Preskočiť na hlavný obsah

Americký ostreľovač

Názov: Americký ostreľovač, Origin. názov: American Sniper, Autor: Kyle Chris, Preklad: Marek Leško, Rok vydania: OR-2013/SR-2013/2015, Počet strán: 336, Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: vojnový, skutočný príbeh, Hodnotenie-Goodreads: 3.97, Moje hodnotenie: 3

Autobiografia najznámejšieho ostreľovača vo vojenskej histórii Spojených štátov 

Kyle otvorene rozpráva o hrôzach vojny ako človek, ktorého dva razy postrelili a ktorý tragicky stratil dvoch blízkych priateľov. Kniha Americký ostreľovač je tak zároveň poctou jeho spolubojovníkom. V príbehu vystupuje aj Chrisova manželka Taya, ktorá sa úprimne zveruje s tým, ako do ich životov vstúpila vojna a ako poznačila ich manželstvo, deti, aj Chrisa samého. 
Americký ostreľovač je autentický vojnový triler a zároveň hlboko osobná spoveď jedinečného človeka. 

Kylovo strhujúce rozprávanie o jeho neuveriteľných zážitkoch z Iraku sa radí k najpozoruhodnejším vojnovým memoárom. zdroj
Zaváhal som. Niekto sa pokúsil námorníkov varovať cez vysielačku, no nedokázal sa s nimi spojiť. Kráčali po ulici smerom k žene.
,,Strieľaj!“ skríkol veliteľ.
Stisol som spúšť a z hlavne vyletela Guľka. Žene vypadol z ruky granát a ja som vypálil znova.

Vtedy som prvý raz niekoho zabil ostreľovačskou puškou. A prvý raz som v Iraku zabil ženu. 


Americký ostreľovať je kniha podľa skutočných udalostí, je biografiou hlavného hrdinu Chrisa Kylea, ktorý sa stal pre Američanov hrdinom. Na Slovensku vyšli dve vydania tejto knihy, druhé po natáčaní filmu.

Chris Kyle bol najprv kovbojom, no po zranení prestal s rodeom. Už odmalička bol zvyknutý na zbrane a lovenie. Vtedy však ešte netušil, že z neho bude najznámejší ostreľovač vo vojenskej histórii USA. Po vstupe do armády musel absolvovať fyzicky aj psychicky náročné cvičenia, ktoré z neho formovali úspešného a nadaného vojaka. Počas svojej kariéry sa zúčastnil štyroch misií proti moslimom a atentátnikom. Prešiel si aj viditeľnými zraneniami, no i duševnými. Ako vojak nemal čas na svoju rodinu, ktorá sa spolu s ním topila ku dnu. Medzi ním a manželkou boli časté hádky, hlavne kvôli prioritám.
Chrisove priority: BOH-VLASŤ-RODINA
Manželkine priority: BOH-RODINA-VLASŤ
No i napriek všetkému, ich manželstvo pretrpelo krízu a čakali na krajšie časy.

Na túto knihu som bola celkom zvedavá. Aj keď neverím všetkému, čo vypúšťajú do sveta Američania a množstvo z toho beriem ako propagandu. Bola som však zvedavá na skutočnú výpoveď niekoho, kto toľko veľa bol schopný obetovať za vlasť. To, že bol patriot o tom niet pochýb. Pravdepodobne z každého amerického vojaka to je cítiť. Rovnako to bolo aj s Chrisom. Pre neho bola prvoradá krajina a SEAL. Celú knihu som však z toho mala zvláštny pocit...veď ako môže dať na druhú kolaj svoju manželku a dve malinké detičky?  Síce sa to pri konci knihy zmenilo, stále to však nemohlo vrátiť čas predtým. Nuž ale každý je iný a každý má iné priority.

Kniha je však písaná viac-menej bez dialógov, preto je to niekedy zdĺhavé. Musíte očakávať, že väčšina knihy sú len opisy bojov a priestorov, kde Chris pôsobil. Zrejme mám dosť silný žalúdok, ale aj keď som čítala rôzne opisy, nespravilo sa mi zle. Horšie to je keď si človek potom uvedomí, čo všetko sa tam deje. My, ktorí nie sme v tom dianí, si také ani nevšímame. Možno teraz, keď do Európy prichádza množstvo migrantov a hrozí aj nebezpečenstvo. No keby nie sú oni, koľkí by sme premýšľali nad tým koľko vojakov, a nemusia to byť Američania, ale napríklad naši vojaci zo Slovenska, čo chodia na misie, koľkým hrozí nebezpečenstvo, možno aj smrť?

Je to kniha na zamyslenie. Nemusí s tým textom každý súhlasiť. Je to však obraz Iraku, v ktorom bojoval Chris. Určite tá kniha je prínosom, no je opisovaná zdĺhavo, čo je veľká škoda.


Ak neobľubujete knihu, siahnite po filme. Sú tam samozrejme úpravy a príde mi to aj menej krvavé a pre hocijaký žalúdok. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…