Preskočiť na hlavný obsah

Abigail


Názov: Abigail, skrytá nádej , Origin. názov:The hidden flame , Autor: Davis Bunn, Janette Oke, Preklad: Elena Šikulová , Rok vydania: OR-2009/SR-2014, Počet strán: 388, Vydavateľstvo: Lúč, Žáner: historický román,biblický román,  Hodnotenie-Goodreads: 4.19, Moje hodnotenie: 3.5


Skrytá nádej 

Hlavná hrdinka Abigail prišla úplne o všetko. Žije v Jeruzaleme v komunite prvých kresťanov. V čase po zmŕtvychvstaní Pána sa napätie stupňuje, veriacich začínajú prenasledovať a situácia je neistá. Abigail má veľa starostí a k tomu všetkému sa o ňu - pre jej krásu a pôvab - zaujímajú viacerí muži. Jej sa však páči Štefan, jeden z diakonov, ktorého charakter a hlboká viera ju očarili. No jeho kázania sú až priveľmi odvážne a v nepriaznivých časoch pre veriacich nebezpečné. Podarí sa Abigail prekonať ťažké životné rany? Nájde v sebe dostatok viery? To všetko sa dočítate vo veľmi pútavo a čitateľne ľahodne napísanom románe. 

Každopádne zaujme všetkých, ktorí už čítali prvý diel tejto trilógie LEONU - Stotníkovú ženu.


Ráno plynulo pokojne. Tí, čo už pred úsvitom v kuchyni chystali jedlo a rozdeľovali ho, prerušili prácu až v prenikavej pálave. Konečne si môžu na chvíľu sadnúť a odpočinúť si. Ale ani horúčava, ani únava nedokázali pokaziť nekonečnú radosť, ktorá postupovala celú Abigailinu bytosť. Nohy mala silné a mohli ju odniesť, kamkoľvek si zmyslí. Okrem samotného zázraku bolo úžasné aj to, že pocítila Boží dotyk. Po odchode Leony s mužom z Jeruzalemu sa stále verní veriaci spolu schádzajú. Ich počty sa však radikálne zvyšujú. To nenechá len tak sedieť Rím a jeho predstaviteľov, pretože v nich vidia hrozbu. 
Abigail je mladá žena, ktorá sa nachádza v tomto spoločenstve spolu so svojím bratom. V jednej chvíli o jej ruku prejavia záujem dvaja muži. Nie je však z toho vôbec nadšená. Jedná sa totiž o vojaka a veľmi bohatého obchodníka. Jej viere vzdialených ľudí. Napokon sa zíjdu aj na modlitebných stretnutiach, no nie obaja pocítia to isté. K dvojici sa pridáva aj tretí adept. Je to veľmi bohabojný muž Štefan, ktorý prednáša pred publikom aj napriek veľkému nebezpečenstvu. Bude mať Abigail dostatok viery a pomôže jej Boh v tých najťažších chvíľach? 

originál - slovenské vydanie


Čakanie na túto knihu bolo veľkou radosťou, hlavne po tom, čo som mala prečítaný prvý diel - Leona, stotníkova žena. Čakala som niečo podobné. Na jednej strane určité črty tam zostali, no na druhej, išlo skôr o pokojnú knihu, bez veľkých vzratov. Čo určite poteší každého čitateľa je vykreslenie vtedajšieho sveta a krajiny. Autori zachádzajú dosť do detailov, čo sa týka mesta ale i samotných budov. Veľmi ľahko sa pred čitateľom objavujú obrazy vtedajšieho sveta ľudí i ich samotných. Množstvo nepriamych charakteristík vytvoria obraz o hlavných i vedlajších postavách. 

Na druhú stranu, pre čitateľa, ktorý očakáva napätie alebo bojovné časti, čaká menšie sklamanie. Dej je poväčšiny knihy pokojný a stály. Veľmi dlhý čas sa tam rieša dvaja sokovia o Abigailinu lásku. 

Čo sa mne osobne páčilo bolo , ako rýchlo sa vzdal Abigailin brat túžby stať sa rímskym vojakom, keď uvidel, čo sa deje v aréne. Lebo v jeho hlave sa vytvorila veľká dilema. Už odmalička sa chcel stať vojakom, no zrovna Rím bol zásadne proti Kristovým nasledovníkom. No stačil mu jeden pohlad, na nezmyselné "hry" v aréne a hneď sa mu otvorili oči, že toto nechcel. A rovnako ako v jednotke, tak aj tu dochádza k tomu, že z rímskeho vojaka sa stáva veriaci človek. Čo v tej dobe urobilo niekoľko vojakov, čo bolo niečo, čo v tej situácii vôbec nepomáhalo Rímu. Lebo okrem veriacich, mali veľké problémy aj v samotnom vnútri Ríma. 
A toto počíňanie Abigailinho brata by sa dalo preniesť možno aj do súčasnosti, kedy človek po niečom veľmi túži, no keď to uvidí, zistí, že to vôbec nie je to , čo hľadal. A môže to byť pre neho aj veľmi zlé. 

Pre zhrnutie, v určitých častiach veľmi príjemné čítanie, kedy je celá myseľ schopná presunúť do deja a vidieť to očami postáv. No i pre mňa odvrátená tvár, kedy tam boli hluché miesta a pomalý posun v deji. 

Komentáre

  1. Mňa hneď upútala obálka, nádherná a to sa týka aj Leony - stotníkovej ženy. Určite by som si knihy chcela prečítať a aj poličku by mi skrášlili :D Inak, čo sa týka Abigail, páči sa mi, že je tam opísaný vtedajší svet, čo mám skutočne, aspoň sa niečo nové dozviem :D Ale musím sa priznať, že príbeh Abigail nepoznám, takže jej príbeh je pre mňa záhada a keby že čítam teraz knihu, tak vážne neviem ako to dopadne, čo sa stane...takže tak. Myslím, že si ju niekedy zaobstarám, aj keď má takú pokojnú atmosféru, len zas aby to nebola až príliš pokojná, ktorá súvisí s nudou...No uvidím, som vážne zvedavá :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

RECENZIA - Nemecké dievča neplače ( Michaela Ella Hajduková )

Názov: Nemecké dievča neplače,Autor: Michaela Ella Hajduková, Rok vydania: OR/SR- 2016Počet strán: 219Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román pre ženy, vojnový román,Moje hodnotenie: 4/5

Ľudia sú ako domy. Majú veľa svetlých aj tmavých kútov, zatvorených dverí a svoju trinástu komnatu. Príbeh o tom, čo sa stane, keď sa rozhodneme niektoré dokorán otvoriť. Markus a Emma vyzerajú navonok ako úplne bežný zaľúbený pár. Pracujú však pre tajnú organizáciu, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom (Die Weiße Rose - Biela ruža). Organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na veľmi dôležitý objav, ale zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce zostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu - nacistami vytvorenému projektu, ktorého cieľom bolo, na základe nacistickej ideológie o rasovej hygiene, zvýšiť počet árijských detí vrátane detí pochádzajúcich z mimomanželských zväzkov. Lenže tam sa ciele nekončili. Svetlovlasé a modrooké deti v nacistami okupo…

RECENZIA - Zmŕtvychvstanie ( Michael Punke )

Názov: Zmŕtvychvstanie, Origin. názov: The Revenant, Autor: Michael Punke, Preklad: Slavomír Hrivnák , Rok vydania: OR-2002/SR- 2016Počet strán: 259Vydavateľstvo: Motýľ, Žáner: román podľa skutočných udalostí, dobrodružný román, Moje hodnotenie: 4.5/5


Román o obdivuhodnej ľudskej nezlomnosti SKUTOČNÝ PRÍBEH Z DRSNEJ DIVOČINY #1 New York Times Bestseller

Píše sa rok 1823 a Hugh Glass sa spolu s lovcami kožušín zúčastňuje výpravy v neprebádaných Skalnatých horách. Uprostred hlbokých lesov muži vzdorujú náročným podmienkam, ako aj útokom miestnych Indiánov. Keď odvážneho Hugha napadne obrovský grizly, podarí sa mu ho zabiť, ale utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste so zvyškom výpravy. Hugh je vydaný na milosť a nemilosť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi, ktorý sa má podľa dohody oňho postarať spolu s najmladším členom výpravy. Tento strhujúci skutočný príbeh je jasným dôkazom toho, aký nezlomný je ľudský duch a čo všetko dokáže v túžbe po živote prekonať - nezastaví h…

RECENZIA - V Pasci ( Dani Pettreyová )

Názov: V pasci, Origin. názov: Stranded, Autor: Dani Pettreyová, Preklad: Zuzana Venglíková , Rok vydania: OR-2013/SR- 2015Počet strán: 271Vydavateľstvo: i527.net, Žáner: detektívka,  dobrodružný román, kresťanská literatúra, romantika,Moje hodnotenie: 4.5/5Keď jej priateľka záhadne zmizne, ide o každú minútu!Darcy St. Jamesová sa vracia na Aljašku, aby pomohla svojej priateľke, investigatívnej novinárke, pri odhaľovaní veľkého prípadu. Keď však dorazí na miesto, zistí, že jej priateľka je nezvestná. Znepokojí ju ľahostajný prístup posádky lode, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť.Posledná osoba, ktorú Gage McKenna očakáva na palube lode, na ktorej má pracovať ako vedúci zážitkových aktivít, je Darcy. Najradšej by na ňu zabudol, ale nedokáže. Keď sa ocitnú v odľahlých častiach Aljašky a napokon aj v cudzí vodách, neubráni sa pocitom strachu o jej bezpečnosť. Deje sa niečo čudné a čím hlbšie sa v pátraní dostávajú, tým viac si je istý, že odhalili iba vrchol ľadovca.zdroj Po …