Preskočiť na hlavný obsah

Ledový drak


Názov: Ledový drak, Origin. názov: The ice dragon, Autor: George R.R. Martin, Preklad: Lenka Němečková , Rok vydania: OR-2014/ČR-2015, Počet strán: 117, Vydavateľstvo: Argo, Žáner: pre deti, rozprávky, Hodnotenie-Goodreads: 3.73 , Moje hodnotenie: 3

Ledový drak byl stvoření opředené legendami a vzbuzující strach. Žádný člověk totiž ledového draka nikdy nezkrotil. Když přeletěl přes oblohu, zůstala po něm jen strašlivá zima a zmrzlá země. Ale Adara se ho nebála. Adara totiž byla zimní dítě, narodila se za nejkrutějšího mrazu, jaký kdo pamatoval. Už si nevzpomínala, kdy ledového draka spatřila poprvé. Připadalo jí, že byl součástí jejího života odjakživa, že ji zdálky pozoroval, jak si hraje na studeném sněhu, když už ostatní děti dávno utekly do tepla. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, jež byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě – a ledový drak, který Adaru miloval – dokázali zachránit svět před úplným zničením. Na příběhy Ledového draka, které mu vyprávěla chůva, vzpomíná i Jon Sníh při hlídce na Zdi v Písni ledu a ohně.
zdroj
Ledový drak je kniha, ktorá nebola priamo určená mne. Kupoval si ju môj brat, čo má všetky knihy, čo sa týkajú Georga R. R. Martina a Game of Thrones. Je pravda, že niekedy som si strašne chcela prečítať Hru o tróny, no postupom času z toho stále upadalo. Preto, keď to asi tak skoro nebudem čítať, som si aspoň túto kratučkú knižku vzala do rúk. 

Príbeh je o malej Adare, ktorá je veľmi uzavretá pred okolitým svetom a miluje to, čo iní nenávidia. Tým je zima. Ona je zimné dieťa, ktoré vie zniesť neuveriteľný mráz a zatiaľ, čo ona trpí s príchodom tepla, iní sa modlia za koniec zimy. Tá je čoraz viac chladnejšia a mrazivejšia. Ľudia sa boja aj ľadového draka, ktorého prvýkrát spozorovali, keď sa Adara narodila. Vraví sa, že žiadny človek ho ešte neskrotil. Okrem mrazivej zimy prichádza aj iné nebezpečenstvo. Ľudia sú nútení opúšťať svoje domovy, kvôli nepriateľom-ohnivým drakom. 

Ledový drak je kniha, ktorá na mňa zapôsobila nielen úžasným spracovaním a ilustráciami od Luisa Royoa, ale aj pekným zimným príbehom. Treba však povedať, že od Game of Thrones sa veľmi líši a nielen veľkosťou písmenok. Príbeh je naozaj určený skôr pre deti, ale tak isto si ho môže prečítať dospelák. Vety a celý dej je opisovaný veľmi jednoducho a podľa mňa tam je aj málo opisov pocitov postáv. Viac knihy zaberajú obrázky ako samotný text. Čo sa mi veľmi nepáči je anotácia k tejto knihe, lebo povie celý príbeh a to čítanie potom ani nemá zmysel. 

Postava Adary na mňa však pozitívne zapôsobila. Bolo to milé dievča, aj keď to nevedelo dať najavo. Škoda, že to nebolo rozprávané z jej pohľadu, určite by som si to viac užila. No i napriek tomu, táto postava bola veľmi zaujímavá a robila knihu kúzelnejšiu. 

Ak ste fanúšikom tohto autora, tak túto knihu budete považovať za klenot a určite vám pekne doplní vašu zbierku. Pre mňa to bol však priemer, lebo aj keď to bolo milé a pekné čítanie, nestalo sa tam nič, čo by čitateľa prekvapilo. Myslím si, že v tomto prípade sa skôr platí za meno autora ako za dielo. 

Od autora na Slovensku vychádza Titul má vyjsť 16.Septembra 2015
O kráľovský trón sa uchádza päť uchádzačov. Jeden je mŕtvy, ďalší upadol do nemilosti. Ostatní bez škrupúl uzatvárajú nové spojenectvá a rušia staré počas nepretržitého zúrivého boja. Moc Lannisterského rodu obrovsky vzrástla, Tyriona ponižuje jeho intrigánska sestra, krutý otec a skazený sadistický synovec. Roff Stark je nútený brániť svoje mladé kráľovstvo proti Greyjovcom, ktorí sa chcú zmocniť Severu. Divokí za Múrom vytiahli do boja a na vojnovú výpravu sa vydáva aj Daenerys so svojimi drakmi. Každý zúrivo bojuje za vlastné víťazstvo, no tento ľúty boj je len slabý odvar v porovnsní s vojnou dobra a zla, ktorá sa neodvratne blíži. 

Komentáre

  1. Ledový drak je úplne krásna knižka! Jedna z mojich najobľúbenejších! :) ♥

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Pěkná recenze! :) Mě se kniha hrozně moc líbila.
    Odkaz na mojí recenzi, jsem ráda za každý názor, protože se snažím psaní recenzí zlepšovat. :)
    http://fandombeforebloodcz.blogspot.cz/2015/12/ledovy-drak-george-r-r-martin.html

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…