Preskočiť na hlavný obsah

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosťNázov: Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť  , Origin. názov: The guernsey literary and potato peel pie society, Autor: Mary Ann Shafferová, Annie Barrowso, Preklad:Ildikó Drugová , Rok vydania: OR-2008/SR-2009, Počet strán: 264, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: Historický román, Hodnotenie-Goodreads: 4.10, Moje hodnotenie: 5


Je január 1946. Londýn sa vynára z tieňa druhej svetovej vojny a spisovateľka Juliet Ashtonová hľadá tému pre svoju ďalšiu knihu. Kto by si bol pomyslel, že ju nájde v liste od muža, s ktorým sa nikdy nestretla, obyvateľa britského ostrova Guernsey, ktorý cez vojnu okupovali nacisti? Raz si v antikvariáte kúpil knihu Charlesa Lamba a na prázdnom liste našiel jej meno. Píše jej v nádeji, že mu poradí, ako by sa dostal k ďalším knihám tohto autora. Juliet si začne písať so svojím novým známym a postupne preniká do sveta Guernseyskej literárnej a koláčovej spoločnosti, jedinečného čitateľského klubu, ktorý vznikol za jedinečných okolností. Poskytoval svojim členom alibi, bez ktorého by boli skončili vo väzení. Juliet vedie pozoruhodnú korešpondenciu s čarovnými, hlboko ľudskými členmi Spoločnosti, od chovateľov prasiat po frenológov – amatérov, ktorých spája láska k literatúre. Z ich listov sa dozvedá o ich ostrove, literárnom vkuse, o tom, aký silný, pretvárajúci vplyv mala na ich životy nedávna nemecká okupácia. Uchvátená príbehmi týchto ľudí sa vypraví na ostrov Guernsey a to, čo tam nájde, ju zmení na celý život.


Juliet Ashtonová je mladá spisovateľka, ktorá je zastúpená množstvom fanúšikov. Chce však napísať niečo úplne iné, ako doteraz. Náhodou sa zoznamuje s neznámym mužom, s ktorým si vymení niekoľko listov. Potom však nasledujú listy aj od iných obyvateľov Guernseysu. Takto sa skamaráťuje s úplne neznámymi ľuďmi, ktorí jej však prídu veľmi srdeční a veselí. Napokon sa rozhodne, že zrovna Guernsey je miesto, kde by mala napísať knihu a už aj vie o čom. Samozrejme, nie každý v tomto malom mestečku víta Juliet, no napriek tomu sa tu zabýva. 


Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť je kniha, ktorej názov si asi nikdy nezapamätám, no zapamätám si ju ako knihu, ktorá bola jedna z najlepších, ktoré som čítala. Nie každému môže sadnúť listová forma písania, má to svoje nedostatky, no aj veľké čaro. Veď, kto už dnes ešte píše listy? Preto to bolo aj zvláštne takto čítať, no pridalo to tomu ešte viac minulosti a nostalgie. 

Povojnové obdobie určite nie je jedna z najzábevnejších tém a preto aj veľa vecí, ktoré Juliet písali obyvatelia mestečka Gurnsey sú smutné, no skutočné. Napriek tomu vedeli byť títo obyvatelia veselí a rozosmiať Juliet nad viacerými vecami. Bol tam zobrazený krásny vzťah, kedy úplne neznámi ľudia majú záujem o človeka, ktorého nikdy nevideli, chcú mu pomôcť a postarať sa o neho. Teraz je to veľmi ťažko predstaviteľné. Niekedy človek nedôveruje ani najbližším, nieto ešte neznámemu. Ale samozrejme existujú aj výnimky!!

Okrem tohto vzťahu priateľstva sa zobrazuje aj vzťah lásky. Najprv takej len povrchnej, no potom aj ozajstnej, čo obe spisovateľky pekne opísali a nedalo sa nad tým nepousmiať. 

Táto kniha dáva veľmi pekne do protichodného postavenia povojnové následky - tie zlé veci, ktoré utkveli ľudiam v have a stále ich mátajú -  a láskavé správanie ľudí, ktorí ani kvôli vojne nestratili ľudskosť. Okrem toho hlavná hrdinka je spisovateľka a spomína sa tam množstvo autorov a literatúry, čo určite poteší. 

Takto ma zaujala knižka, ktorá možno na prvý pohľad je obyčajnou, no vnútri veľmi peknou a veselou, občas smutnou..
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…

Môj vlastný vyrobený fotoalbum ( darček )

Zachvíľu sa začnem honba za nákupmi na Vianoce. Nepatrím k tým ľuďom, ktorí si spravia nekonečný zoznam a potom chodia po obchodoch a hľadajú to. Väčšinou sa riadim inštinktami, čo sa mi zapáči a myslím si, že by to potešilo obdarovaného, to kúpim. No už dlhší čas som mala vymyslený jeden darček, ktorý som však nechcela kupovať, ale vyrobiť.  Ide o fotoalbum, ktorý som však chcela spraviť na starý spôsob. 
Okrem fotiek, ktoré som dala vyvolať, som všetko kombinovala a vymýšľala sama. 
Teraz sa skôr fotky dávajú do tých jednoduchých fotoalbumov, kde sa len zastrčia a je to hotovo. Mne sa vždy páčili tie, ktoré majú ešte naše babky. Pre mňa je to také čarovné a nostalgické.
Keď som však pozerala také fotoalbumy na nete, prišli mi drahé. Možno som natrafila na zlú stránky, no väčšinou cena bola okolo 30e. To mi prišlo dosť...preto som vymyslela vlastný, na ktorý som potrebovala len dosky, papiere, tapetu, dosky a rošteky na lepenie fotiek. 
Čo sa týka ceny vyšlo ma to okolo 5 e, bez fotiek. …