Preskočiť na hlavný obsah

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosťNázov: Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť  , Origin. názov: The guernsey literary and potato peel pie society, Autor: Mary Ann Shafferová, Annie Barrowso, Preklad:Ildikó Drugová , Rok vydania: OR-2008/SR-2009, Počet strán: 264, Vydavateľstvo: Tatran, Žáner: Historický román, Hodnotenie-Goodreads: 4.10, Moje hodnotenie: 5


Je január 1946. Londýn sa vynára z tieňa druhej svetovej vojny a spisovateľka Juliet Ashtonová hľadá tému pre svoju ďalšiu knihu. Kto by si bol pomyslel, že ju nájde v liste od muža, s ktorým sa nikdy nestretla, obyvateľa britského ostrova Guernsey, ktorý cez vojnu okupovali nacisti? Raz si v antikvariáte kúpil knihu Charlesa Lamba a na prázdnom liste našiel jej meno. Píše jej v nádeji, že mu poradí, ako by sa dostal k ďalším knihám tohto autora. Juliet si začne písať so svojím novým známym a postupne preniká do sveta Guernseyskej literárnej a koláčovej spoločnosti, jedinečného čitateľského klubu, ktorý vznikol za jedinečných okolností. Poskytoval svojim členom alibi, bez ktorého by boli skončili vo väzení. Juliet vedie pozoruhodnú korešpondenciu s čarovnými, hlboko ľudskými členmi Spoločnosti, od chovateľov prasiat po frenológov – amatérov, ktorých spája láska k literatúre. Z ich listov sa dozvedá o ich ostrove, literárnom vkuse, o tom, aký silný, pretvárajúci vplyv mala na ich životy nedávna nemecká okupácia. Uchvátená príbehmi týchto ľudí sa vypraví na ostrov Guernsey a to, čo tam nájde, ju zmení na celý život.


Juliet Ashtonová je mladá spisovateľka, ktorá je zastúpená množstvom fanúšikov. Chce však napísať niečo úplne iné, ako doteraz. Náhodou sa zoznamuje s neznámym mužom, s ktorým si vymení niekoľko listov. Potom však nasledujú listy aj od iných obyvateľov Guernseysu. Takto sa skamaráťuje s úplne neznámymi ľuďmi, ktorí jej však prídu veľmi srdeční a veselí. Napokon sa rozhodne, že zrovna Guernsey je miesto, kde by mala napísať knihu a už aj vie o čom. Samozrejme, nie každý v tomto malom mestečku víta Juliet, no napriek tomu sa tu zabýva. 


Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť je kniha, ktorej názov si asi nikdy nezapamätám, no zapamätám si ju ako knihu, ktorá bola jedna z najlepších, ktoré som čítala. Nie každému môže sadnúť listová forma písania, má to svoje nedostatky, no aj veľké čaro. Veď, kto už dnes ešte píše listy? Preto to bolo aj zvláštne takto čítať, no pridalo to tomu ešte viac minulosti a nostalgie. 

Povojnové obdobie určite nie je jedna z najzábevnejších tém a preto aj veľa vecí, ktoré Juliet písali obyvatelia mestečka Gurnsey sú smutné, no skutočné. Napriek tomu vedeli byť títo obyvatelia veselí a rozosmiať Juliet nad viacerými vecami. Bol tam zobrazený krásny vzťah, kedy úplne neznámi ľudia majú záujem o človeka, ktorého nikdy nevideli, chcú mu pomôcť a postarať sa o neho. Teraz je to veľmi ťažko predstaviteľné. Niekedy človek nedôveruje ani najbližším, nieto ešte neznámemu. Ale samozrejme existujú aj výnimky!!

Okrem tohto vzťahu priateľstva sa zobrazuje aj vzťah lásky. Najprv takej len povrchnej, no potom aj ozajstnej, čo obe spisovateľky pekne opísali a nedalo sa nad tým nepousmiať. 

Táto kniha dáva veľmi pekne do protichodného postavenia povojnové následky - tie zlé veci, ktoré utkveli ľudiam v have a stále ich mátajú -  a láskavé správanie ľudí, ktorí ani kvôli vojne nestratili ľudskosť. Okrem toho hlavná hrdinka je spisovateľka a spomína sa tam množstvo autorov a literatúry, čo určite poteší. 

Takto ma zaujala knižka, ktorá možno na prvý pohľad je obyčajnou, no vnútri veľmi peknou a veselou, občas smutnou..
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Po veľmi dlhom čase... nákup kníh cez internet

Nepamätám si, kedy naposledy som si objednávala knihy..a to naozaj. Je to už veľmi dávno, lebo väčšinou som čítala z knižnice, alebo už z tých kníh, ktoré som mala doma a kupovala som len v kamenných kníhkupectvách. A aj tie nákupy sa niesli v duchu jedna maximálne dve knihy a dosť.

Teraz som bola donútená školou si niečo objednať, keďže sme si už vyberali témy bakalárskych prác. Ja som si zvolila literatúru ( logicky že... ) a téma sa viaže na autorku Margitu Kánikovú. Problém je však to, že jej knihy sa zháňajú už ťažšie. V kamenných kníhkupectvách ju vôbec nemali a na internete zväčša len 1. Jediný internetový obchod, ktorý mal AŽ dve jej knihy boli megaknihy.sk. Takže zo všetkej jej prózy som zohnala aspoň dve a zvyšné si budem môcť ísť zobrať do trnavskej knižnice. 

Kniha, ktorá sa ešte dá zohnať je V znamení púpavy, ktorú som naozaj videla vo viacerých internetových obchodoch. O piatej u Thalmeira je síce pokračovaním inej knihy, no aspoň niečo nech mám...Vždy je lepšie pracovať s…