Preskočiť na hlavný obsah

Vyvolený

Názov: Vyvolený, Origin. názov: The peculiar, Autor: Stefan Bachmann, Preklad:Patrick Frank , Rok vydania: OR-2012/SR-2013, Počet strán: 231, Vydavateľstvo: Ikar, Žáner: pre násťročných, Hodnotenie-Goodreads: 3.63 , Moje hodnotenie: 4


Keď si ťa nevšimnú, prežiješ. 

Podľa tohto hesla musí žiť Bartolomej Kotlík a jeho sestra Henika z feérijskej štvrte v anglickom meste Bath. Feérie sú bytosti z iných svetov - goblinovia, satyrovia, škriatkovia, trpaslíci, lesní duchovia a ďalší -, ktoré po prehratej vojne postupne splynuli s bežnými obyvateľmi. Bartolomej a Henika sú miešanci, "niktoši", ktorých nechcú ani feérie, ani ľudia. 
Jedného dňa sa vo Vranej uličke objaví tajomná dáma v purpurovej róbe. Bartolomej ju potajomky sleduje z okna. Kto to je? Čo chce? Ale keď uvidí, ako dáma uniesla chlapca od susedov, celkom zabudne na to, že si ho nik nesmie všimnúť. 
A tak si ho najprv všimne tá purpurová dáma, potom čosi tajomné, plné temnej mágie, k tomu mocný lord kancelár... a Artur Želivý, ktorý by tiež najradšej žil pohodlne a nenápadne. Práve ten napriek všetkému ponúkne Bartolomejovi priateľstvo a spôsob, ako už nebyť niktošom. Temné zlo sa blíži, o život už prišlo deväť detí. Bartolomej je na rade, potrebuje spojencov! 
Vyvolený (Peculiar) je pútavý, nezabudnuteľný príbeh s prvkami detektívky, plný fantázie a prekvapivých zvratov. 

zdroj

Prechádzal prstami po hrubom bielom papieri: občas sa pomýlil, keď sa vlak prudšie mykol. Trocha sa líšila od máp, na aké bol zvyknutý. Anglicko v nej bolo označené ako ,,Chradnúce územie", Londýn ako ,, Veľká kopa smradu" a severný Yorkshire ako ,,Skorosvet". Bartolomej nemá ľahký život. Svojím pôvodom, že nie je úplne čistý, sa vystavuje veľkému nebezpečenstvu. V jeho tele prúdi feérijská krv, čo mnohým "normálnym" ľuďom prekáža. Preto sa spolu s mamou a sestrou Henikou schovávajú vo svojom malo príbytku v meste Bath. 
Jeho život sa zmení, keď sa vo Vranej uličke objaví tajomná dáma. Niečim ho udivuje a Bartolomej nedáva pozor. Kvôli zvedavosti je ochotný aj riskovať. Je to práve v čase, keď sa začínajú diať zvláštne veci. V meste unášajú chlapcov ako je Bartolomej a nachádzajú ich bez orgánov v rieke. A tomuto nebezpečenstvu sa vystaví aj Bartolomej Kotlík, ktorého si všimne tajomná dáma a začne ho špehovať niečo tajomné. Svoju neopatrnosť si uvedomí, keď sa stane niečo veľmi zlé...

Kniha, ktorá ma veľmi prekvapila! Už keď som ju začala čítať, tak som si myslela, že to bude tak trošku detskejšie, a naozaj to tak bolo. Dalo by sa povedať, že je to taká detská fantasy, ktorá je však veľmi dobre napísaná. Páčil sa mi svet, ktorý vymyslel autor, aj to rozdelenie spoločnosti. Len dlhšie trvalo kým to začínalo naberať nejaké "grády". Obsahovalo to veľa opisov a striedali sa pohľady života Bartolomeja a Artura. Keď sa títo dvaja konečne stretli a začali spolu pátrať, tak to už bolo aj viac napínavé a energickejšie čítanie. Len škoda, že autor viac nenapínal čitateľa so zápornou postavou, lebo je skoro hneď jasné, kto bude mať prsty vo vraždách. Aj preto je to podľa mňa skôr pre deti. Netreba nad knihou veľmi premýšľať a dá sa pri nej dobre relaxovať. Pritom vás však zavedie do magického sveta a spolu s Bartolomejom a Arturom sa snažíte teno svet zachrániť. 

Len večná škoda, že pokračovanie v slovenčine nenájdete. Preto je možné, že pri konci zostanete zarazený ako ja, pretože som bola úplne v tom, že to má len jednu časť...No bola by som veľmi zvedavá, ako to všetko skončí, nuž škoda :D Ajtak som rada, že som si knihu mohla prečítať, pretože som ju aj čítala vtedy, keď som na niečo také mala chuť.
Takže ak si chcete prečítať niečo kratšie a na relaxovanie, môžete siahnuť aj po tejto knihe. 


zdroj

Komentáre

 1. Aj ja som čítala túto knihu. Páčila sa mi a súhlasím s tebou. A inak veľmi pekne napísaná recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem :) so rada, že sa páčila aj niekomu inému

   Odstrániť
 2. Super recenzia! :) Knihu mám už osem mesiacov doma :DD A stále som sa nedokopal k jej prečítaniu -_-

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak túto knihu vždy vidím vo výpredajoch, no prehliadam ju, ale asi robím chybu :D Takže nabudúce už nad ňou budem uvažovať :))

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ