Preskočiť na hlavný obsah

Eduard a jeho zázračná cesta

Názov: Eduard a jeho zázračná cesta, Origin. názov: The miraculous journey of Edward Tulane, Autor: Kate DiCamillo, Preklad: Mária Štefánková , Rok vydania: OR-2006/SR-2014, Počet strán: 190, Vydavateľstvo: Slovart, Žáner: detská literatúra, Hodnotenie-Goodreads: 4.32 , Moje hodnotenie: 5

Slovenské deti už poznajú príbehy Kate DiCamillo. Teraz vám ponúkame jej ďalšiu knihu o stratenej hračke. Veľký rozmaznaný porcelánový zajac Eduard Tulane žil kedysi dávno na Egyptskej ulici. Bol so sebou veľmi spokojný. Desaťročná Abilene ho priam zbožňovala a úzkostlivo sa oňho starala. Jedného dňa sa však nešťastnou náhodou ocitol na dne oceána. Tam ležal, až kým ho búrka nevyplavila do rybárskej siete. Eduard stratil svoju rodinu i bezpečie svojho domova a putuje z rúk do rúk mnohých ľudí. Jedno dobrodružstvo strieda druhé a Eduard hľadá sám seba. Kde sa jeho cesta končí? To si prečítajte v knižke Eduard a jeho zázračná cesta.
zdrojV dome na Egyptskej ulici býval kedysi zajac,  ktorý bol takmer celý z porcelánu. Mal porcelánové ruky a porcelánové nohy, porcelánové pazúriky, porcelánovú hlavu, porcelánový trup a porcelánový nos. Ruky a nohy mal z viacerých častíspojených drôtikmi, takže mohol dobre ohýbať porcelánové lakte a porcelánové kolená. Uši mal z naozajstnej zajačej kožučiny a pod ňou sa skrývali silné ohybné drôtiky, vďaka ktorým sa mu dali uši tvarovať podľa toho, akú mal zajac náladu - či bol veselý, unavený alebo znudený. 
Eduard je na prvý pohľad obyčajná hračka, porcelánový zajac, ktorého vlastní malé dievčatko. Pre ňu je však veľkým miláčikom, o ktorého sa treba starať a mať ho stále nablízku. Nepovažuje ho za hocijakú hračku, no prechováva k nemu city ako ku živému. No pre Eduarda je to všetko samozrejmosť. Nastane však veľký zlom, keď sa dostane na dno oceána a začína dobrodružnú cestu po svete s rôznymi typmi ľudí. Prvýkrát zažíva lásku a priateľstvo a začína si vážiť veci, ktoré predtým prehliadal, aj keď ich mal pod nosom. Zažíva však aj smútok, stratu, beznádej i úplnú odovzdanosť osudu. 

Eduard a jeho zázračná cesta je kniha určená skôr detskému publiku, aj keď túto knihu si podľa mňa môže prečítať hocikto. Však i ja som ju prečítala a to sa neradím už medzi deti... Okrem pekného príbehu v sebe skrýva aj ilustrácie od Bagrama Ibatoullina, ktoré oživili knižku. To bolo aj prvým impulzom, keď som ju zbadala a vzdala si ju, že vyzerá krásne. Bolo tam aj však mierne váhanie, že či mám chuť si čítať rozprávku, ale keď som videla, aká je krátka, tak som si povedala, že tým ani veľa času nezabijem. A veru som ani nezabila. Veľké písmená a množstvo ilustrácií spôsobilo, že som ju mala prečítanú za enormne krátky čas. To bola však skôr povrchová časť tejto knihy.

Čo sa skrýva vnútri? Miestami poklad. Naozaj táto kniha nezaujme len svojim výzorom, ale i dejom a morálnym rozmýšľaním. Čakal ma veľmi prekvapujúci príbeh, ktorý mi hneď zlepšil deň. Lebo treba priznať nie každá kniha je dobrá. A nie každá kniha zlepší deň.
Eduardov príbeh bol však veľmi milým a poučným príbehom pre všetky vekové kategórie. Páčilo sa mi ako bol príbeh vymyslený. Síce jednoducho, ale tak aby aj pre detské publikum, bol ľahko čitateľný. To čo pociťovala , v tomto prípade hračka, sa dá ľahko preniesť aj na ľudí. A tiež vedia ísť tou istou cestou ( až na nejaké detaily, že nespadnú do oceánu..), ale aj v tom je nejaká symbolika. 


Z recenzie je jasné, že sa mi kniha veľmi páčila a určite ju odporúčam prečítať aj ďalším čitateľom. 


Vtipná rozprávka o troch nezvyčajných hrdinoch: myšiačikovi, ktorý namiesto obhrýzania knihy číta, Princeznej Pea, do ktorej sa zaľúbi, a potkanovi Roscurovi, ktorý chce zničiť celé kráľovstvo.
Príbeh o Zúfalčekovi pripomína trochu klasické rozprávky bratov Grimmovcov. Je to zdanlivo jednoduchý príbeh, v ktorom sa skrýva veľa vážnych myšlienok o láske, súcite, obetovaní sa, utrpení, pomste a odpustení. Autorka šarmantným spôsobom vážne oslovuje čitateľa a za tou všetkou vážnosťou cítime zároveň jej jemný humor. Príbeh je napísaný jednoduchým, ale premyslene vypracovaným milým štýlom rozprávok, ktorý sa určite dobre počúva, keď deťom čítate knižku nahlas.

zdroj


Desaťročná Flóra je rodená cynička, neznáša romantiku, miluje komiksy a čerpá z nich užitočné rady. Len vďaka nim sa jej podarí zachrániť veveričiaka Odysea pred strašnou smrťou v útrobách vysávača. Znovuzrodený Odyseus sa mení na superhrdinu, vie lietať, rozumie ľudskej reči a píše básne. Flórina mama píše ľúbostné romány. Niekedy to vyzerá, že má svoje knihy radšej ako vlastnú dcéru a Odysea z duše nenávidí. Flóra, Odyseus a nevidiaci chlapec William Spiver spolu prežijú dobrodružstvá, ktoré všetkým zmenia život. Príbeh dotvárajú vtipné čiernobiele ilustrácie v štýle Flóriných obľúbených komiksov.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …