Preskočiť na hlavný obsah

SlzaNázov: Slza, Origin. názov: Teardrop, Autor: Lauren Kate, Preklad: Oľga Kralovičová , Rok vydania: OR-2013/ČR-2014, Počet strán: 382, Vydavateľstvo: Ikar/Yoli, Žáner: pre mládež, fantasy, Hodnotenie-Goodreads: 3.71 , Moje hodnotenie: 3


Sedemnásťročná Eureka má za sebou krutú skúsenosť. Auto, ktorým sa spolu s mamou viezie po Sedemmíľovom moste na letisko v Miami, zmietne obrovská vlna do mora. Mama zahynie, Eureka sa vracia do života s ranami na duši i na tele. Nedarí sa jej včleniť do otcovej novej rodiny, po pokuse o samovraždu odmieta pomoc psychologičky, zanevrie aj na cezpoľný beh, ktorý predtým mala veľmi rada. Zo smútku ju vytrhne stretnutie s Anderom, tajomným chlapcom, ktorý sa objavuje v tých najnečakanejších chvíľach. A keď si Eureka prevezme dedičstvo po mame - medailón s lapisom lazuli, hromový kameň a knihu napísanú nezrozumiteľným jazykom -, začnú sa okolo nej diať čudné veci. Čoraz väčšmi sa presviedča, že matkina smrť nebola náhodná. Ale čo znamená varovanie, že nikdy nesmie vyroniť jedinú slzu? 

zdroj

Ander viedol Eureku cez dvere pod nápisom Východ a po krátkej tmavej chodbe k ďalším dverám. Nerozprávali sa. Ich telá boli blízko seba. Držať Andera za ruku bolo ľahšie, než čakala. Ich ruky pekne do seba zapadli. Nektoré ruky sa k sebe skrátka hodia. Pomyslela na mamu. Ander siahol na kľučku druhých dverí, no Eureka ho zastavila. Ukázala na šerven pásku cez dvere. ,,Spustíš poplach."
,,Čo myslíš , ako som sa dostal dnu?" Ander otvoril dvere. Alarm sa neozval. ,,Nikto nás nechytí."
,,Si si celkom istý."
Anderovi zmeravela brada. ,,Nepoznáš ma dobre."


Eureka má spokojný život do nečakanej autonehody, kedy zázrakom vyviazne živá. Jej matka, najlepšia osoba v jej živote, však umrie. Eureka sa dostáva do depresií, pokúša sa o samovraždu, v ničom nevidí zmysel, uzatvára sa pred priateľmi aj zvyškom rodiny. Po jednom sedení u psychologičky, stretáva Andera. Ten ju na prvý pohľad zaujme, aj keď netuší o ňom nič. Medzi ním a Brooksom ( Eurikin kamarát ) však visí napätie, ktoré je veľmi zvláštne. Brooks sa začína správať podivne a to nie je všetko, čo sa mení v Eurekinom živote. Záhadní ľudia, ktorí ju chcú zabiť, dedičstvo po matke, smrť veštice...až na koniec veľká potopa. 


A opäť som sa dostala ku knihe, pri ktorej som si povedala, že si ju určite neprečítam. Nie žeby som ju hneď chcela zatracovať, ale v hĺbke svojej duše som už tušila, že to nebude zrovna moja šálka kávy. A nebola som od pravdy ďaleko....aj keď ani úplne blízko. 
Prekvapilo ma, že aj keď ma kniha nebavila, tak sa celkom dobre a rýchlo čítala. Bola som zvedavá na postavy aj blížiaci sa koniec. 

Eureka, ako hlavná postava, ma veľmi nepotešila. Bola to taká klasická postava chudinky, ktorá zistí aká je pre svet dôležitá a ako jej samozrejme ten najkrajší chalan bude stáť vždy nablízku. Ander bol zas postavou dokonalého a bezchybného chlapa. Táto dvojica mi vo viacerých veciach pripomína knihu Prozreteľnosť, aj keď tu to bolo miernejšie a znesiteľnejšie. Dialógy však boli suché a také-nijaké. Na druhú stranu, Brooks mi bol sympatický hneď od začiatku. Napriek tomu ako sa choval a aj vďaka tomu. Bolo by to podľa mňa oveľa zaujímavejšie, keby je tam viac jeho pohľadov. Čo sa týka zvyšných vedľajších postáv, nemali veľkú váhu a nestáli za toľko, aby som si pamätala ich mená. 

Dej príbehu ma zaujal o niečo viac. Páčilo sa mi to spojenie s oceánom, ale celý čas som čakala na niečo s tou Atlantídou a toho tam bolo veľmi málinko. A tiež som čakala, že to nebude vystavané len na fantázii ale aj na nejakých podložených faktoch. Nakoniec to bol príbeh pre takých 15-16 ročných, ktorý mal síce nedostatky, no dal sa rýchlo prečítať a taktiež dobre poslúžil na relax. 


zdroj

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Milé listy pre ženy / Listy od tvojho Kráľa, Milovanej Princeznej

Keď mi táto drobná knižka prišla, chcela som si každý deň prečítať po jednom liste. Čo myslíte, ako to dopadlo? Za dva večery som ju mala celú zhltnutú. Okrem krásneho spracovania, ktoré sa ponúka čitateľovi, Sheri Shepher zapísala stránky, ktoré by sa páčili každej žene. Veď kto by sa nechcel cítiť ako princezná? Ale má to svoje ALE. 

Táto krásna mnohofarebná knižka otvorí oči ženám - pomôže im vidieť sa tak, ako ich vidí Boh. Mnohé dokonca ani nevedia, že sú dcérami Kráľa, že boli a sú vybrané aby boli jeho Princeznami. Niekde medzi detstvom a dospelosťou vyjednávajú so svojimi rozprávkovými snami, kde bývajú dotlačené do zmeny svojej identity - zmenu, ktorá bola navrhnutá vlastnými neistotami a pochybnými zlátaninami z médií. No tieto nežné, zamilované listy napísané z pohľadu samého Boha dokazujú, že každá žena je nádherná práve taká, aká je. Každá žena, ktorá kráča s dôverou za Božími zámermi, môže pomôcť a požehnať iných - dokonca aj budúce generácie. Je ťažké pozrieť sa na svoj…

Fitness tekvicový koláč

Ingrediencie  Cesto 1 šálka ovsených vločiek 2 lyžičky hnedého cukru pol šálky kokosu olivový olej
Plnka  pol kila maslovej tekvice pol šálky mandľového mlieka 3 lyžice medu 3 bielka 2 lyžičky škorice
Postup 1. Nakrájame tekvicu na malé kúsky a dáme variť do hrnca.  2. Medzitým ako sa varí tekvica si pripravíme základ.  Zmiešame dokopy ovsené vločky, kokos, trocha hnedého cukru a pár kvapiek oleja. Túto zmes natlačíme do formy na pečenie a dáme piecť na 10 minút na 200 stupňov. Pekáč si môžete vystlať papierom, ja som to však nerobila, pretože sa mi to vôbec neprilepovalo.  3. Na plnku požijeme už uvarenú tekvicu, ktorú rozmixujem najemno spolu s medom, škoricou, mandľovým mliekom ( ak nemáte mandľové, použite klasické ) a bielkami.  Rozmixovanú zmes vlejeme do pripravenej formy na pečenie.  4. Najprv dáme piecť na 20 minút po 210 stupňov a potom dopečieme na 170 stupňoch 30 minút.  Prajem dobrú chuť

Knihy časom zabúdané - Nebo nie je výmysel

Názov : Nebo nie je výmysel
Orig. názov: Heaven is for real
Autor : Todd Burpo
Preklad: Dominika Uhríková
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2011
Počet strán : 184
Väzba: tvrdá
Žáner: Skutočné príbehy

Keď sa malý Colton Burpo uzdravil zo zápalu slepého čreva, celá rodina jasala. Bol to priam zázrak. Nikto však ani len netušil, aký príbeh sa v najbližších mesiacoch začne vynárať v chlapcových spomienkach – príbeh krásny a nezvyčajný o ceste do neba a naspäť. Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole. Vylíčil, ako navštívil nebo, a opakoval slová ľudí, ktorých tam stretol, hoci predtým ich nikdy nevidel, ba dokonca spomenul udalosti, čo sa odohrali dávno predtým, než prišiel na svet. Navyše ohromil rodičov opismi a záhadnými podrobnosťami o nebesách presne podľa Biblie, hoci nevedel čítať. S dojemnou naivnosťou a detsky smelou úprimnosťou Colto…