prípade podaril o trošku viac. :)
  A mám na teba otázočku, Slávka. :) Rada čítaš aj kresťanskú literatúru, že? Potrebovala by som totiž poradiť nejakú knihu pre katechétku ako poďakovanie za prípravu na birmovku. Ktorá kniha v tebe najviac niečo zanechala? Vopred ďakujem za odpoveď. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Lenka, na tú otázku ti odpoviem na facebooku :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ