Preskočiť na hlavný obsah

Eduard a jeho zázračná cesta

Názov: Eduard a jeho zázračná cesta, Origin. názov: The miraculous journey of Edward Tulane, Autor: Kate DiCamillo, Preklad: Mária Štefánková , Rok vydania: OR-2006/SR-2014, Počet strán: 190, Vydavateľstvo: Slovart, Žáner: detská literatúra, Hodnotenie-Goodreads: 4.32 , Moje hodnotenie: 5

Slovenské deti už poznajú príbehy Kate DiCamillo. Teraz vám ponúkame jej ďalšiu knihu o stratenej hračke. Veľký rozmaznaný porcelánový zajac Eduard Tulane žil kedysi dávno na Egyptskej ulici. Bol so sebou veľmi spokojný. Desaťročná Abilene ho priam zbožňovala a úzkostlivo sa oňho starala. Jedného dňa sa však nešťastnou náhodou ocitol na dne oceána. Tam ležal, až kým ho búrka nevyplavila do rybárskej siete. Eduard stratil svoju rodinu i bezpečie svojho domova a putuje z rúk do rúk mnohých ľudí. Jedno dobrodružstvo strieda druhé a Eduard hľadá sám seba. Kde sa jeho cesta končí? To si prečítajte v knižke Eduard a jeho zázračná cesta.
zdrojV dome na Egyptskej ulici býval kedysi zajac,  ktorý bol takmer celý z porcelánu. Mal porcelánové ruky a porcelánové nohy, porcelánové pazúriky, porcelánovú hlavu, porcelánový trup a porcelánový nos. Ruky a nohy mal z viacerých častíspojených drôtikmi, takže mohol dobre ohýbať porcelánové lakte a porcelánové kolená. Uši mal z naozajstnej zajačej kožučiny a pod ňou sa skrývali silné ohybné drôtiky, vďaka ktorým sa mu dali uši tvarovať podľa toho, akú mal zajac náladu - či bol veselý, unavený alebo znudený. 
Eduard je na prvý pohľad obyčajná hračka, porcelánový zajac, ktorého vlastní malé dievčatko. Pre ňu je však veľkým miláčikom, o ktorého sa treba starať a mať ho stále nablízku. Nepovažuje ho za hocijakú hračku, no prechováva k nemu city ako ku živému. No pre Eduarda je to všetko samozrejmosť. Nastane však veľký zlom, keď sa dostane na dno oceána a začína dobrodružnú cestu po svete s rôznymi typmi ľudí. Prvýkrát zažíva lásku a priateľstvo a začína si vážiť veci, ktoré predtým prehliadal, aj keď ich mal pod nosom. Zažíva však aj smútok, stratu, beznádej i úplnú odovzdanosť osudu. 

Eduard a jeho zázračná cesta je kniha určená skôr detskému publiku, aj keď túto knihu si podľa mňa môže prečítať hocikto. Však i ja som ju prečítala a to sa neradím už medzi deti... Okrem pekného príbehu v sebe skrýva aj ilustrácie od Bagrama Ibatoullina, ktoré oživili knižku. To bolo aj prvým impulzom, keď som ju zbadala a vzdala si ju, že vyzerá krásne. Bolo tam aj však mierne váhanie, že či mám chuť si čítať rozprávku, ale keď som videla, aká je krátka, tak som si povedala, že tým ani veľa času nezabijem. A veru som ani nezabila. Veľké písmená a množstvo ilustrácií spôsobilo, že som ju mala prečítanú za enormne krátky čas. To bola však skôr povrchová časť tejto knihy.

Čo sa skrýva vnútri? Miestami poklad. Naozaj táto kniha nezaujme len svojim výzorom, ale i dejom a morálnym rozmýšľaním. Čakal ma veľmi prekvapujúci príbeh, ktorý mi hneď zlepšil deň. Lebo treba priznať nie každá kniha je dobrá. A nie každá kniha zlepší deň.
Eduardov príbeh bol však veľmi milým a poučným príbehom pre všetky vekové kategórie. Páčilo sa mi ako bol príbeh vymyslený. Síce jednoducho, ale tak aby aj pre detské publikum, bol ľahko čitateľný. To čo pociťovala , v tomto prípade hračka, sa dá ľahko preniesť aj na ľudí. A tiež vedia ísť tou istou cestou ( až na nejaké detaily, že nespadnú do oceánu..), ale aj v tom je nejaká symbolika. 


Z recenzie je jasné, že sa mi kniha veľmi páčila a určite ju odporúčam prečítať aj ďalším čitateľom. 


Vtipná rozprávka o troch nezvyčajných hrdinoch: myšiačikovi, ktorý namiesto obhrýzania knihy číta, Princeznej Pea, do ktorej sa zaľúbi, a potkanovi Roscurovi, ktorý chce zničiť celé kráľovstvo.
Príbeh o Zúfalčekovi pripomína trochu klasické rozprávky bratov Grimmovcov. Je to zdanlivo jednoduchý príbeh, v ktorom sa skrýva veľa vážnych myšlienok o láske, súcite, obetovaní sa, utrpení, pomste a odpustení. Autorka šarmantným spôsobom vážne oslovuje čitateľa a za tou všetkou vážnosťou cítime zároveň jej jemný humor. Príbeh je napísaný jednoduchým, ale premyslene vypracovaným milým štýlom rozprávok, ktorý sa určite dobre počúva, keď deťom čítate knižku nahlas.

zdroj


Desaťročná Flóra je rodená cynička, neznáša romantiku, miluje komiksy a čerpá z nich užitočné rady. Len vďaka nim sa jej podarí zachrániť veveričiaka Odysea pred strašnou smrťou v útrobách vysávača. Znovuzrodený Odyseus sa mení na superhrdinu, vie lietať, rozumie ľudskej reči a píše básne. Flórina mama píše ľúbostné romány. Niekedy to vyzerá, že má svoje knihy radšej ako vlastnú dcéru a Odysea z duše nenávidí. Flóra, Odyseus a nevidiaci chlapec William Spiver spolu prežijú dobrodružstvá, ktoré všetkým zmenia život. Príbeh dotvárajú vtipné čiernobiele ilustrácie v štýle Flóriných obľúbených komiksov.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …