Preskočiť na hlavný obsah

Zostaň so mnou - Ak zostanem

Názov: Zostaň somnou, Ak zostanem, Origin. názov: If I stay, Autor: Gayle Formanová, Preklad: Miriam Ghaniová, Rok vydania: OR-2009/SR-2010,2014, Počet strán: 174, Vydavateľstvo: Ikar/Yoli, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 3.96, Moje hodnotenie: 2.5

Talentovaná violončelistka Mia má sedemnásť rokov a vlastne všetko, po čom jej srdce piští – trochu otravnú, ale milujúcu rodinu, priateľa rockera Adama, bezstarostný život. Keď ju prijmú na prestížnu umeleckú školu na opačnom konci krajiny, čaká ju prvé vážne rozhodnutie – láska a rodina, alebo vytúžené štúdium hudby? 
V jedno februárové ráno je odrazu všetko inak. Na rodinnom výlete s rodičmi a bratom na okamih spokojná zavrie oči, a keď ich otvorí, ocitne sa v priekope pri ceste. Na jej okraji vidí havarované auto a mŕtvych rodičov, počuje Beethovenovu sonátu. Krátko nato zbadá ďalšie telo. S úžasom zistí, že hľadí sama na seba, a nevyhnutne si musí položiť otázku: Som mŕtva? 
Ešte včera mala veľa možností, ako sa jej život mohol uberať ďalej. Nič z toho už neplatí a Mia stojí pred novou, oveľa osudovejšou otázkou: Zostanem? 
Sú tu členovia rodiny, oddaný Adam, super kamoška Kim, hudba. Ale aj jej dochrámané telo a duša s oveľa početnejšími ranami. 
V tomto divadle je režisérkou len ona. 

zdrojMia je mladé dievča, ktoré sa od zvyšku rodiny líši tým, že dáva prednosť klasike pred rockom. Hrá na violončelo už odmalička a neviem si predstaviť život bez hudby. Má najlepšiu priateľku Kim, niekedy šialených rodičov a mladšieho bračeka. Do jej života však príde Adam, úžasný spevák a model pre množstvo žien. No on chce len Miu. 
Krásne dni sa končia, keď má Mia s rodinou autonehodu. Mia sa ocitá mimo svojho tela. Je zmätená, vystrašená, unavená...Rozpomína si na všetky zážitky, ktoré prežila so svojimi blízkymi, na všetky veselé i smutné príhody, na škriepenie s  Adamom i veľkú lásku, na nenávisť voči Kim i konečné  spriatelenie. Je na nej ako sa rozhodne..odíde alebo zostane? 
Ak zostanem je knižka, alebo možno aj brožúrka, ktorá je veľmi tenká a napísaná jednoduchým štýlom. Veľakrát som mala pocit, že čítam niečo také, čo zvyknú dávať k časopisom ako darček...
A to dosť zamiešalo pocity pri konečnom hodnotení. 

Ja som pri čítaní mala pocit, že vlastne vôbec nič neviem o postavách. Áno boli tam zážitky, občas sa vyskytli aj opisy, ale mne tie postavy pripadali byť vzdialené aj niekoľko kilometrov. Nevedela som sa nijako vcítiť do knihy. Samozrejme, že bola smutná, keďže sa stala autonehoda a Mia bojovala o život, no ja som pri tom nič necítila. A nie som bezcitná!! Tá kniha vo mne nedokázala zanechať žiadny pocit a aj teraz keď sa na ňu pozriem, nič necítim...Je to možno spôsobené aj tým, že autorka nedala veľký priestor postavám. Nastrkala ich do krátkych príbehov a to bolo všetko. 

Jediné postavy, o ktorých môžem povedať, že niečo viem, bola Mia a Adam. Kto by si nevšimol veľkú lásku úžasného hudobníka, ktorý má koncertné šnúry a priehľadnej utiahnutej violončelistky.? Asi nikto. Autorka poukázala aj na to, že vo vzťahu môžu vznikať problémy a hádky. Nie každý vzťah, čo sa zdá byť dokonalý, taký aj je a keď sa niečo vážne stane, vtedy sa ukáže pravá láska. 
Tiež pri týchto dvoch postavách poukázala na lásku k hudbu, ktorú obaja nosia vo svojich srdciach a nedokázali by sa jej len tak vzdať. 

No záver knihy bol celý čas veľmi predvídateľný. Čakala som niečo oveľa lepšie, keď každý túto knihu ospevuje a je taká populárna. Na jednej strane sú v nej pekné veci. Láska medzi mladými, láska k svojmu hobby, no aj veľa nudy a nudy a nudy...Nebola to moja šálka kávy. 

Utekám preč. Nechávam Adama, Kim a Willow v hale a bezhlavo sa potulujem po nemocnici. Neuvedomím si, že kráčam na pediatriu, až kým sa tam neocitnem. Prejdem chodbou popri izbách štvorročných detí, ktoré nepokojne spia pred zajtrajším vyberaním mandlí, popri novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti, kde ležia detičky nie väčšie ako päsť a telo majú omotané väčším počtom hadičiek ako ja. Prechádzam popri detskej onkológii, kde spia malí pacienti pod maľbami veselých farebných dúh a balónov. Hľadám ho, hoci viem, že ho tu nenájdem. Nemôžem však prestať hľadať. (str. 118)

odkaz obrázku

Komentáre

 1. Na túto knižku sa chystám, keď dočítam aktuálnu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Film je moje láska..ke knizie jsem se zatím ještě nedostala...škoda

  knihomolky4ever.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Väčšina chváli túto knižku do nebies, ale vo mne tiež nič veľké nezanechala. Povedala by som, že ide o priemer. Pekný príbeh, ale nie až taký, že by som z neho spadla na zadok. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Knihu som čítala a páčila sa mi, ale myslím si, že film sa v tomto prípade podaril o trošku viac. :)
  A mám na teba otázočku, Slávka. :) Rada čítaš aj kresťanskú literatúru, že? Potrebovala by som totiž poradiť nejakú knihu pre katechétku ako poďakovanie za prípravu na birmovku. Ktorá kniha v tebe najviac niečo zanechala? Vopred ďakujem za odpoveď. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Lenka, na tú otázku ti odpoviem na facebooku :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …