Preskočiť na hlavný obsah

Vyvolený

Názov: Vyvolený, Origin. názov: The peculiar, Autor: Stefan Bachmann, Preklad:Patrick Frank , Rok vydania: OR-2012/SR-2013, Počet strán: 231, Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 3.63 , Moje hodnotenie: 4


Keď si ťa nevšimnú, prežiješ. 

Podľa tohto hesla musí žiť Bartolomej Kotlík a jeho sestra Henika z feérijskej štvrte v anglickom meste Bath. Feérie sú bytosti z iných svetov - goblinovia, satyrovia, škriatkovia, trpaslíci, lesní duchovia a ďalší -, ktoré po prehratej vojne postupne splynuli s bežnými obyvateľmi. Bartolomej a Henika sú miešanci, "niktoši", ktorých nechcú ani feérie, ani ľudia. 
Jedného dňa sa vo Vranej uličke objaví tajomná dáma v purpurovej róbe. Bartolomej ju potajomky sleduje z okna. Kto to je? Čo chce? Ale keď uvidí, ako dáma uniesla chlapca od susedov, celkom zabudne na to, že si ho nik nesmie všimnúť. 
A tak si ho najprv všimne tá purpurová dáma, potom čosi tajomné, plné temnej mágie, k tomu mocný lord kancelár... a Artur Želivý, ktorý by tiež najradšej žil pohodlne a nenápadne. Práve ten napriek všetkému ponúkne Bartolomejovi priateľstvo a spôsob, ako už nebyť niktošom. Temné zlo sa blíži, o život už prišlo deväť detí. Bartolomej je na rade, potrebuje spojencov! 
Vyvolený (Peculiar) je pútavý, nezabudnuteľný príbeh s prvkami detektívky, plný fantázie a prekvapivých zvratov. 

zdroj

Prechádzal prstami po hrubom bielom papieri: občas sa pomýlil, keď sa vlak prudšie mykol. Trocha sa líšila od máp, na aké bol zvyknutý. Anglicko v nej bolo označené ako ,,Chradnúce územie", Londýn ako ,, Veľká kopa smradu" a severný Yorkshire ako ,,Skorosvet". Bartolomej nemá ľahký život. Svojím pôvodom, že nie je úplne čistý, sa vystavuje veľkému nebezpečenstvu. V jeho tele prúdi feérijská krv, čo mnohým "normálnym" ľuďom prekáža. Preto sa spolu s mamou a sestrou Henikou schovávajú vo svojom malo príbytku v meste Bath. 
Jeho život sa zmení, keď sa vo Vranej uličke objaví tajomná dáma. Niečim ho udivuje a Bartolomej nedáva pozor. Kvôli zvedavosti je ochotný aj riskovať. Je to práve v čase, keď sa začínajú diať zvláštne veci. V meste unášajú chlapcov ako je Bartolomej a nachádzajú ich bez orgánov v rieke. A tomuto nebezpečenstvu sa vystaví aj Bartolomej Kotlík, ktorého si všimne tajomná dáma a začne ho špehovať niečo tajomné. Svoju neopatrnosť si uvedomí, keď sa stane niečo veľmi zlé...

Kniha, ktorá ma veľmi prekvapila! Už keď som ju začala čítať, tak som si myslela, že to bude tak trošku detskejšie, a naozaj to tak bolo. Dalo by sa povedať, že je to taká detská fantasy, ktorá je však veľmi dobre napísaná. Páčil sa mi svet, ktorý vymyslel autor, aj to rozdelenie spoločnosti. Len dlhšie trvalo kým to začínalo naberať nejaké "grády". Obsahovalo to veľa opisov a striedali sa pohľady života Bartolomeja a Artura. Keď sa títo dvaja konečne stretli a začali spolu pátrať, tak to už bolo aj viac napínavé a energickejšie čítanie. Len škoda, že autor viac nenapínal čitateľa so zápornou postavou, lebo je skoro hneď jasné, kto bude mať prsty vo vraždách. Aj preto je to podľa mňa skôr pre deti. Netreba nad knihou veľmi premýšľať a dá sa pri nej dobre relaxovať. Pritom vás však zavedie do magického sveta a spolu s Bartolomejom a Arturom sa snažíte teno svet zachrániť. 

Len večná škoda, že pokračovanie v slovenčine nenájdete. Preto je možné, že pri konci zostanete zarazený ako ja, pretože som bola úplne v tom, že to má len jednu časť...No bola by som veľmi zvedavá, ako to všetko skončí, nuž škoda :D Ajtak som rada, že som si knihu mohla prečítať, pretože som ju aj čítala vtedy, keď som na niečo také mala chuť.
Takže ak si chcete prečítať niečo kratšie a na relaxovanie, môžete siahnuť aj po tejto knihe. 


zdroj

Komentáre

 1. Aj ja som čítala túto knihu. Páčila sa mi a súhlasím s tebou. A inak veľmi pekne napísaná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :) so rada, že sa páčila aj niekomu inému

   Odstrániť
 2. Super recenzia! :) Knihu mám už osem mesiacov doma :DD A stále som sa nedokopal k jej prečítaniu -_-

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak túto knihu vždy vidím vo výpredajoch, no prehliadam ju, ale asi robím chybu :D Takže nabudúce už nad ňou budem uvažovať :))

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …