Preskočiť na hlavný obsah

Mrazivé leto


Názov: Mrazivé leto, Origin. názov: Arena Thrillers for Girls - Sommerfrost, Autor: Manuela Martini, Preklad: Agáta Chrenovská , Rok vydania: OR-2009/SR-2012, Počet strán: 176, Vydavateľstvo: Fragment, Žáner: pre násťročných, triler, Hodnotenie-Goodreads: 3.07 , Moje hodnotenie: 2

V mestečku Marbella, na juhu Španielska si pätnásťročná Lyra pripadá ako v raji. Až do chvíle, keď zmizne jej spolužiačka Pia. Onedlho Piu nájdu mŕtvu a tak sa z letnej idylky stáva zlý sen. Lyre a jej kamarátom sa zdá, že polícia nekoná dosť pružne, chcú preto prísť vražde na kĺb. Aj keď Lyrina mama netuší, čo jej dcéra podniká, Lyre sa zdá, že sa správa divne: odmieta hovoriť o minulosti, keď Lyrina staršia sestra zomrela pri autonehode. Lenže Lyra je presvedčená, že jej sestra žije. Čo jej matka tají? Aké desivé tajomstvá mali zostať navždy skryté? zdroj
Lyra je mladé 15-ročné dievča, ktorému sa začínajú letné prázdniny. Spolu s kamarátmi trávi dni na pláži v španielskom mestečku. Všetci sú šokovaní, keď záhadne zmizne Pia, dievča so školy. Nie je to jedno skupinke mladých ľudí. Lyra s Patrickom začínajú riešiť túto záhadu. Okrem toho Lyra spoznáva tajomného Leandra, ktorému visí na každom slove. Ten ju ľahko vie presvedčiť pri jej citlivých otázkach. Lyra má naraz pocit, že jej sestra Viola s ňou komunikuje, alebo aj naozaj ešte žije? 


Od knihy som očakávala niečo tajomné a mrazivé. Aj keď som vedela, že to nebude nič drastické, keďže je to kniha od 12 rokov..Pre mňa sa však dej dajako vliekol. O Pii tam v podstate nebola vôbec reč. Bola na začiatku knihy a na samotnom konci. Všetko sa zameralo na Lyru a jej matku, ktoré sa neustále museli hádať a už to liezlo na nervy. Tiež neboli v knihe vysvetlené čudné zvuky, ktoré počula Lyra. Jej správanie bolo v mnohých situáciách naivné a nestále. Rovnako ako jej matky. Na vyriešenie celej záhady by mohlo stačiť, keby sa tie dve normálne porozprávajú. Na jednu stranu Lyra vyhlasovala, ako má rada svoju matku, no na druhej ju nedokáže vystáť. Ich dialógy ma unavovali a čakala som, kedy sa tie dve už nebudú rozprávať, ale objaví sa tam niekto iný. 

Je jasné, že Lyra mi nebola veľmi pochuti. Možno, keby je iná, tak by aj príbeh, bol lepší. No, aký môže byť zážitok z toho, keď nájdete vraha skorej, ako hrdinovia v knihe? Celkový efekt sa tým stratí. No, ale treba brať do úvahy, že je to kniha pre mladších, ktorých môže aj zaujať. Mňa však tento príbeh nenadchol. Skôr ma nudil a nečakaných scén tam bolo minimum. Veľa sklamaní a málo nadšenia. 

Manuela Martini sa narodila v roku 1963 v Mainzi. Študovala históriu a literárnu vedu v Mainzi a Mníchove. Istý čas pracovala v reklame a podieľala sa aj na nakrúcaní dokumentárnych filmov. Po niekoľkých rokoch strávených v Austrálii dnes žije v Španielsku a píše hlavne detektívky a romány pre dospelých. Mrazivé leto je prvý román pre mládež. 
zdroj kniha

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

MINIRECENZIE: Muž, který kradl rukopisy, Dokonalý pár, Ten dom je jedna veľká katastrofa

Po dlhom čase je tu opäť článok s minirecenziami. V tejto časti možno hovoriť o dvoch katastrofách a jednej celkom vtipnej vydarenej knihe. Veľmi ma teší, že zrovna tou vydarenou knihou, je kniha slovenského autora. Je celkom originálna a prekvapila už svojim názvom Ten dom je jedna veľká katastrofa. Čo sa však týka zvyšných dvoch kníh, nejde o žiadnu slávu. Kniha, ktorá sa hrá na detektívku - Muž, který kradl rukopisy a kniha, kde máte hneď po prvých stranách chuť zabiť najprv hlavnú hrdinku a potom aj samotnú autorku - Dokonalý pár. Poďme sa však na to pozrieť postupne. 

Ten pocit, keď si kupujete knihu,prečítate si dokonca anotáciu a pozdáva sa vám. Je to spojené s minulosťou, ide o dva príbehy v jednom, celkom to vyzerá na zaujímavú zápletku a môže to byť plné tajuplna, keďže je to aj detektívka. 
Ten pocit, keď knihu dočítate a nemáte to srdce ju hodiť do ohňa kvôli stromom, ktoré kvôli nej vyrúbali...
V tejto knižke máme hlavnú hrdinku, ktorá je neutrálna. Aspoň mne sa tak javila. …