Preskočiť na hlavný obsah

Abigail


Názov: Abigail, skrytá nádej , Origin. názov:The hidden flame , Autor: Davis Bunn, Janette Oke, Preklad: Elena Šikulová , Rok vydania: OR-2009/SR-2014, Počet strán: 388, Vydavateľstvo: Lúč, Žáner: historický román,biblický román,  Hodnotenie-Goodreads: 4.19, Moje hodnotenie: 3.5


Skrytá nádej 

Hlavná hrdinka Abigail prišla úplne o všetko. Žije v Jeruzaleme v komunite prvých kresťanov. V čase po zmŕtvychvstaní Pána sa napätie stupňuje, veriacich začínajú prenasledovať a situácia je neistá. Abigail má veľa starostí a k tomu všetkému sa o ňu - pre jej krásu a pôvab - zaujímajú viacerí muži. Jej sa však páči Štefan, jeden z diakonov, ktorého charakter a hlboká viera ju očarili. No jeho kázania sú až priveľmi odvážne a v nepriaznivých časoch pre veriacich nebezpečné. Podarí sa Abigail prekonať ťažké životné rany? Nájde v sebe dostatok viery? To všetko sa dočítate vo veľmi pútavo a čitateľne ľahodne napísanom románe. 

Každopádne zaujme všetkých, ktorí už čítali prvý diel tejto trilógie LEONU - Stotníkovú ženu.


Ráno plynulo pokojne. Tí, čo už pred úsvitom v kuchyni chystali jedlo a rozdeľovali ho, prerušili prácu až v prenikavej pálave. Konečne si môžu na chvíľu sadnúť a odpočinúť si. Ale ani horúčava, ani únava nedokázali pokaziť nekonečnú radosť, ktorá postupovala celú Abigailinu bytosť. Nohy mala silné a mohli ju odniesť, kamkoľvek si zmyslí. Okrem samotného zázraku bolo úžasné aj to, že pocítila Boží dotyk. Po odchode Leony s mužom z Jeruzalemu sa stále verní veriaci spolu schádzajú. Ich počty sa však radikálne zvyšujú. To nenechá len tak sedieť Rím a jeho predstaviteľov, pretože v nich vidia hrozbu. 
Abigail je mladá žena, ktorá sa nachádza v tomto spoločenstve spolu so svojím bratom. V jednej chvíli o jej ruku prejavia záujem dvaja muži. Nie je však z toho vôbec nadšená. Jedná sa totiž o vojaka a veľmi bohatého obchodníka. Jej viere vzdialených ľudí. Napokon sa zíjdu aj na modlitebných stretnutiach, no nie obaja pocítia to isté. K dvojici sa pridáva aj tretí adept. Je to veľmi bohabojný muž Štefan, ktorý prednáša pred publikom aj napriek veľkému nebezpečenstvu. Bude mať Abigail dostatok viery a pomôže jej Boh v tých najťažších chvíľach? 

originál - slovenské vydanie


Čakanie na túto knihu bolo veľkou radosťou, hlavne po tom, čo som mala prečítaný prvý diel - Leona, stotníkova žena. Čakala som niečo podobné. Na jednej strane určité črty tam zostali, no na druhej, išlo skôr o pokojnú knihu, bez veľkých vzratov. Čo určite poteší každého čitateľa je vykreslenie vtedajšieho sveta a krajiny. Autori zachádzajú dosť do detailov, čo sa týka mesta ale i samotných budov. Veľmi ľahko sa pred čitateľom objavujú obrazy vtedajšieho sveta ľudí i ich samotných. Množstvo nepriamych charakteristík vytvoria obraz o hlavných i vedlajších postavách. 

Na druhú stranu, pre čitateľa, ktorý očakáva napätie alebo bojovné časti, čaká menšie sklamanie. Dej je poväčšiny knihy pokojný a stály. Veľmi dlhý čas sa tam rieša dvaja sokovia o Abigailinu lásku. 

Čo sa mne osobne páčilo bolo , ako rýchlo sa vzdal Abigailin brat túžby stať sa rímskym vojakom, keď uvidel, čo sa deje v aréne. Lebo v jeho hlave sa vytvorila veľká dilema. Už odmalička sa chcel stať vojakom, no zrovna Rím bol zásadne proti Kristovým nasledovníkom. No stačil mu jeden pohlad, na nezmyselné "hry" v aréne a hneď sa mu otvorili oči, že toto nechcel. A rovnako ako v jednotke, tak aj tu dochádza k tomu, že z rímskeho vojaka sa stáva veriaci človek. Čo v tej dobe urobilo niekoľko vojakov, čo bolo niečo, čo v tej situácii vôbec nepomáhalo Rímu. Lebo okrem veriacich, mali veľké problémy aj v samotnom vnútri Ríma. 
A toto počíňanie Abigailinho brata by sa dalo preniesť možno aj do súčasnosti, kedy človek po niečom veľmi túži, no keď to uvidí, zistí, že to vôbec nie je to , čo hľadal. A môže to byť pre neho aj veľmi zlé. 

Pre zhrnutie, v určitých častiach veľmi príjemné čítanie, kedy je celá myseľ schopná presunúť do deja a vidieť to očami postáv. No i pre mňa odvrátená tvár, kedy tam boli hluché miesta a pomalý posun v deji. 

Komentáre

  1. Mňa hneď upútala obálka, nádherná a to sa týka aj Leony - stotníkovej ženy. Určite by som si knihy chcela prečítať a aj poličku by mi skrášlili :D Inak, čo sa týka Abigail, páči sa mi, že je tam opísaný vtedajší svet, čo mám skutočne, aspoň sa niečo nové dozviem :D Ale musím sa priznať, že príbeh Abigail nepoznám, takže jej príbeh je pre mňa záhada a keby že čítam teraz knihu, tak vážne neviem ako to dopadne, čo sa stane...takže tak. Myslím, že si ju niekedy zaobstarám, aj keď má takú pokojnú atmosféru, len zas aby to nebola až príliš pokojná, ktorá súvisí s nudou...No uvidím, som vážne zvedavá :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …