Preskočiť na hlavný obsah

Mrazivé leto


Názov: Mrazivé leto, Origin. názov: Arena Thrillers for Girls - Sommerfrost, Autor: Manuela Martini, Preklad: Agáta Chrenovská , Rok vydania: OR-2009/SR-2012, Počet strán: 176, Vydavateľstvo: Fragment, Žáner: pre násťročných, triler, Hodnotenie-Goodreads: 3.07 , Moje hodnotenie: 2

V mestečku Marbella, na juhu Španielska si pätnásťročná Lyra pripadá ako v raji. Až do chvíle, keď zmizne jej spolužiačka Pia. Onedlho Piu nájdu mŕtvu a tak sa z letnej idylky stáva zlý sen. Lyre a jej kamarátom sa zdá, že polícia nekoná dosť pružne, chcú preto prísť vražde na kĺb. Aj keď Lyrina mama netuší, čo jej dcéra podniká, Lyre sa zdá, že sa správa divne: odmieta hovoriť o minulosti, keď Lyrina staršia sestra zomrela pri autonehode. Lenže Lyra je presvedčená, že jej sestra žije. Čo jej matka tají? Aké desivé tajomstvá mali zostať navždy skryté? zdroj
Lyra je mladé 15-ročné dievča, ktorému sa začínajú letné prázdniny. Spolu s kamarátmi trávi dni na pláži v španielskom mestečku. Všetci sú šokovaní, keď záhadne zmizne Pia, dievča so školy. Nie je to jedno skupinke mladých ľudí. Lyra s Patrickom začínajú riešiť túto záhadu. Okrem toho Lyra spoznáva tajomného Leandra, ktorému visí na každom slove. Ten ju ľahko vie presvedčiť pri jej citlivých otázkach. Lyra má naraz pocit, že jej sestra Viola s ňou komunikuje, alebo aj naozaj ešte žije? 


Od knihy som očakávala niečo tajomné a mrazivé. Aj keď som vedela, že to nebude nič drastické, keďže je to kniha od 12 rokov..Pre mňa sa však dej dajako vliekol. O Pii tam v podstate nebola vôbec reč. Bola na začiatku knihy a na samotnom konci. Všetko sa zameralo na Lyru a jej matku, ktoré sa neustále museli hádať a už to liezlo na nervy. Tiež neboli v knihe vysvetlené čudné zvuky, ktoré počula Lyra. Jej správanie bolo v mnohých situáciách naivné a nestále. Rovnako ako jej matky. Na vyriešenie celej záhady by mohlo stačiť, keby sa tie dve normálne porozprávajú. Na jednu stranu Lyra vyhlasovala, ako má rada svoju matku, no na druhej ju nedokáže vystáť. Ich dialógy ma unavovali a čakala som, kedy sa tie dve už nebudú rozprávať, ale objaví sa tam niekto iný. 

Je jasné, že Lyra mi nebola veľmi pochuti. Možno, keby je iná, tak by aj príbeh, bol lepší. No, aký môže byť zážitok z toho, keď nájdete vraha skorej, ako hrdinovia v knihe? Celkový efekt sa tým stratí. No, ale treba brať do úvahy, že je to kniha pre mladších, ktorých môže aj zaujať. Mňa však tento príbeh nenadchol. Skôr ma nudil a nečakaných scén tam bolo minimum. Veľa sklamaní a málo nadšenia. 

Manuela Martini sa narodila v roku 1963 v Mainzi. Študovala históriu a literárnu vedu v Mainzi a Mníchove. Istý čas pracovala v reklame a podieľala sa aj na nakrúcaní dokumentárnych filmov. Po niekoľkých rokoch strávených v Austrálii dnes žije v Španielsku a píše hlavne detektívky a romány pre dospelých. Mrazivé leto je prvý román pre mládež. 
zdroj kniha

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ