Preskočiť na hlavný obsah

Ritmatik

Názov: Ritmatik, Origin. názov: The Rithmatist, Autor: Brandon Sanderson, Preklad: Michal Jedinák , Rok vydania: OR-2013/SR-2014, Počet strán: 302, Vydavateľstvo: Slovart, Žáner: pre násťročných, fantasy, Hodnotenie-Goodreads: 4.23 , Moje hodnotenie: 4


Z pera majstra svetovej fantasy prichádza príbeh o šestnásťročnom Joelovi, ktorého jediným snom je stať sa ritmatikom a byť tak vyvoleným, čo môže vdýchnuť život krieduchom a slobodne sa priúčať magickému umeniu. No Joel je len synom prostého výrobcu kriedy na Armediovej akadémii a študentom ritmatiky môže len ticho závidieť. Až do dňa, kým si ho za asistenta nevyberie profesor Fitch, aby mu pomohol pri vyšetrovaní záhadných únosov študentov. Na mieste činu nachádzajú len neznáme ritmatické čiary a krv unesených. Joel sa spolu so študentkou Melody ocitne na stope nečakaného objavu, ktorý navždy zmení chápanie ritmatiky i fungovanie ich sveta.

odkaz
Joel je obyčajným, čo je veľká škoda, lebo jeho poznatky o ritmatike sú hodné nejedného ritmatika. Jeho záujem o ritmatiku je pre ostatných neopodstatnený a prehnaný, no on v tom vidí zmysel. Chodí tajne na prednášky pre ritmatikov, aby sa naučil čo najviac. Je divákom i súboja dvoch profesorov, v ktorom jeho obľúbený prehráva. Odoberú mu triedu a on cez leto prevezme študentov na doučovanie. Joel sa snaží dostať k nemu, lebo chce nech ho učí ešte viac. A to sa mu aj podarí. Pôsobí ako jeho asistent. Spolu s Melody k nemu chodia každý deň. No za závesom zdanlivého pokoja sa začnú diať zvláštne veci. Niekto unáša študentských ritmatikov, alebo ich aj zabíja? A prečo sa pokúsi zabiť aj Joela? Veď on nie je ritmatik. Spolu s profesorom a Melody chce Joel nájsť tohto kriminálnika. Taktiež sa dozvedá nové veci o svojom otcovi, ktorý aj keď je mŕtvy, svojimi starými poznámkami pomáha Joelovi. No podarí sa nájsť zloducha? Alebo bude škola vo veľkom nebezpečenstve? 

Hneď na začiatok musím povedať, že pred čítaním som bola dosť skeptická. Predsalen, čo môže byť zaujímavé na týpkoch, čo kreslia na zem bielou kriedou? A toto presvedčenie mi zostalo dosť dlho, v podstate až do konca. Áno, správne čítate. Mňa to kriedové šaškovanie veľmi nezaujímalo. Na jednej strane to bol zaujímavý námet a niečo nové, no mne to prišlo divné. Preto je zrejme dosť zvláštne prečo som knihe dala 4/5 bodov. Môže za to kriminálna zápletka, ktorá je naozaj zaujímavá. V tomto prípade mi tie ritmatické čiary, vlnovky a neviem, čo ešte vôbec neprekážali. Taktiež hlavný hrdina Joel mi bol hneď od začiatku veľmi sympatický. Aj keď na svoj vek bol spravený až moc mudrlandsky, ale nevadí. Tiež sa mi zapáčila jeho nová kamarátka Melody, ktorá je síce ritmatička, no má v tom dajaké nedostatky. ( preto chodila na doučovanie ) Pre mňa symbolizovala takú nedokonalo-dokonalú postavu.

Takže aj keď ma to najdôležitejšie na knihe nezaujalo, bolo tam niekoľko ( veľa ) vecí, čo sa mi veľmi páčili. Aj ten koniec je napísaný tak, že to chce ďalší diel. Bolo to svižné, záživné a v niektorých častiach úplne napínavé. A dobré bolo aj to, že stále sa tam niečo dialo. Nikdy nestál dej. Posledný verdikt....odporúčam.  Komentáre

 1. Knihu máme doma, no ešte som sa k nej nedostala, ale sestre sa páčila, tak uvidím ako sadne mne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Čítala si aj niečo iné od Sandersona? Ja nie a nie sa dokopať si od neho niečo prečítať, Metalurg ma nezaujal, ale Mistborna alebo Cesta králov , to by som chcela dať. Ale kto má čas čítať nekonečne dlhé série, no nie? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jedine toto som čítala a neviem mňa to až tak k nemu neťahá, lebo teraz mám aj tak iné plány v čítaní...Tak uvidím, možno niekedy v budúcnosti. No a tie série...nerada také čítam, lebo buď treba strašne dlho čakať na ďalšiu časť, alebo ju ani u nás nevydajú .

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …

Jablkovo-maková štrúdla bez cukru

V tomto prípade by som mala napísať, že v jednoduchosti je krása, keďže na tento koláčik som použila minimum surovín. A možno prekvapí aj fakt, že v ňom nie je cukor a to, prečo som namiesto štrúdľového cesta použila lístkové..  Mne ako diabetičke tam cukor vôbec nechýbal....a komu by chýbal, môže si štrúdlu v konečnej fáze pocukriť. 
INGREDIENCIE:1 celozrnné lístkové cesto
mak - podľa oka
2 veľké jablká 1 vajíčko
Na rozvaľkané lístkové cesto nasypeme makovú zmes a poukladáme nadrobno nakrájané jablká. To dôkladne zabalíme. V mištičke si ručne vyšľaháme vajíčko a natrieme ním vrch štrúdli. Dáme do rozohriatej rúry na 180stupňov na 30 minút. 
V prípade ak potrebujete ten cukor, tak si ho môžete dať už spolu s makom, alebo poprípade ním posypať štrúdlu. Mne celkom stačila sladkosť jabĺk, v ktorých je prírodný cukor. 
A ak ste náhodou alergický na mak, pokojne ho môžete zameniť napríklad za vlašské orechy. Buď najemno nakrájané, alebo v sypkej forme. 
Už stačí povedať len DOBRÚ CHUŤ